tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sto lat Niepodległości

Prezydent: dla nas, harcerzy, Tadeusz Kościuszko jest postacią szczególną

zobacz więcej wideo »
Prezydent: dla nas, harcerzy, Tadeusz Kościuszko jest postacią szczególną
Foto: PAP/Jacek Bednarczyk | Video: tvn24 Dziękuję wam za obecność i pamięć - mówił Andrzej Duda podczas uroczystego apelu

- Jest postacią niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą Rzeczpospolitą, o wolną Polskę nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda o Tadeuszu Kościuszce.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystej mszy świętej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Katedrze Wawelskiej. Następnie na wawelskim dziedzińcu uczestniczył w uroczystym apelu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, rozpoczynającym obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Prezydent przypominał, że 22 lutego, w Dniu Myśli Braterskiej, wezwał harcerzy, by w sposób szczególny uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Dziękuję, że już dzisiaj na tę moją prośbę odpowiadacie, inaugurując te wielkie obchody stulecia odzyskania niepodległości przez polskie państwo. Inaugurujecie je w dniu niezwykle szczególnym, a zarazem symbolicznym i pięknym - w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, którego życie otwierało walkę o odzyskanie niepodległości i suwerenności przez Rzeczpospolitą - mówił Duda.

"Harcerstwo to skauting plus niepodległość"

W ocenie prezydenta Kościuszko przez całe swoje życie walczył o niepodległą i suwerenną Rzeczpospolitą z dumą i podniesioną głową.

- Dziękuję wam za tę obecność i pamięć, także dlatego, że w tym patriotycznym ujęciu Kościuszko dla nas, harcerzy jest postacią szczególną: niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą rzeczpospolitą, o wolną Polskę - nie tylko dla elit, ale wolną dla wszystkich - mówił Duda.

Prezydent wskazywał, że "Kościuszko dostrzegał każdego swojego rodaka: od magnata, szlachcica, a skończywszy na zwykłym chłopie - tym, który obciążony był pańszczyzną, a którego uczył miłości do ojczyzny".

Dodał, że chciałby, aby harcerze w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości o Kościuszce pamiętali.

- Polskie harcerstwo jest starsze niż odzyskanie niepodległości, ale Andrzej Małkowski, twórca naszego ruchu harcerskiego powiedział: "harcerstwo to skauting plus niepodległość" – przypomniał prezydent Duda.

- Być może nie byłoby dzisiejszego harcerstwa, gdyby to właśnie między innymi harcerze, którym przewodził Andrzej Małkowski, nie przyłożyli swojej ręki i swojej krwi do odzyskania tej niepodległości w 1918 roku, walcząc w legionach Józefa Piłsudskiego, w powstaniu wielkopolskim i o ukształtowanie granic Rzeczypospolitej, broniąc Lwowa jako Orlęta, walcząc w wojnie 1920 roku i późnej przez kolejne lata, kiedy Polska była w zagrożeniu – powiedział prezydent.

Jak dodał, "nigdy nie brakowało harcerzy, którzy tak wiele razy zawsze na pierwszej linii z odwagą oddawali swoje życie, czego największym pomnikiem jest Powstanie Warszawskie".

"Czas walki o polską niepodległość"

Prezydent poprosił harcerzy, aby w 2018 roku, zasiadając przy harcerskich watrach, spotykając się na zbiórkach "wspominali ze swoimi młodszymi druhnami i druhami ten czas walki o polską niepodległość, o jej przywrócenie narodowi polskiemu, o odzyskanie polskiej państwowości".

Przekazał także harcerzom żagwie do rozpalania harcerskich ognisk.

- Złóżcie je w waszych harcerskich watrach, niech razem z tymi watrami płoną na 100-lecie odzyskania niepodległości, niech w całej Polsce, we wszystkich jej zakątkach będą znakiem siły, tak jak zawsze znakiem siły jest płonący ogień, który daje nam ciepło, wiarę i nadzieję – powiedział prezydent.

W trakcie apelu odczytano rozkaz przewodniczącego ZHR harcmistrza Grzegorza Nowika o rozpoczęciu Programu ZHR "Niepodległa 1918 – 2018". Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie pary prezydenckiej z harcerzami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Sto lat Niepodległości

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

Duda w ogóle nie jest moim ulubieńcem, ale najbardziej przeszkadza mi te jego skandowanie. Powinno się jakiś casting przeprowadzać wśród kandydatów na prezydenta i odrzucać takich co nie umieją przemawiać normalnym głosem.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zdzichkom1
   zdzichkom1

   a czyim jest?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje