tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent zmienia sądownictwo

Prezydenckie projekty gotowe do ostatecznych głosowań. Przeszła jedna poprawka Platformy

zobacz więcej wideo »
Prezydenckie projekty gotowe do ostatecznych 
głosowań. Przeszła jedna poprawka Platformy
 • "Chcę widzieć was, którzy rujnujecie Rzeczpospolitą w nocy""Chcę widzieć was, którzy rujnujecie Rzeczpospolitą w nocy"
 • Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!
 • Waldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisjiWaldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisji
 • Komisja przyjęła poprawkę posłów POKomisja przyjęła poprawkę posłów PO
 • Piotrowicz nie widzi zgłoszeń do poprawek. Myrcha: To się nazywa wada wzrokuPiotrowicz nie widzi zgłoszeń do poprawek. Myrcha: To się nazywa wada wzroku
 • Kropiwnicki: niszczycie RP w nocy, jak złodzieje się zachowujecie Kropiwnicki: niszczycie RP w nocy, jak złodzieje się zachowujecie
 • Widzimy jak na dłoni, że pan prezydent nie wywiązał się z obietnicy, którą Polakom dał w lipcu Widzimy jak na dłoni, że pan prezydent nie wywiązał się z obietnicy, którą Polakom...
Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: tvn24 Prezydenckie projekty ustaw o sądownictwie gotowe do głosowań w Sejmie

Prezydenckie projekty nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym są gotowe do ostatecznych głosowań w Sejmie. W nocy z środy na czwartek komisja poparła ponad 40 poprawek Prawa i Sprawiedliwości i jedną Platformy Obywatelskiej do tych projektów.

Oznacza to, że projekty prezydenta są już gotowe do ostatecznych głosowań w Sejmie.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła swe posiedzenie w czwartek po godz. 1.30 w nocy. Głosowania Sejmu nad wnioskami mniejszości i ponad 80 poprawkami oraz ostatecznie nad całością projektów odbędą się prawdopodobnie w piątek.

Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział po zakończeniu posiedzenia komisji, że można być zadowolonym z poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania i zaakceptowanych przez komisję, gdyż "odwzorowują one pierwotne idee zawarte w prezydenckich projektach".

- Myślę, że w piątek odbędą się głosowania - powiedział z kolei przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS). Wyraził nadzieję na sfinalizowanie w związku z tym obietnic wyborczych prezydenta i PiS.

Posłowie z ograniczonym czasem wypowiedzi

W czasie obrad komisji, przed budynkiem Sejmu protestowali Obywatele RP i i KOD. Na początku obrad do wspólnego wyjścia przed parlament przedstawiciela prezydenta - Pawła Muchę, zapraszała posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.

Oglądaj
Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!
Wideo: tvn24 Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!

Do projektu nowelizacji o Krajowej Radzie Sądownictwa złożono łącznie 23 poprawki, w tym 11 autorstwa PiS. Najważniejsza pozytywnie zarekomendowana poprawka PiS ws. KRS przewiduje wykreślenie wcześniejszej poprawki tego klubu, że kandydatów do KRS mogłyby zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Komisja negatywnie zaopiniowała 10 poprawek złożonych przez kluby opozycyjne i jedną zaopiniowaną przez PiS. Dwie poprawki klubu Kukiz'15 zostały wycofane przed głosowaniem.

Wcześniej posłowie PO złożyli formalny wniosek o przerwę w posiedzeniu do czwartku. Wskazywali, że w drugim czytaniu kluby złożyły do prezydenckich projektów o KRS oraz o Sądzie Najwyższym łącznie blisko 90 poprawek i posłowie nie zdążyli się z nimi zapoznać. Wniosek poparli posłowie Nowoczesnej.

- Tam nie ma nic nowego, żadnych nowych instytucji się nie wprowadza. Mamy tylko zaopiniować poprawki, a nie prowadzić debatę - odpowiadał przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz. Wniosek został odrzucony - poparło go 12 posłów, przeciw było 17.

Komisja negatywnie zaopiniowała także zgłoszone przez opozycję wnioski o odrzucenie projektu o KRS.

Waldemar Buda (PiS) "w związku z torpedowaniem prac komisji" i "tyradami posłów opozycji" wniósł o ograniczenie wypowiedzi poszczególnych posłów do minuty. Piotrowicz zdecydował o ograniczeniu do pięciu minut uzasadnień poszczególnych klubów do złożonych przez nie poprawek do projektu o KRS. - Czas start! - powiedział udzielając głosu Kamili Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

- Co takiego dzieje się w tym tygodniu, że w nocy muszą być procedowane tak ważne ustawy? - pytał przedstawiciel Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek, apelując o przekazanie poprawek do zaopiniowania Radzie. Przewodniczący komisji odpowiadał, że obecny etap prac legislacyjnych nie jest już czasem na dyskusję o poszczególnych zapisach projektu.

W związku z tym, że przedstawiciel KRS sędzia Waldemar Żurek nie mógł zabrać głosu w dyskusji, opuścił posiedzenie komisji.

Oglądaj
Waldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisji
Wideo: tvn24 Waldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisji

Natomiast do projektu nowelizacji o Sądzie Najwyższym złożono łącznie 62 poprawki. Spośród nich 36 było autorstwa PiS.

Uzyskały one pozytywną rekomendację komisji. Według jednej z nich, badając skargę nadzwyczajną, SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości - jak głosi projekt - ale również tylko w części. Inna poprawka PiS doprecyzowuje, że skargę taką można by składać od orzeczeń i sądów powszechnych, i wojskowych. Kolejna poprawka PiS głosi, że prezydent RP określi regulamin SN po zasięgnięciu opinii Kolegium SN, z zastrzeżeniem, że nie byłoby to konieczne przy wydawaniu pierwszego takiego regulaminu.

Poparcia nie uzyskało 25 poprawek do projektu o SN zgłoszonych przez kluby opozycyjne. Negatywnie oceniono m.in. poprawkę PO, by także prezydent mógł wnosić skargi nadzwyczajne do SN. Uwzględniono natomiast jedną poprawkę opozycji - autorstwa PO - aby skreślić przepis przejściowy odnoszący się do kwestii dodatkowego zatrudnienia sędziów SN i sądów powszechnych.

Oglądaj
Komisja przyjęła poprawkę posłów PO
Wideo: tvn24 Komisja przyjęła poprawkę posłów PO

Burzliwe posiedzenie komisji

Podczas burzliwego posiedzenia komisji PO wnosiła o przerwanie "tych gorszących obrad" i o zmianę przewodniczącego - bez skutku. Opozycja złożyła formalny wniosek o przerwę w posiedzeniu do czwartku, wskazując, że posłowie nie zdążyli się zapoznać z blisko 90 poprawkami. Został on odrzucony, podobnie jak zgłoszone przez opozycję wnioski o odrzucenie obu projektów - o KRS i SN.

Prezydent złożył projekt o SN oraz projekt nowelizacji przepisów o KRS pod koniec września. W lipcu zawetował nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

Zapowiedział wtedy, że w dwa miesiące przedstawi własne projekty. Przez kilka tygodni ws. prezydenckich projektów o SN i KRS trwały rozmowy między prezydentem a przedstawicielami PiS, w tym z Jarosławem Kaczyńskim.

Debatę komisji sprawiedliwości nad poprawkami do dwóch prezydenckich projektów poprzedziło II czytanie przeprowadzone w Sejmie w środę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Prezydent zmienia sądownictwo

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
hxn

Na stulecie odzyskania niepodległości, Polacy właśnie tracą niezależność :((

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje