tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prezydencka para spoczęła w krypcie na Wawelu

Prezydencka para spoczęła w krypcie na Wawelu
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Prezydencka para spoczęła w krypcie na Wawelu

Ciała Lecha i Marii Kaczyńskich spoczęły w onyksowym sarkofagu na Wawelu. W ostatniej drodze prezydenckiej parze towarzyszyli tylko najbliżsi.

Oglądaj
Saluty armatnie (TVN24)
Wideo: TVN24 Saluty armatnie (TVN24)
Złożenie trumien w krypcie poprzedziło krótkie liturgiczne pożegnanie pary prezydenckiej w katedrze na Wawelu. Poprowadził je kardynał Stanisław Dziwisz. Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich stały przed ołtarzem koronacyjnym królów polskich na katafalkach nakrytych czarną tkaniną z motywami lilii andegaweńskiej.

21 salw w hołdzie prezydenckiej parze

Po nabożeństwie w katedrze na Wawelu trumny zostały przeniesione do krypty i umieszczone w sarkofagu z onyksu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W tej samej krypcie, w osobnym pomieszczeniu, znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego. W tej części uroczystości uczestniczyli tylko najbliżsi.

Złożeniu trumien w krypcie towarzyszył salut narodowy - 21 salw artyleryjskich oddanych w hołdzie parze prezydenckiej. Salut oddało sześć armat Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Po tej części uroczystośc, na dziedzińcu Zamku Wawelskiego szefowie delegacji zagranicznych złożyli kondolencje rodzinie pary prezydenckiej oraz przedstawicielom polskich władz.

Sarkofag z onyksu

Sarkofag ma prostą formę prostopadłościanu o wymiarach 210 x 130 x 65 cm. Na górnej płycie, ważącej ponad 400 kg, wykuto duży znak krzyża, a na dłuższym boku umieszczone zostały imiona i nazwiska pary prezydenckiej: Lech Aleksander Kaczyński, Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska. Na sarkofagu nie ma żadnych dat. Drugi długi bok przylega do ściany romańskiej krypty.

W krypcie w przyszłości ma zostać umieszczona tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Razem z parą prezydencką śmierć poniosły w niej 96 osoby.

kaw, nsz//mat, mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje