tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Konflikt wokół TK

Prezes TK: włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów

Prezes TK: włączyłem do orzekania dwoje "grudniowych" sędziów
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Prezes TK na konferencji prasowej

Włączyłem do grupy sędziów orzekających dwoje "grudniowych" sędziów - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Dodał, że dzisiaj TK liczy 12 sędziów orzekających.

Prezes TK poinformował o tym w związku z wyjaśnieniem decyzji TK o umorzeniu postępowania  ws. 10 uchwał Sejmu: o unieważnieniu wyboru w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu w grudniu 5 nowych w ich miejsce.

W trakcie konferencji prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński przekazał, że zdecydował włączyć do grupy sędziów orzekających dwoje "grudniowych" sędziów - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. Dodał, że Trybunał liczy teraz 12 sędziów orzekających. Wyjaśnił, że pozwalało mu na to, orzeczenie Trybunału z 3 grudnia.

Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski zostali wybrani na miejsce sędziów TK, których kadencje minęły w grudniu, już podczas kadencji obecnego Sejmu.

"Decyzja pana prezydenta"

Rzepliński pytany o to, czy oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy deklaracji, kiedy odbierze przysięgę od trzech sędziów TK wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, Rzepliński odparł, że "jest to decyzja pana prezydenta czy i kiedy taką uroczystość złożenia ślubowania w jego obecności zorganizuje". - Ci trzej sędziowie są wybrani przez Sejm. Trybunał wyraźnie to stwierdził - w tych ramach, w jakich mógł to stwierdzić - dodał.

Jak powiedział prezes TK, zarządzenie o wyznaczeniu terminu rozpoznania skargi na nowelizację ustawy o TK zostało wydane jeszcze pod rządami ustawy przed nowelizacją - i m.in. dlatego prace odbywają się na mocy ustawy o TK w brzmieniu sprzed nowelizacji. - Z punktu widzenia treści konstytucji i wyroku TK mieliśmy - i ten stan trwa do dzisiaj - mamy wybranych 18 sędziów - mówił prezes TK.

Oglądaj
Rzepliński: sprawę ws. uchwał rozstrzygał cały skład orzekający, czyli 10 sędziów
Wideo: tvn24 Rzepliński: sprawę ws. uchwał rozstrzygał cały skład orzekający, czyli 10 sędziów

Sprawę rozstrzygali wszyscy sędziowie orzekający

Odnosząc się do decyzji o umorzeniu postępowania ws. uchwał, która zapadła 7 stycznia, na niejawnym posiedzeniu, wyjaśnił, że Trybunał rozstrzygał tę sprawę w składzie 10 sędziów, czyli wszystkich, którzy byli sędziami orzekającymi w dniu, kiedy sprawa wpłynęła do TK i kiedy było rozstrzygnięcie w tej sprawie.

- Trybunał rozstrzygnął sprawę w składzie, w którym do tej pory rozstrzygał każdą sprawę, która wymagała rozpoznania w związku z kwestią konstytucyjności mającej istotne znaczenie dla ładu konstytucyjnego - dodał.

Jak zaznaczył, taki skład wyznaczała sytuacja.

Prof. Rzepliński wyjaśnił również, że Trybunał ogłosił postanowienie TK o umorzeniu postępowania ws. 10 uchwał wydanego 7 stycznia dopiero w poniedziałek, ponieważ po ostatecznym głosowaniu treści trzech sędziów zdecydowało się złożyć zdania odrębne. - To wymagało czasu - dodał.

Rzepliński: rozmowa z prezydentem nie miała wpływu na umorzenie

Tego samego dnia, kiedy podjęto decyzję o umorzeniu sprawy uchwał, Andrzej Rzepliński rozmawiał z prezydentem Dudą.

- Kiedy udałem się do pana prezydenta, Trybunał już wypowiedział się w głosowaniu co do treści orzeczenia (ws. uchwał Sejmu) - powiedział Rzepliński pytany o spotkanie z Dudą.

- Rozmowa nie miała żadnego wpływu na treść naszego rozstrzygnięcia. Do rozmowy doszło w sposób spontaniczny, nie była to umówiona wcześniej rozmowa - dodał.

Podczas konferencji prasowej Rzepliński oraz sędzia TK Sławomira Wronkowska–Jaśkiewicz doprecyzowali, że posiedzenie TK trwało także po rozmowie z prezydentem, ale wówczas trwała dyskusja nad sformułowaniami w uzasadnieniu postanowienia. - To było szlifowanie uzasadnienia, ale nie samej jego treści o umorzeniu postępowania - powiedział prezes TK.

Rzepliński dodał, że o rozmowę z prezydentem zabiegał jeszcze pod koniec września i w październiku.

Prezes TK relacjonował, że po uroczystości wręczenia nominacji i zaprzysiężenia grupy sędziów sądów powszechnych i administracyjnych poprosił prezydenta o możliwość spotkania i rozmowy. - Oczywiście nie naciskałem na termin. Pan prezydent zaprosił mnie po zakończeniu się tej uroczystości na rozmowę - powiedział Rzepliński. - Bardzo się cieszę i jestem zobowiązany wobec prezydenta za to, że spontanicznie zgodził się porozmawiać ze mną - dodał.

Oglądaj
Rzepliński: rozmowa z prezydentem nie miała wpływu na umorzenie
Wideo: tvn24 Rzepliński: rozmowa z prezydentem nie miała wpływu na umorzenie

"Kryzys do rozstrzygnięcia w Polsce"

W przekonaniu Rzeplińskiego, kryzys wokół Trybunału jest kwestią do rozstrzygnięcia w Polsce. - To nie jest kwestia do rozstrzygania na forum Brukseli, bo to nie dotyczy spraw związanych z Traktatem Lizbońskim czy innymi prawami międzynarodowymi – podkreślił, odpowiadając na pytanie zagranicznej prasy.

Uchwały nie mogą być uznane za akty normatywne

Oceniając w uzasadnieniu postanowienia z 7 stycznia uchwały o braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów przez poprzedni Sejm, TK ustalił, że nie mogą być one uznane za akty normatywne. "Uchwały te należało zaliczyć do kategorii uchwał nieprawotwórczych oraz zakwalifikować je jako prawnie niewiążące" - uznał TK. W konsekwencji Trybunał ocenił, że postępowanie w tym zakresie podlegało umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.

Z kolei uchwały o ponownym wyborze 5 sędziów TK zaliczył do "kategorii uchwał nieprawotwórczych, przez które Sejm miałby realizować funkcję kreacyjną w odniesieniu do organów władzy publicznej", wobec czego nie mogą one zostać uznane za akty normatywne. TK stwierdził, że również w tym zakresie postępowanie podlegało umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia.

Zdania odrębne złożyli sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik.

Skarga grupy posłów PO i RPO

4 grudnia 2015 r. grupa posłów PO (do których potem przyłączył się RPO Adam Bodnar) zaskarżyła uchwały Sejmu z 25 listopada stwierdzające "brak mocy prawnej" wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji 5 sędziów TK (Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego, Krzysztofa Ślebzaka, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokali) oraz uchwały Sejmu z 2 grudnia o wyborze 5 nowych osób w ich miejsce (Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Julii Przyłębskiej, Piotra Pszczółkowskiego).

Prokurator generalny i Sejm wnieśli o umorzenie sprawy. Sejm, prezydent Andrzej Duda oraz PiS podkreślali, że TK nie może badać uchwał Sejmu, bo dotyczą one indywidualnego wyboru sędziów, a TK "nie jest sądem faktów, ale prawa". PO i część prawników uważała, że TK ma prawo badać te uchwały, bo mają treść normatywną.

3 grudnia TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru 8 października dwóch sędziów w miejsce tych, których kadencja mijała w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był według TK konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Komentarze (56)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bl0to
Bl0to

Panie zbyszku i andrzeju, a na koniec bedzie krolik z kapelusza, Wasze miny bezcenne. Oj opuszczalo sie lekcje, opuszczalo....

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Aradan

   Brakuje jeszcze jednego aby móc wykonywać obecnie obowiązującą ustawę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Nobrand

     Rzepliński, teraz to już cie nikt nie lubi. Nawet to straszydło obok ciebie, łypie spode łba jakbyś jej pieniądze był winien. Niedobrze.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        5
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       emigrant 2

       A gdzie milosc blizniego?...Prawdziwy Polaku Nobrand.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Jasiek Wędrowniczek
         Jasiek Wędrowniczek

         To znaczy że Sejm ma prawo wyboru i odwoływania sędziów trybunału w drodze uchwały a TK nic do tego. Czyli dlaczego nie chce uznać kolejnych 3 ? No i szykuje się do obradowania w trybie już nieważnej ustawy . Nawet jeśli zła to prawnie nie została zakwestionowana więc póki co powinna obowiązywać . Chyba że opinia prezesa TK jest jednoznaczna rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            3
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           obserwatoro

           Została zakwestionowana ale jeszcze nie została rozpatrzona przez TK

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             slaw4012
             slaw4012

             Jak na razie to tylko tobą. Odsyłam do strony TK i Sejm RP. Takie małe wprowadzenie:Uchwała nie stanowi aktu prawnego i w Konstytucji RP nie uwzględniono takiego prawa. Prościej to wielki wódz może wyjść na mównicę i ogłosić że wszyscy mają nosić takie majtochy jak on i nazwać to prawem. ale nigdy to prawem nie będzie.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               obserwatoro

               Nie jestem prawnikiem I sprawa uchwał od początku wydawała mi się wątpliwa ale jestem ciekaw czy Trybunał Konstytucyjny zajmie się nowelizacją i w jaki trybie do dla mnie samo wydanie wyroku (a nie opinii) będzie ważne czy Trybunał się poddał czy dla niego jest ważna Kontystucja Rzeczypospolitej Polskiej

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 zdzislaw_rylski

                 Mam pomysł jak skutecznie odpolitycznić Trybunał Konstytucyjny.

                 Przeraża mnie trwająca od dłuższego czasu bezpardonowa walka o Trybunał Konstytucyjny. Ugrupowania polityczne chcą wprowadzić tam jak najwięcej swoich przedstawicieli. A Trybunał Konstytucyjny powinien być apolityczny, bezstronny przy podejmowaniu swych orzeczeń. rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   szaszapek
                   szaszapek

                   ????

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     obserwatoro

                     pomysł oryginalny ale po ilu sędziów wystawiała by opozycja a ilu rządzący

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       kazir

                       Prezes TK morze tak albo tak . Morze jeszcze więcej rzeczy , zależy którą nogą wstanie .Ot taka profesja prezesa , jest panem i basta .

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          6
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         slaw4012
                         slaw4012

                         Weź pigułkę!

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           2
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           szaszapek
                           szaszapek

                           A to "morze" to szerokie, czy głębokie ?

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             4
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             jax

                             Prezes TK zrobił to co do niego należało. Teraz PiS siedzi w ciemnej dziurze. Musi coś zrobić z nadwyżką sędziów. Personalnie prawdopodobnie nikt się nie odważy odwołać 3 sędziów a większość sejmowa przyznać do błędu.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               5
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               biznesmanz
                               biznesmanz

                               Hmm jak rozumiem Rzeplinski dogadał się z prezydentem ze przyjmie pisowskich sędziów a ten niedługo zorganizuje ślubowanie tamtych 3ch - albo tamci 3ej wyslali ślubowania pocztą...
                               i będzie koniec tego cyrku... na 5 minut zanim zaczną sie rozprawy @ TVP ~

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 5
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 crashoverride34
                                 crashoverride34

                                 Historia zatoczyła koło. Byli "docenci marcowi", dziś są "sędziowie grudniowi".

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   2
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   Więcej komentarzy - rozwiń
                                   Zasady forum
                                   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                   Pozostałe informacje