tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Premier: pielęgniarki łamią prawo

Premier: pielęgniarki łamią prawo
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Jarosław Kaczyńksi

Pielęgniarki, okupujące kancelarię premiera, popełniają przestępstwo - przypomniał w sobotę na konferencji prasowej w Warszawie premier Jarosław Kaczyński.

Oglądaj
Rzecznik rządu Jan Dziedziczak
Wideo: TVN24 Rzecznik rządu Jan Dziedziczak
Sobota jest piątym dniem protestu pielęgniarek pod kancelarią premiera. Wewnątrz budynku nadal przebywają cztery protestujące pielęgniarki. Rzecznik rządu Jan Dziedziczak poinformował, że przebywające w budynku Kancelarii Premiera pielęgniarki otrzymały pismo od szefa kancelarii, w którym napisano m.in., że łamią prawo i mogą zostać "w każdej chwili usunięte" z gmachu.

- Pielęgniarki, okupujące kancelarię premiera, popełniają przestępstwo - przypomniał w sobotę na konferencji prasowej w Warszawie premier Jarosław Kaczyński. - Takiej sytuacji nie można kontynuować - podkreślił.

- Panie otrzymały zgodnie z prawem wezwanie do opuszczenia Kancelarii. Mogę powtórzyć to, co już mówił rzecznik, że gdyby to byli mężczyźni, to już by ich tutaj dawno nie było. Ale, oczywiście, w jakimś momencie będziemy musieli podjąć takie decyzje, bo takiej sytuacji nie można kontynuować - powiedział premier.

Oglądaj
Jarosław Kaczyński o podatkach
Wideo: TVN24 Jarosław Kaczyński o podatkach
Dziennikarze pytali premiera, czy jedna z pielęgniarek okupujących kancelarię premiera będzie mogła wyjść, aby skonsultować się z resztą protestujących, a następnie wrócić do sali kancelarii, oraz, czy możliwe będzie spotkanie prezydium Komisji Trójstronnej z pielęgniarkami przebywającymi w KPRM.
- Prezydium Komisji Trójstronnej tu już było. I jeżeli był tego jakiś skutek, to umocnienie tych pań w determinacji w dokonywaniu przestępstwa - powiedział premier - Nikt, kto okupuje, nie będzie miał wsparcia ze strony rządu - zaznaczył J.Kaczyński.

Przypomniał, że pielęgniarki zostały zaproszone na rozmowy w poniedziałek na godz. 11 do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. - W poniedziałek będą rozmowy ze związkami zawodowymi, ale z tymi, które przestrzegają prawa. Nikt nie zyska nic od tego rządu łamiąc prawo - podkreślił premier.

Na rozmowy zaproszono związkowców z OPZZ, Naczelnej Rady Lekarskiej, NSZZ Solidarność oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Jak podało w piątek Centrum Informacyjne Rządu, "warunkiem udziału w spotkaniu przedstawicieli OZZPiP jest "zakończenie bezprawnej okupacji jednego z pomieszczeń" KPRM przez cztery pielęgniarki, kierujące ww. związkiem".

Premier przypomniał swoje wcześniejsze wypowiedzi, że podwyżki dla "dużych grup społecznych" nie są możliwe bez podniesienia podatków. Powiedział, że jest przeciwny pogłębianiu różnic w dostępie do usług medycznych między bardziej a mniej zamożnymi obywatelami. W tej sprawie wcześniej premier sugerował przeprowadzenie referendum. W sobotę wyjaśnił, że w takim referendum obywatele głosowaliby za lub przeciw konkretnej propozycji zmian podatkowych.

- Nie wyobrażajcie sobie, Państwo, tego w ten sposób, że to będzie np. zwiększenie najwyższej stawki z 40 proc. na 50 proc., bo w ten sposób większych pieniędzy się nie zbierze - wyjaśnił premier. Dodał, że chodzi raczej o spowodowanie, aby podatki zaczęli płacić ci najbogatsi Polacy, którzy obecnie ich z różnych względów nie płacą - mówił premier - Albo płacą podatki za granicą, gdzie są one bardzo niskie, albo też tu w Polsce różnymi metodami się wykręcają od podatków. Kilka miliardów można odzyskać, likwidując to - powiedział premier.

apl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje