tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nie ma nadzoru, jest dialog. Szydło komentuje decyzję Komisji Europejskiej

Nie ma nadzoru, jest dialog. Szydło komentuje decyzję Komisji Europejskiej
Video: tvn24 Premier Beata Szydło po decyzji Komisji Europejskiej

Komisja Europejska mówi o wstępnej ocenie sytuacji w Polsce, nie została wszczęta procedura nadzoru - podkreśliła w środę premier Beata Szydło, komentując dzisiejszą decyzję KE. Szefowa rządu dodała też, że zaprasza wszystkich unijnych komisarzy do złożenia wizyty w Polsce. Premier będzie gościem "Jeden na jeden" w TVN24 w czwartek o 7.30.

Szydło na wstępie zaznaczyła, że w kontekście dzisiejszej decyzji KE potrzebna jest precyzja w wypowiadaniu i rozumieniu słów m.in. wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa.

- Komisja Europejska mówi o wstępnej ocenie sytuacji. Nie ma czegoś takiego, czym straszyli Polaków politycy opozycji, że została wszczęta procedura nadzoru. Nie ma takiej sytuacji - podkreśliła.

- Taki komunikat został przez Komisję Europejską przekazany, o czym rozmawiałam wczoraj z komisarzem Junckerem. Polska jest w dialogu z KE od dłuższego czasu. Przekazaliśmy informacje, mówimy o tym jak faktycznie sytuacja w Polsce przebiega i ten proces się toczy - powiedziała Szydło.

W trakcie spotkania z dziennikarzami dodała też, że zaprasza wszystkich członków Komisji Europejskiej do tego, by odwiedzili Polskę. Jak zauważyła, wielu z nich nie miało dotąd okazji, by "przyjrzeć się sprawom polskim". - To jest dobry czas, dobry moment, żeby tutaj razem z nami się spotkać. Na pewno będzie to tylko i wyłącznie służyło pogłębieniu relacji Polski i UE, na której polskiemu rządowi bardzo zależy - zaznaczyła szefowa rządu.

- Jesteśmy otwarci na dialog. (...) W tej chwili czekamy na oficjalny list, który zostanie wystosowany do Polski, będziemy uczestniczyli w procesie przekazywania informacji - powiedziała premier.

Oglądaj
Szydło: zapraszam wszystkich komisarzy do Polski
Wideo: tvn24 Szydło: zapraszam wszystkich komisarzy do Polski

"Polska będzie prowadziła aktywny dialog"

Szydło zapewniła, że polski rząd będzie prowadził "aktywny dialog" z Komisją Europejską. Jak powiedziała, środowa decyzja KE to droga do tego, by ocena sytuacji w Polsce prowadzona była "nie poprzez media, ale w dialogu".

- Będziemy aktywnie prowadzić dialog. Nasze informacje są na bieżąco przekazywane. Nasza dyplomacja jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Komisji Europejskiej, zarówno minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, jak i wiceminister Konrad Szymański - powiedziała szefowa rządu.

Premier potwierdziła też, że weźmie udział w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, podczas którego ma odbyć się debata na temat Polski, i przedstawi stanowisko Polski.

Jednocześnie zapewniła, że "wszystkie decyzje podejmowane przez polski parlament i rząd, podejmowane były według procedur obowiązujących w Polsce i żadna z nich nie została zakwestionowana".

- Ocena sytuacja, o której mówi KE, to jest dobra droga do tego, by nie poprzez media, nie poprzez niepotwierdzone informacje, wydawane były oceny na temat Polski, ale właśnie w dialogu. Cieszę się, że ten dialog się toczy - podkreśliła Szydło.

- Przekażemy wszystkie informacje, których Komisja Europejska będzie od nas oczekiwać - dodała. Zadeklarowała przy tym starania rządowej administracji i dyplomacji, by dialog i wyjaśnianie wątpliwości, czy też doprecyzowanie pewnych kwestii, było prowadzone jak najsprawniej.

Oglądaj
Szydło: liczę na aktywny udział opozycji w dialogu
Wideo: tvn24 Szydło: liczę na aktywny udział opozycji w dialogu

"Troska o bezpieczeństwo obywateli"

Zdaniem szefowej rządu ostatnie wydarzenia w Polsce pokazują, że sytuacja dotycząca Trybunału Konstytucyjnego (to zmianom wokół tej instytucji chce się przyjrzeć KE) przez sam TK zostaje ustabilizowana. - Komisja Europejska może tych informacji jeszcze nie miała, więc będziemy starali się to wyjaśniać - dodała.

Premier nawiązała także do wczorajszego spotkania z szefami klubów parlamentarnych na temat polityki zagranicznej.

- Mój apel do opozycji, by włączyła się w dialog, który prowadzimy w tej chwili z Unią Europejską, jest podyktowany przede wszystkim troską o bezpieczeństwo polskich obywateli i również o to, by UE mogła koncentrować się na ważniejszych problemach, które w tej chwili ma, niż aby była absorbowana problemami, które tak de facto nie istnieją. Ale tu jest potrzebna współpraca opozycji i rządu - powiedziała Szydło.

- Wczorajsze deklaracje dobrej woli przyjmuję jako dobrą monetę i mam nadzieję, że zostaną one podtrzymane i że gdy emocje opadną, politycy opozycji zrozumieją, że dzisiaj w UE jest o wiele więcej spraw, na których trzeba się koncentrować - dodała Szydło.

Premier podkreśliła też, że jej zdaniem Polska ma prawo do podejmowania suwerennych decyzji dotyczących działań w państwie, także wobec mediów. - Jesteśmy oczywiście w UE, rozumiemy więc jako jej członkowie, że jeśli jest taka potrzeba, będziemy przekazywać odpowiednie informacje - powiedziała.

Na czym polega procedura? Trzy kroki

W środę Komisja Europejska poinformowała, że rozpocznie wobec Polski procedurę monitorowania praworządności.

Procedura ta istnieje od marca 2014 roku. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROCEDURZE KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Komentarze po decyzji KE »

Oglądaj
Komentarze po decyzji KE ws. Polski
 • Komorowski skomentował politykę zagraniczną rząduKomorowski skomentował politykę zagraniczną rządu
 • Olechowski o polityce zagranicznej polskiego rząduOlechowski o polityce zagranicznej polskiego rządu
 • Marcinkiewicz po decyzji KE: duży wstyd, ale Kaczyński się nie przejmieMarcinkiewicz po decyzji KE: duży wstyd, ale Kaczyński się nie...
 • Jackowski i Zalewski komentowali decyzję KEJackowski i Zalewski komentowali decyzję KE
 • Halicki po konferencji premier nt. decyzji KEHalicki po konferencji premier nt. decyzji KE
 • Szydło: liczę na aktywny udział opozycji w dialoguSzydło: liczę na aktywny udział opozycji w dialogu
 • Szydło: zapraszam wszystkich komisarzy do PolskiSzydło: zapraszam wszystkich komisarzy do Polski
 • Petru: problemy zaczęły się w domu. Szef PSL: dostajemy rykoszetem po działaniach PiSPetru: problemy zaczęły się w domu. Szef PSL: dostajemy...
 • PO: rząd w Polsce podejmuje działania, które są sprzeczne ze standardami europejskimiPO: rząd w Polsce podejmuje działania, które są sprzeczne ze...
 • Premier Szydło: nie ma nadzoru, jest dialog z KEPremier Szydło: nie ma nadzoru, jest dialog z KE
 • Minister ds. UE: jesteśmy zainteresowani dialogiemMinister ds. UE: jesteśmy zainteresowani dialogiem
 • KE zajmie się sytuacją w PolsceKE zajmie się sytuacją w Polsce
 • Rzecznik rządu: to standardowa proceduraRzecznik rządu: to standardowa procedura
 • Kancelaria Prezydenta: nie mamy nic do ukryciaKancelaria Prezydenta: nie mamy nic do ukrycia
 • "Zakończenie procedury oznacza nałożenie sankcji na Polskę""Zakończenie procedury oznacza nałożenie sankcji na Polskę"
 • "Nigdy nie doniosłabym na swój kraj""Nigdy nie doniosłabym na swój kraj"
Wideo: tvn24 Komorowski skomentował politykę zagraniczną rządu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (121)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Sław411
Sław411

Urwało Tobie nogę!!! Oj nic się nie stało. mam jeszcze jedną. To nic takiego. To standard...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   pirat2

   Wszystko umią wytłumaczyć, nawet to pośmiewisko, na całą Europę.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Mahdab

     Pani Beata najwyrazniej albo jest juz na etapie na ktorym nie rozumie prostych rzeczy albo udaje ze nie widzi. Pani Beato - nadzor JUZ jest kara wiec gadanie bzdur o tym ze Unia nie moze karac jest bzdura. Dala nam mase kasy, skonsumowalismy ja I teraz ma prawo zadac. Nie obrazajmy Polakow bo najwyrazniej sa o wiele bardziej trzezwi i zdrowo myslacy rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       zdzichkom1
       zdzichkom1

       konduktorka pkp z przecieszyna gada od rzeczy

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Mahdab

         to akruat nic nowego

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Lancelot303

           Gdyby, to nie był żenujące i straszne to można by się śmiać do rozpuchu ?
           Współczuje kobicie zadania wytłumaczenia, że czarne jest białe, a białe jest czarne,
           kiedyś było dobre określenie tego typu postawy, jako "rżnięcie głupa"

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             4
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             MIKA1962

             Pani Premier SORRY ale Pani niestety jest marionetka w rekach J. Kaczyńskiego

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               2
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               akshi

               O czym ta kobieta z twarzą maski bredzi? Jakbym słuchał Kaczora, ale przynajmniej on ma mimikę twarzy. Dlaczego Polski nie może reprezentować PREMIER z prawdziwego zdarzenia, a nie jakaś bredząca kobieta...?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Re52nia

                 Kłaniają się BRZESZCZE I PRZECIESZYN,pani sołtysowo,prosze nosa nie zadzierać bo już urósł jak u PINOKIO,czas żeby zauważyć jak wam się pod nogami pali a dla pani było by dobrze żeby przynajmniej zrezygnować z tej funkcji Premiera tak będzie dla pani lepiej bo bardzo żle pani wygląda ,ale i dla dobrego imienia Brzeszcz,

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Ronson2

                   Bruksela dobrze wie , że w Polsce tak naprawdę nikt nie chce pis, że to był wybór marny, bo innego nie było. PO to dno i sprzedali się za stołki, K15 - to pomyłka, ale zawsze tacy byli np. Lepper. Nowoczesna to klon PO. PSL wiadomo. Ci z Brukseli dlatego są na górze , bo są sprytniejsi. Wystarczy że Niemcy tylko przytną fundusze i będzie rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     FFF

                     Kaczyński w spódnicy. Bardzo mylące pierwsze wrażenie i powierzchowność, ale po dokładniejszym spojrzeniu bez problemu można zauważyć, że to nie marionetka a siostra bliźniaczka.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje