tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Porwał, zgwałcił i zabił 14-latkę. Dostał dożywocie

Porwał, zgwałcił i zabił 
14-latkę. Dostał dożywocie
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Dożywocie za porwanie, gwałt i zabójstwo Eweliny

Morderca 14-letniej Eweliny ze Służewa (woj. kujawsko - pomorskie) został skazany na dożywocie. W grudniu 2010 roku Jacek Urbański uprowadził, zgwałcił i zabił, jak się później okazało, swoją daleką krewną. Dodatkowo Sąd Okręgowy we Włocławku orzekł, że oskarżony musi zapłacić 100 tys. na poczet rodziców zamordowanej nastolatki.

Jak poinformowano w poniedziałek we włocławskim sądzie, część wyroku dotycząca kary pozbawienia wolności jest zgodna z postulatami prokuratury i rodziny ofiary. Sąd uznał jednak, że Urbański będzie mógł złożyć wniosek o przedterminowe zwolnienie po 35 latach, a nie 40, jak domagał się ojciec nastolatki, występujący w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Jednak rodzice zamordowanej 14-latki podkreślili, że są usatysfakcjonowani wyrokiem sądu i nie będą wnosić o apelację. Nie wiadomo, czy wniesie o to obrońca oskarżonego.

Proces przez pół roku toczył się z całkowitym wyłączeniem jawności, ujawniona została tylko sentencja wyroku. Decyzję taką sąd podjął z uwagi na drastyczne okoliczności zbrodni i dobre imię ofiary. Sąd zniósł za to w poniedziałek tajność uzasadnienia. Jak tłumaczył w nim sędzia prowadzący sprawę, wyrok dożywocia spowodowany jest błahymi motywami skazanego, którymi kierował się podczas dokonywania przestępstwa, m.in. zaspokojeniem popędu seksualnego.

Oglądaj
Urbański przyznał się do winy (TVN24)
Wideo: TVN24 Urbański przyznał się do winy (TVN24)

Brutalne morderstwo

Do zbrodni doszło 8 grudnia 2010 roku. Ewelina nie dotarła z domu do szkoły, choć do pokonania miała zaledwie kilkaset metrów. Prokuratura ustaliła, że skazany celowo potrącił autem dziewczynę jadącą rowerem, a następnie wywiózł do lasu w sąsiedniej gminie.

Porywacz zgwałcił nastolatkę i zamordował. Zwłoki, porzucone niedaleko lokalnej drogi wiodącej do lasu, znaleziono przypadkiem.

Policjanci wpadli na trop zabójcy dopiero po odnalezieniu ciała Eweliny. Funkcjonariusze skojarzyli wówczas jej zaginięcie z nietypową sprawą rzekomego uprowadzenia. Jacek Urbański, 26-letni mężczyzna ze wsi Dobre koło Radziejowa, nie wrócił z pracy w masarni na terenie gminy Dąbrowa Biskupia (w tym rejonie znaleziono zwłoki dziewczynki). Rodzina zgłosiła zaginięcie, a jeden z kolegów dostał od mężczyzny sms-a z informacją, że został porwany.

Twierdził, że był uprowadzony

Kilka dni później Jacka U. zatrzymano we Włocławku, w pobliżu jego spalonego samochodu. Twierdził, że był uprowadzony, przez kilka dni nieznani mężczyźni wozili go w bagażniku auta, a następnie został zmuszony do podpalenia samochodu. Zachowywał się jednak nietypowo i trafił na oddział psychiatryczny szpitala, skąd odebrała go rodzina.

Jacek U. przyznał się do uprowadzenia, zgwałcenia i zabójstwa Eweliny. Biegli psychiatrzy uznali, że w chwili dokonania zbrodni był w pełni poczytalny.

Wyrok włocławskiego sądu jest nieprawomocny.

dp/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lubin333
Lubin333

To w końcu jak,dożywocie czy 35 lat?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lubin333
   Lubin333

   No to dożywocie czy 35 lat?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje