tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte

zobacz więcej wideo »
Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte
 • Ściąganie portretów z bramy Stoczni GdańskiejŚciąganie portretów z bramy Stoczni Gdańskiej
 • Na bramie Stoczni Gdańskiej wywieszono plakaty z wizerunkami sygnatariuszy Porozumień SierpniowychNa bramie Stoczni Gdańskiej wywieszono plakaty z wizerunkami sygnatariuszy...
 • Portrety zdjęte z bramy Stoczni. Guzikiewicz: nic nie wolno tu wieszać poza tym, co jest w rejestrze zabytków Portrety zdjęte z bramy Stoczni. Guzikiewicz: nic nie wolno tu wieszać poza tym,...
 • Bez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziałuBez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziału
 • Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty przy bramie Stoczni GdańskiejAndrzej Duda i Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty przy bramie Stoczni Gdańskiej
 • Morawiecki: władza musiała liczyć się z tym, że tam są ci wariaciMorawiecki: władza musiała liczyć się z tym, że tam są ci wariaci
 • 38. rocznica Porozumień Sierpniowych 38. rocznica Porozumień Sierpniowych
 • "Porozumienie rozpoczęło się w Gdańsku""Porozumienie rozpoczęło się w Gdańsku"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Ściąganie portretów sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych z bramy Stoczni Gdańskiej

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na zdjęciach widniał napis "Nie wygumkujecie". Tuż przed przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy na teren stoczni, portrety zostały zdjęte przez związkowców.

W piątek przypada 38. rocznica porozumienia podpisanego w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku. Lech Wałęsa świętował ją razem z Komitetem Obrony Demokracji. Osobne uroczystości przeprowadziła Solidarność wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Jeszcze przed rozpoczęciem obchodów, w których uczestniczyli najważniejsi urzędnicy państwowi, na bramie nr 2, prowadzącej na teren gdańskiej stoczni, członkowie KOD zawiesili portrety z wizerunkami Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Anny Walentynowicz, Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Gwiazdy, a także Joanny Gwiazdy i Adama Michnika.

Część zdjęć była opatrzona podpisem "Nie wygumkujecie".

Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Potem miało nastąpić symboliczne otwarcie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Stało się to po godz. 15. Wtedy już portretów na bramie nie było. Zdjęli je przedstawiciele związkowców.

Brama nr 2 stoczni jest wpisana do rejestru zabytków i z tego powodu odpowiednio oznaczona.

- Ten znaczek oznacza, że prawnie nie można tu (na bramie Stoczni Gdańskiej - red.) nic wieszać, poza tym, co było i jest w rejestrze zabytków - powiedział Karol Guzikiewicz z zakładowej Solidarności, tłumacząc to, dlaczego portrety zostały zdjęte.

Oglądaj
Na bramie Stoczni Gdańskiej wywieszono plakaty z wizerunkami sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych
Wideo: tvn24 Na bramie Stoczni Gdańskiej wywieszono plakaty z wizerunkami sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych

"Porozumienie zaczęło się w Gdańsku"

Obchody pod hasłem "Porozumienie zaczęło się w Gdańsku" z udziałem Lecha Wałęsy rozpoczęły się w piątek po godz. 9.

Były lider Solidarności i były prezydent wraz z synem Jarosławem Wałęsą, kandydatem na prezydenta Gdańska, szef PO Grzegorz Schetyna i przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.

Jarosław Wałęsa wyraził ubolewanie, że Polacy nie potrafią wspólnie świętować.

- Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy powinni zrobić wszystko, żeby ta historia nie była zakłamywana i żebyśmy byli w wstanie docenić i szanować bohaterów tamtych dni - mówił.

Po południu, o godzinie 16.30 ruszył przemarsz zapoczątkowany przed siedzibą Sądu Okręgowego w Gdańsku. KOD wraz z gdańskim magistratem i fundacją im. Arkadiusza Rybickiego przeszli ulicami Śródmieścia i zatrzymali się przy Europejskim Centrum Solidarności.

O godzinie 18. sprzed sądu ruszył też marsz "Droga do Wolności". Pojawili się w nim Lech Wałęsa, Małgorzata Rybicka, Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Paweł Adamowicz, Radomir Szumełda.

Oglądaj
"Porozumienie rozpoczęło się w Gdańsku"
"Porozumienie rozpoczęło się w Gdańsku"

Solidarność: "Stocznia 4.0 Nowy początek"

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej w piątek odbyło się też posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" dla uczczenia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Wręczono także stypendia młodzieży szkolnej z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.

Po posiedzeniu Zarządu, o godzinie 15. prezydent Andrzej Duda razem z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Następnie w bazylice św. Brygidy o godzinie 16. została odprawiona uroczysta msza święta z udziałem prezydenta i premiera. Andrzej Duda przemawiał w jej trakcie.

Po uroczystej mszy złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej. Uroczystości zakończą się o godzinie 20. na placu koło Sali BHP, gdzie odbędzie się koncert "Koniec lata z Solidarnością".

38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

38 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 17, w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto także zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ładne _kwiatki
ładne _kwiatki

Dzisiejszy związek zawodowy "S" to karykatura tego z 1980 roku i nie ma z nim nic wspólnego .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   7
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje