tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Południe pod wodą

Południe pod wodą
Foto: TVN24/PAP | Video: TVN24/PAP Południe Polski walczy z wodą

W nocy w Koszarawie wartki nurt porwał dziecko, ojciec rzucił się na ratunek. Mężczyzna zdołał jeszcze wyciągnąć syna na brzeg, ale sam został zabrany przez rzekę. Trwają jego poszukiwania. Z wodą walczy całe południe Polski. Alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono już na Podkarpaciu, Śląsku, Podbeskidziu oraz w Małopolsce. Intensywne opady mogą potrwać do czwartku.

Oglądaj
Ofiara powodzi w Koszarawie
Ofiara powodzi w Koszarawie
Do tragedii w Koszarawie doszło w nocy. - Okoliczności tego wypadku będą dopiero wyjaśniane. Mężczyzna wpadł do rzeki Koszarawy podczas wędrówki z synem. Prawdopodobnie szybki, wartki nurt rzeki podmył brzeg – mówił w TVN24 Józef Pietraszko zastępca komendanta powiatowego Straży Pożarnej w Żywcu.

Z pierwszych informacji wynikało, że ciało mężczyzny wyrzucone zostało na brzeg dwa kilometry dalej. Informacje te nie potwierdziły się. Trwają jego poszukiwania.

Śląskie walczy

Ale w regionie nie tylko Koszarawa zmaga się z wysoką wodą. Ogłoszone przez wojewodę śląskiego pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w jedenastu powiatach i ośmiu miastach regionu. Stan wód w rzekach rośnie.

Oglądaj
Wielka woda we Wrocławiu
Wielka woda we Wrocławiu

Spowodowane ulewami podtopienia powstały w miejscowości Przyszowice koło Gliwic, jednak mieszkańcy wsi nie zgodzili się na ewakuację. Część gospodarzy przeniosła w bezpieczne miejsca zwierzęta, zabezpieczane są budynki mieszkalne i gospodarcze.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w powiatach bielskim, będzińskim, cieszyńskim, gliwickim, tarnogórskim, pszczyńskim, rybnickim, raciborskim, wodzisławskim i żywieckim oraz w Bielsku Białej, a także w Piekarach Śląskich, Bytomiu, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Jastrzębiu Zdroju i Żorach.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłosił także wójt Rudzińca koło Gliwic.

Oglądaj
Przerwany wał powodziowy
Wideo: TVN24 Przerwany wał powodziowy

Stany alarmowe wód zanotowano: w Będzinie na Przemszy, w Bielsku-Białej na Białej, w Cieszynie na Wiśle i Piotrówce, w Gliwicach na Kłodnicy, w Pszczynie na Wiśle i Pszczynce, w Raciborzu na Odrze, w Sosnowcu na Przemszy, w Tarnowskich Górach na Brynicy, w Tychach na Gostyni a także w Wiśle.

Stany ostrzegawcze zanotowano natomiast: na Olzie w Cieszynie, na Przemszy w Mysłowicach i Siemianowicach Śląskich, na Odrze w Wodzisławiu oraz na Sole i Koszarawie w Żywcu.

Oglądaj
Kryzysowa sytuacja w Bielsku-Białej
Wideo: TVN24 Kryzysowa sytuacja w Bielsku-Białej

Synoptycy i hydrolodzy przewidują, że prognozowane intensywne opady deszczu spowodują wzrost stanu wód większości rzek powyżej stanów alarmowych. Lokalnie, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich, przybory wód mogą być bardzo gwałtowne. Znaczne wzrosty stanów wody mogą wystąpić m.in. na górnej Odrze.

Małopolskie - setki ewakuowanych

W Małopolsce aż w 49 gminach obowiązuje alarm powodziowy, a pogotowie przeciwpowodziowe - w 44 gminach regionu. Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka, w ciągu ostatniej doby strażacy ewakuowali 317 osób.

Oglądaj
Południe Polski zagrożone powodziami i podtopieniami
Wideo: TVN24 Południe Polski zagrożone powodziami i podtopieniami

Do ewakuacji przygotowywanych jest ok. 1,5 tys. mieszkańców powiatu brzeskiego. Małopolscy strażacy interweniowali już 1,8 tys. razy. Według służb zarządzania kryzysowego, stan alarmowy jest

przekroczony na 20 rzekach w 29 miejscach, a w 8 rzekach w 19 miejscach woda przekroczyła stany ostrzegawcze. - Coraz mocniej przybiera Raba - powiedział Siekanka. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w powiatach: brzeskim, bocheńskim, krakowskim, myślenickim, oświęcimskim i wielickim.

Intensywne opady powodują głównie podtopienia terenu, zalania piwnic, podmywanie budynków oraz osunięcia gruntu. - Podmyty został szlak kolejowy Kraków - Zakopane, ruch będzie kierowany objazdami - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Wezbrania utrudniają też komunikację w regionie. Nieprzejezdne są: droga krajowa Brzesko-Nowy Sącz, droga wojewódzka 981 Tarnów-Krynica, 961 Dobczyce - Gdów, zalana droga 966 Bochnia -Łapanów oraz droga 933 w miejscowości Brzeszcze.

Strażacy w nocy w Witowie Dolnym uratowali podróżujących samochodem, po tym, jak kierowca nie widząc zalanej drogi wjechał do rowu. W Głogoczowie płetwonurkowie ewakuowali z zalanego domu 52-latka. W całym regionie przy usuwaniu skutków ulewnych deszczy od niedzieli zaangażowanych jest ponad 4 tys. strażaków OSP i PSP.

Oglądaj
W nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy mieli pełne ręce roboty
Wideo: TVN24 W nocy z niedzieli na poniedziałek strażacy mieli pełne ręce roboty

Pogarsza się także sytuacja w regionie Tarnowa. Padający ciągle deszcz spowodował, że stany ostrzegawcze przekroczyła rzeka Biała w miejscowości Grybów i w miejscowości Ciężkowice. W regionie wystąpiło masowe podtopienie piwnic, pól uprawnych i dróg. Zalany został odcinek drogi w miejscowości Ciężkowice w kierunku Tursko-Bogoniowice.

Świętokrzyskie - Przekroczone stany alarmowe na rzekach

Stany alarmowe są przekroczone również na wodowskazach na siedmiu rzekach w województwie świętokrzyskim. Dużo pracy, w związku z pogodą, mają strażacy.

Poziom wody przekroczył stany

Mapa zagrożeń powodziowych (IMGW)
alarmowe na Kamiennej, Koprzywnicy, Czarnej, Mierzawie, Bobrzy, Nidzie Czarnej i na Wiernej. Przekroczenia nie są duże. W innych miejscach, m.in. na Nidzie i Czarnej Staszowskiej przekroczone są stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Jerzy Szeląg. Dodał, że od soboty przygotowane są worki i piasek, służby są w gotowości.

128 interwencji związanych z pogodą podjęli w ciągu ostatniej doby strażacy. Większość zgłoszeń dotyczyła usuwania połamanych drzew i konarów oraz wypompowywania wody z piwnic - poinformował dyżurny świętokrzyskiej straży pożarnej.

Podbeskidzie - podmyte drogi

Wody w rzekach przybywa także na Podbeskidziu. Dramatycznie jest na Śląsku Cieszyńskim. Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w powiatach wadowickim i oświęcimskim.

Oglądaj
Zdjęcia od naszych internautów
Wideo: TVN24 Zdjęcia od naszych internautów

Na Śląsku Cieszyńskim woda wylała w wielu miejscach. Strażacy ewakuowali 35 osób z zagrożonych rejonów, między innymi w Kończycach, Marklowicach, Puńcowie i Górkach Wielkich. Krzysztof Zaczek z powiatowej straży pożarnej w Ustroniu powiedział, że we wszystkich gminach, poza Istebną, sytuacja jest bardzo trudna i wciąż trwają działania ratowników. Zamkniętych jest kilka dróg, w tym krajowa numer 81 w rejonie Skoczowa.

Zaczek dodał, że w powiecie wystąpił problem z numerami alarmowymi 998 i 112. Prawdopodobnie woda zalała przyłącza w studzienkach. - Poinformowaliśmy już Telekomunikację Polską. Mamy nadzieję, że lada moment zostanie przerzucona łączność na komórki - powiedział.

W powiecie oświęcimskim (Małopolska) Wisła przelała koronę wału w Jawiszowicach. Marek Czardyban z oświęcimskiej straży powiedział, że woda zagraża 12 budynkom. Mieszkańcy nie chcą się ewakuować. Na wszelki wypadek władze samorządowe przygotowały dla nich miejsca w tamtejszej szkole. W Podolszu w gminie Zator strażacy starają się nie dopuścić do zalania oczyszczalni ścieków. Strażak dodał, że w całym powiecie jest mnóstwo podtopień. Nieprzejezdne są miejscami drogi z Brzeszcz do Jawiszowic oraz z Zatora do Wadowic.

Oglądaj
Padający ciągle deszcz przysporzył mieszkańcom południa Polski wielu problemów
Wideo: TVN24/PAP Padający ciągle deszcz przysporzył mieszkańcom południa Polski wielu problemów

W rejonie Wadowic najtrudniejsza sytuacja była w Andrychowie. Tam była groźba, że rzeka Wieprzówka wystąpi z brzegów i wedrze się centrum miasta. Strażacy wznieśli sprawnie wał z worków z piaskiem i opanowali sytuację. W Wadowicach z brzegu wystąpiła Choczenka zalewając niektóre obszary miasta.

Z informacji policji wynika, że w rejonie Bielska-Białej woda zalewa ulice w Czańcu, Bujakowie, Pisarzowicach i Wilamowicach. W Czechowicach-Dziedzicach woda przerwała wały przeciwpowodziowe. W Bielsku-Białej nieprzejezdnych jest wiele ulic, między innymi zachodnia obwodnica, droga wylotowa na Żywiec w dzielnicy Mikuszowice i droga wylotowa na Szczyrk.

Oglądaj
Woda w Bielsku Białej
Wideo: TVN24 Woda w Bielsku Białej

Podkarpackie - zalana "czwórka"

Woda z rzeczki Wielopolka zalała odcinek drogi krajowej nr 4 przebiegający przez Ropczyce (droga krajowa nr 4 prowadzi od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach do przejścia w Korczowej).

Kierowcy muszą korzystać z objazdów. Prowadzą one w kierunku Rzeszowa na Kolbuszową i Mielec. Jadący do Ropczyc od strony Krakowa kierowani są na Dębicę - Mielec - Kolbuszowę - Rzeszów.

Na Podkarpaciu w niedzielę wojewoda wprowadził alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe w kilku powiatach.


Źródło: MSWIA

mac/bgr/mtom,iga/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje