tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Lotnicy z USA walczyli po polskiej stronie z bolszewikami". Przypomniano na pikniku historycznym

"Lotnicy z USA walczyli po polskiej stronie z bolszewikami". Przypomniano na pikniku historycznym
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Podczas pikniku odbyły się spotkania z żołnierzami z Polski i USA

Tysiące wrocławian uczestniczyło w dwudniowym polsko-amerykańskim pikniku historycznym zorganizowanym w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Były spotkania z żołnierzami z Polski i USA, zabawy, pokazy sztuki rycerskiej, projekcja filmu i koncerty. Piknik odbył się pod hasłem "Wspólnie ku niepodległości".

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu rozpoczęło piknikiem promocję obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. - Mamy pierwszą edycję pikniku amerykańskiego "wspólnie ku niepodległości". Za rok będziemy mieli okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i my już teraz zaczynamy te obchody. W roku 1919 i 1920 po polskiej stronie walczyli amerykańscy lotnicy w konflikcie z bolszewikami. Kilkunastu Amerykanów walczyło o naszą wolność na polskim niebie i cała impreza jest po to, aby przypomnieć o tym ważnym wydarzeniu - powiedział w niedzielę rzecznik imprezy Juliusz Woźny.

- Największe zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudzali żołnierze amerykańscy, którzy od wiosny stacjonują na Dolnym Śląsku i przyjęli zaproszenie na nasz piknik. Nie mniejsze emocje wzbudzały również jazdy na rodeo. Każdy chciał spróbować swoich sił na tym sztucznym koniu - dodał.

Podczas pikniku premierę miał wydany przez tę instytucję komiks "Eskadra Kościuszki 1919", opowiadający o polskich i amerykańskich lotnikach walczących w wojnie polsko-bolszewickiej. Komiks przygotowano w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Inicjator przedsięwzięcia

- Mało kto dziś pamięta, że kilkunastu Amerykanów zgłosiło się, aby bronić Polski przed sowieckim najazdem. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Merian Cooper, człowiek, którego życiorys jest gotowym scenariuszem na fascynujący film przygodowy. Jego prapradziad, John Cooper walczył o wolność Stanów Zjednoczonych ramię w ramię z Kazimierzem Pułaskim - powiedział Woźny, który jest autorem scenariusza do komiksu.

Autorem rysunków jest Martin Venter. To już drugi komiks przygotowany przez spółkę autorską Juliusz Woźny/ Martin Venter. Poprzednio wydali opowiadający o Solidarności Walczącej komiks "Zryw".

Merian Cooper z grupą kolegów stworzył w niepodległej Polsce lotniczą Eskadrę im. Tadeusza Kościuszki. Byli postrachem słynnej Konnej Armii Budionnego w wojnie z bolszewikami. Trzech z nich zginęło. Pozostali wrócili do kraju odznaczeni, między innymi Krzyżami Virtuti Militari.

Cooper został w USA dziennikarzem i producentem filmowym. Jego najbardziej znanym dziełem jest powstała w 1933 r. pierwsza wersja "King Konga", którą wyreżyserował, był też współautorem scenariusza. Wyprodukował 62 filmy, a 1952 r. dostał Oscara.

- Józef Piłsudski początkowo miał wątpliwości, czy faktycznie Amerykanie chcą walczyć o wolność Polski, czy raczej kilku chłopców z awanturniczą żyłką po prostu poszukuje przygód w egzotycznym dla nich kraju. Szybko jednak przekonał się, że lotnicy ze Stanów Zjednoczonych nie tylko sprawdzają się w bezpośrednich starciach z bolszewikami, ale podczas lotów gromadzą cenne informacje o znaczeniu strategicznym - powiedział Woźny.

Dodał, że komiks opowiada o frontowych wyczynach lotników i o tym, jak Cooper dostał się do sowieckiej niewoli. - Dzielny Amerykanin nie byłby sobą, gdyby nie podjął próby ucieczki. Wraz z dwoma Polakami, kapitanem Zalewskim i porucznikiem Sokołowskim, przebył podczas mroźnej zimy 700 kilometrów piechotą i dotarł na Łotwę - powiedział autor scenariusza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
psiamac

przerośli sami siebie Amerykanie pomagali, tak ciosają pisowcy naszą historię, nie natrafiłem w żadnej książce na takie zdarzenie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje