tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Polskie jastrzębie, czyli szare nieloty

Polskie jastrzębie, czyli szare nieloty
Foto: TVN24 Stoją bo muszą

Mamy 45 samolotów wielozadaniowych, które w razie konieczności powinny z nieba strzec naszych miast i miasteczek. Ale z tym może być różnie, bo choć polskie jastrzębie wzbijają się w powietrze od niedawna, to w komplecie ciężko byłoby je wypatrzyć. - Bywały dni, że 17 z 45 maszyn na skutek różnych usterek nie było w stanie wystartować - pisze "Rzeczpospolita".

Awarie to ponoć rzecz normalna i nie należałoby się tym specjalnie martwić, gdyby nie jeden fakt. "Reanimacja" polskiego jastrzębia jest wyjątkowo czasochłonna. Na czym polega problem? Na programie o dźwięcznej nazwie "Repair and Return" - "napraw i zwróć", tylko kiedy?. W programie polega na tym, że nasi mechanicy zepsute części wysyłają do Stanów Zjednoczonych, gdzie są naprawiane i zwracane. - Zdarza się, że samoloty całymi tygodniami nie latają - pisze "Rzeczpospolita".

Nie ma systemu na system

Problem dałoby się rozwiązać. Potrzebny jest do tego elektroniczny system zarządzania flotą i wsparcia technicznego. On pozwoliłby np. zamawiać części do F-16 w krajach europejskich, które mają takie maszyny na swoim wyposażeniu. Resort obrony narodowej od kilku lat nie może się jednak uporać z zakończeniem przetargu na zakup tego systemu.

A problem jest naprawdę poważny, bo - według informacji gazety - każdego dnia na polskich lotniskach pozostaje od dwóch do ośmiu jastrzębi, które powinny znaleźć się na niebie.

ŁOs/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje