tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wstrząsający obraz krakowskiej piłki nożnej. Politycy chcą interwencji

zobacz więcej wideo »
Wstrząsający obraz krakowskiej 
piłki nożnej. Politycy chcą interwencji
 • Komentarze po reportażu "Superwizjera" TVNKomentarze po reportażu "Superwizjera" TVN
 • CBŚP poszukuje Pawła M. ps. "Misiek", domniemanego szefa gangu działającego w klubie sportowym Wisła KrakówCBŚP poszukuje Pawła M. ps. "Misiek", domniemanego szefa gangu działającego w...
 • 16.09.2018 | Echa "Superwizjera" TVN. Prezes Wisły Kraków zaprzecza, by Paweł M. miał wpływ na klub16.09.2018 | Echa "Superwizjera" TVN. Prezes Wisły Kraków zaprzecza, by Paweł M....
 • "Superwizjer". Piłka nożna i gangsterzy"Superwizjer". Piłka nożna i gangsterzy
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Komentarze po reportażu "Superwizjera" TVN. Materiał "Polska i Świat" TVN24

Sobotni reportaż programu "Superwizjer" TVN ukazał wstrząsający obraz krakowskiej piłki nożnej. - Żadnych informacji nie można lekceważyć i trzeba dokładnie przeanalizować ten materiał - to jedyna ze strony polityków obietnica zmian w Wiśle Kraków. Adam Szłapka z Nowoczesnej zwrócił uwagę, że sprawie powinien przede wszystkim przyjrzeć się prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Na stadionie brutalne bójki, po meczu napady i strzelaniny - tego mają dopuszczać się pseudokibice Wisły Kraków. Zorganizowana przestępczość, treningi do "ustawek", handel narkotykami - tak wygląda ich codzienność według "Superwizjera". Pseudokibice zostają też wysoko postawionymi postaciami w zarządzie klubu. To tylko część ustaleń reportera Szymona Jadczaka, który pokazał w "Superwizjerze", w jaki sposób gangsterzy weszli na salony polskiej piłki nożnej.

"PIŁKA NOŻNA I GANGSTERZY". ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA" >>>

Nie wszczęto nowego postępowania

- Jestem przekonany, że będziemy analizowali tę sprawę. To co prawda nie należy do moich kompetencji, ale i tak poproszę, żeby ta sprawa została zbadana - zapewniał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki po publikacji reportażu na temat sytuacji w Wiśle Kraków.

- Pierwsze kroki powinien podjąć tutaj prokurator [generalny Zbigniew - przyp. red.] Ziobro. Jeżeli dochodzi do takich nadużyć, to od czegoś jest prokuratura - zwrócił uwagę Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Prokuratura nie wszczęła żadnego nowego postępowania. Dla policji natomiast informacje na temat funkcjonowania krakowskiego klubu nie były niczym nowym.

- Nawet jeśli narażamy się na krytykę ze strony społeczeństwa, my czekamy na wyniki. Potrzebujemy zebrać taki materiał dowodowy, który pozwoli po zatrzymaniu [członków grupy - przyp. red.] przedstawić im zarzuty, a następnie tymczasowo aresztować - wyjaśniała komisarz Iwona Jurkiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Lider "Sharksów"

Policja wciąż poszukuje Pawła M., pseudonim "Misiek". 20 lat temu to on miał rzucić nożem ze stadionowych trybun w stronę włoskiego piłkarza Dino Baggio. Dziś jest liderem gangu "Sharksów", który od dwóch lat odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu Wisły Kraków.

- Od momentu, kiedy wyszedł z więzienia, dążył do tego, żeby pozostać typowym władcą absolutnym. Z tego zresztą słynie. Jest bezwzględny i raczej nikogo nie oszczędza - wyjaśniał świadek, który chce zachować anonimowość.

"Misiek" wpływy zdobył dzięki grupie sportowej "Trenuj sporty walki". To za jej sprawą pseudokibice wprowadzili swoich delegatów do Towarzystwa Sportowego Wisła. W ramach tej grupy w klubowych budynkach trenowali tak zwane ustawki, czyli bójki między grupami pseudokibiców.

Z kolei dzięki swoim wpływom organizowali takie akcje, jak "Dudek wracaj do zdrowia" - kiedy to piłkarze wybiegli na boisko w specjalnych koszulkach. To miał być gest wsparcia dla kibica, który ucierpiał, jadąc na mecz.

W rzeczywistości "Dudek" został ranny w strzelaninie pod agencją towarzyską.

Paweł M. wyjechał z kraju na dwa dni przed policyjną akcją, podczas której zatrzymano czterdziestu pseudokibiców krakowskiej Wisły.

- Dla nikogo od dawna nie jest tajemnicą, że w strukturach klubu, w zarządzie jest sporo osób, które wywodzą się z grona kibiców, organizacji kibicowskich. To pociąga za sobą jakiś problem - wskazywał Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Miasto bez narzędzi

Mimo tej wiedzy władzom samorządowym od lat nie udaje się rozwiązać problemu. Ratusz liczy na pomoc rządu.

- Miasto nie ma narzędzi, żeby działać wprost - podkreślał Nowak. Część radnych sugeruje, że miasto mogłoby na przykład nie rozkładać na raty spłaty długu, jaki Wisła zaciągnęła u władz miasta. Ten pomysł nie ma jednak poparcia większości.

- Najpierw musimy wiedzieć, komu te pieniądze składamy. Czy składamy kibicom, czy normalnemu klubowi sportowemu, czy instytucji, która jest rządzona przez bandytów - zwrócił uwagę Łukasz Wantuch, radny Krakowa.

- Karanie w tej chwili osób zrzeszonych w różnych sekcjach to jednak nie to samo, co znajduje się w tej jednej sekcji, wobec której stawiane są zarzuty - zwrócił uwagę radny Tomasz Urynowicz.

Towarzystwo Sportowe Wisła i zarząd klubu zaprzeczają powiązaniom z pseudokibicami. Zapowiadają, że złożą sprawę do sądu. - Na pytania, czy pan Paweł M. zasiada we władzach Wisły, czy też nieformalnie nią rządzi, odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie - przekonywała Marzena Sarapata, prezes Wisły Kraków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Michał800
Michał800

Ciekawe ilu polityków jest zamieszanych?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lot 2
   Lot 2

   Wisła to był kiedyś klub milicyjny?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje