tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

PiS vs Tusk

Politico: słowa Tuska podsycają spekulacje o jego powrocie do kraju

zobacz więcej wideo »
Politico: słowa Tuska podsycają spekulacje o jego powrocie do kraju
 • Czarnecki o wpisie Tuska: łamie unijne prawoCzarnecki o wpisie Tuska: łamie unijne prawo
 • "Może trzeba zrobić akcję: zabierz Donaldowi smartfona""Może trzeba zrobić akcję: zabierz Donaldowi smartfona"
 • Łapiński: Tusk cały czas pełni nieformalną rolę lidera opozycjiŁapiński: Tusk cały czas pełni nieformalną rolę lidera opozycji
 • "Tusk usiłuje grać na wewnętrznej scenie politycznej Polski""Tusk usiłuje grać na wewnętrznej scenie politycznej Polski"
 • Lubnauer: jeżeli Donald Tusk wróci do polskiej polityki, to może wrócić na wybory prezydenckieLubnauer: jeżeli Donald Tusk wróci do polskiej polityki, to...
 • "Widać, że Donald Tusk wszedł do gry""Widać, że Donald Tusk wszedł do gry"
 • Komentarze po wpisie Donalda Tuska na TwitterzeKomentarze po wpisie Donalda Tuska na Twitterze
 • Siemoniak: głos Donalda Tuska to jest wezwanie w imieniu całej demokratycznej EuropySiemoniak: głos Donalda Tuska to jest wezwanie w imieniu całej...
 • "Tusk stawia pytanie, w czyim to jest interesie. Tu każdy może sobie odpowiedzieć""Tusk stawia pytanie, w czyim to jest interesie. Tu każdy może...
 • Petru: wpis Donalda Tuska jest potwierdzeniem potrzeby silnej koalicji przeciwko PiS-owiPetru: wpis Donalda Tuska jest potwierdzeniem potrzeby silnej...
 • Wójcik: Donald Tusk szkodził i szkodzi PolsceWójcik: Donald Tusk szkodził i szkodzi Polsce
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Donald Tusk odniósł się do bieżących wydarzeń we wpisie na Twitterze

Ostry atak Donalda Tuska na polski rząd podsyca na nowo spekulacje o jego roli w krajowej polityce - pisze w niedzielę portal Politico Europe.

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" – napisał Tusk w niedzielę na Twitterze.

"To nietypowe, by przewodniczący Rady Europejskiej krytykował jakikolwiek kraj Unii Europejskiej, bo jego praca polega na reprezentowaniu interesów państw członkowskich w Brukseli" - pisze autorka materiału Marion Solletty.

Przypomina jednocześnie, że Tuska i PiS dzieli "długa i gorzka historia" oraz że Warszawa próbowała zablokować jego wybór na drugą kadencję wcześniej w tym roku. Premier Beata Szydło w kwietniu była jedynym przedstawicielem rządu europejskiego, który nie poparł przedłużenia mandatu Tuska o kolejne dwa i pół roku.

Politico przypomina, że kadencja Tuska w Brukseli kończy się w 2019 roku, przed wyborami prezydenckimi w Polsce. Zwraca uwagę, że polityk ten, jako były "lider centroprawicy" i przez wiele lat premier, jest często wymieniany jako potencjalny kandydat na najwyższy urząd w Polsce.

Portal podkreśla, że niedzielny tweet Tuska nie był pierwszym tego rodzaju wejściem polityka w publiczny konflikt z polskim rządem. W czerwcu Tusk skrytykował Szydło za wykorzystywanie tematu Holokaustu do uzasadniania sprzeciwu wobec imigracji. Przeciwstawił się również reformom sądownictwa w Polsce.

Reakcja na rezolucję

Wpis szefa Rady Europejskiej to reakcja na środową rezolucję Parlamentu Europejskiego oraz kryzys w relacjach polsko-ukraińskich.

W sobotę ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło został wezwany do MSZ Ukrainy w trybie pilnym w związku z niewpuszczeniem do Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety.

Trzy dni wcześniej Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach unijnych. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 Traktatu o UE wobec Polski. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

PiS vs Tusk

Pozostałe informacje