tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szczyt NATO w Warszawie

Coraz mniej Polaków w państwach NATO. Decyzje Macierewicza

Tuż przed szczytem NATO w Warszawie Polska nie ma attaché wojskowych w sześciu krajach członkowskich, w tym USA i Holandii. – To absurdalne decyzje. Tracimy zaufanie partnerów i kontakt z nimi – komentuje europoseł Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej. MON zablokowało także objęcie przez Polaka stanowiska wicedyrektora Zarządu ds. Współpracy i Bezpieczeństwa Regionalnego w kwaterze głównej NATO. – Problem wakatów może lekko niepokoić – zauważa Marek Opioła z PiS, odpowiadający za kontakty z Sojuszem.

- Attaché obrony to kompetentni ludzie, długo przygotowywani do swoich misji. Ich zadania są delikatne, zdobywają informacje z pierwszej ręki, pomagają w misjach naszych żołnierzy. Sprawują swoją funkcję zazwyczaj przez dwa, trzy lata. Odwoływanie ich przed szczytem NATO jest absurdalne i szkodliwe – tłumaczy Janusz Zemke.

Dlaczego na tak ważnych stanowiskach Polska nie ma swoich reprezentantów?

Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Antoniego Macierewicza, nie odpowiedział na pytania tvn24.pl. Na odpowiedzi czekaliśmy – zgodnie z prawem prasowym – 14 dni. Listę pytań, które przesłaliśmy do MON, publikujemy pod artykułem.

Od wyjaśnień nie uchylił się poseł PiS Marek Opioła, który odpowiada za parlamentarne kontakty z NATO: - Naturalne jest, że nowy minister ma prawo dobierać sobie takich attaché, którym będzie ufał. Dobre przygotowanie oficera zajmuje dużo czasu i to tłumaczy problem wakatów. Przyznaję, że może on lekko niepokoić, ale z pewnością wkrótce nasi attaché pojawią się we wszystkich placówkach - zapewnia poseł.

Zaczęło się od Waszyngtonu

Pierwszy stanowisko attaché obrony stracił generał Jarosław Stróżyk z ambasady RP w Waszyngtonie. Decyzję kadrową MON o odwołaniu dostał 15 grudnia ub.r. Miał wracać do kraju 30 grudnia. Stróżyk się odwołał. Macierewicz podtrzymał jednak swoją decyzję.

Ostatecznie Stróżyk opuścił Waszyngton 15 stycznia. Generał reprezentował polską armię w stolicy największego sojusznika od 2013 roku. Wcześniej przez kilka lat pracował w kwaterze głównej NATO jako wiceszef wywiadu Międzynarodowego Sztabu Sojuszu. Prawicowe media spekulowały, że został odwołany, bowiem zaczynał swoją pracę w Wojskowych Służbach Informacyjnych pod koniec ich istnienia.

Antoni Macierewicz nie powołał w miejsce Stróżyka następcy, mimo że upłynęło już pół roku. Dlaczego? Odpowiedzi nie uzyskaliśmy.

Baku, Sztokholm, Londyn

30 marca odwołano pułkownika Zbigniewa Wasielewskiego ze stolicy Azerbejdżanu. Dwa dni później w tym regionie eksplodowała kolejna odsłona konfliktu azersko-ormiańskiego o Górski Karabach.
W zaciętych potyczka, które trwały kilka dni, zginęło około 50 żołnierzy. Sytuacja cały czas jest tam niestabilna.

- A my nie mamy tam swoich oczu i uszu. To tym ważniejsze, że to rejon świata, w którym bez osobistych kontaktów niczego nie można załatwić, nie sposób się czegokolwiek dowiedzieć - komentuje nasz rozmówca z MON.

Następnie, na początku kwietnia placówkę w Sztokholmie musiał opuścić płk Bogusław Nowak. Z Londynu w tym samym czasie odwołano podpułkownika Piotra Packa, który pełnił tę funkcję, będąc w randze zastępcy attaché wojskowego. Obaj dostali tydzień na zamknięcie ataszatów i powrót do Polski. 10 kwietnia mieli się stawić w jednostkach wojskowych. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodziło o Żagań i Elbląg.

Jednak nakaz powrotu do kraju dla ppłk Packa nagle anulowano i przedłużono mu misję do lipca. Czemu tak się stało?

- Okazało się, że w przeddzień szczytu NATO, ćwiczeń Anakonda nikogo z armii już by nie było w Londynie – słyszymy.

Czy wyznaczono osobę, która po 1 lipca miała objąć ataszat w Londynie? Nie wiemy. MON nie odpowiada na pytania.

Sofia, Haga, Algier, Tbilisi

W połowie maja ze stolicy Bułgarii odwołano płk Sylwestra Szulca.  W tym samy miesiącu decyzję o odwołaniu dostał także płk Artur Krawczyk z Hagi.

Placówka w stolicy Holandii ma ogromne znaczenie. Attaché wojskowy obsługuje bowiem także Belgię, w której stolicy mieści się Kwatera Główna NATO. A także Luksemburg.

W tym samym czasie ze stolicy Algierii odwołano płk Wojciecha Stankiewicza.

Wszyscy odwołani w maju dostali miesiąc na zamknięcie ataszatów. Natomiast w czerwcu decyzję o powrocie do Polski otrzymał attaché wojskowy w stolicy Gruzji, Tbilisi Mariusz Grzybowski.

- Tymi decyzjami MON pozbawia Polskę orientacji i kontaktów w krajach NATO. Attaché wojskowi to kompetentni ludzie, specjalnie przygotowywani do swoich misji. Muszą mieć dobre kontakty w służbach naszych i krajów, w których pracują. Są szczególnie istotni w trakcie trwania misji wojskowych, prowadzą poufne rozmowy, rozpoznają rzeczywiste intencje krajów, z którymi współpracujemy w trakcie wspólnych działań – tłumaczy Zemke.

Wybrało go NATO - Macierewicz zakazał

Pod koniec rządów PO attaché podlegali płk. Lechowi Drabowi, ówczesnemu dyrektorowi Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. W 2015 roku generałowie z Komendy Głównej NATO ogłosili konkurs na stanowisko wicedyrektora Zarządu ds. Współpracy i Bezpieczeństwa Regionalnego Sojuszu. Do konkursu stanął płk Drab. Natowscy generałowie we wrześniu 2015 r. wybrali go na to stanowisko. Do jego zadań miało należeć m.in. koordynowanie kontaktów 50 państw partnerskich, w tym Ukrainy i Rosji.

W tych krajach działają bowiem wojskowe zespoły łącznikowe, które podlegają wicedyrektorowi. 
Drab stanowisko miał objąć w lipcu br. Jednak na początku maja jego wyjazd anulował szef sztabu generalnego WP generał Mieczysław Gocuł. Na polecenie ministra obrony narodowej.

Pułkownika zamiast do Komendy Głównej NATO skierowano do jednostki w Żaganiu. Rozmawialiśmy z płk. Drabem. Nie zaprzeczył naszym informacjom. Jednak nie chciał się wypowiedzieć na potrzeby naszego materiału.

MON na pytania o decyzję w sprawie Draba nie odpowiedziało.

9 czerwca na adres mailowy rzecznika MON wysłaliśmy następujące pytania. Mimo upływu ustawowych 14 dni, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

1. W 2015 roku, w drodze konkursu płk Lech Drab został wybrany przez Komitet Wojskowy NATO na stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu  Współpracy Międzynarodowej NATO. Jakie są przyczyny, dla których nie obejmie tego stanowiska?

2. Gdzie (i od kiedy) obecnie służbę pełni płk Lech Drab?

3. Z jakich powodów odwołano attaché obrony w ambasadach w : Szwecji, Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii , Bułgarii, Holandii, Algierii oraz w USA?

4. W jakich z wymienionych placówek pełniącymi obowiązki attaché obrony zostali dotychczasowi zastępcy?

5. W jakich z wymienionych placówek zamknięto ataszat obrony?

6. Ile ataszatów obrony w państwach NATO i w państwach partnerskich Sojuszu nie będzie obsadzonych w trakcie Szczytu NATO?

7. Czy i jaki wpływ ten fakt będzie miał na relacje dwustronne?

20 czerwca wysłaliśmy maila z przypomnieniem o braku odpowiedzi. I zadaliśmy dodatkowe, dwa pytania:

1. Czy w miejsce wakatów na stanowiskach attache obrony powołano następców?

2. Jeżeli tak, to w jakich placówkach dyplomatycznych powołano już następców, a  w jakich wciąż są wakaty?

Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Pytania bez odpowiedzi

Attaché obrony na co dzień ma za zadanie współpracować z ambasadorem RP. Podlega mu politycznie i protokolarno-dyplomatycznie. Przełożonym attaché wojskowego jest minister obrony narodowej. W 2015 roku ówczesny szef MON scedował te kompetencje na dyrektora Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. Zadaniem ataszatów wojskowych jest m.in. wspieranie polskich kontyngentów wojskowych pod względem dyplomatycznym. Ale przede wszystkim szybkie zdobywanie i przekazywanie informacji. Ich istotną rolą jest współpraca wojskowa, także w przemyśle zbrojeniowym.

- W ambasadach mamy trzy piony: polityczny, gospodarczy i wojskowy.. Ataszat obrony jest częścią ambasady, ale jest finansowy przez MON. To jest taki kanał do bezpośrednich kontaktów, do uzyskiwania informacji z  pierwszej ręki, prowadzenie delikatnych i poufnych rozmów. Gdy pracowałem w  MON wykorzystywaliśmy ataszaty wojskowe do uzyskiwania informacji przydatnych np., w organizowaniu przetargów. Attache zdobywali informacje jak takie przetargi są organizowane w innych państwach, jak tam obowiązywała cena, kto wygrał. To były bardzo przydatne informacje. Ale rola attache obrony jest o wiele ważniejsza i poufna – mówi Jerzy Zemke, w latach 2001–2005 wiceszef MON.

Czym się zajmują attaché wojskowi?

Szczyt NATO w Warszawie »

Oglądaj
Szczyt NATO w Warszawie
 • Jens Stoltenberg: to historyczny szczytJens Stoltenberg: to historyczny szczyt
 • Edward Lucas o szczycieEdward Lucas o szczycie
 • Zachód przygląda się nowej ustawie o TKZachód przygląda się nowej ustawie o TK
 • Prezydent pominięty w podziękowaniachPrezydent pominięty w podziękowaniach
 • Sikorski: słowa Obamy nie szokują; zagranicą wiedzą, co się dzieje w PolsceSikorski: słowa Obamy nie szokują; zagranicą wiedzą, co się...
 • Szydło: Polacy nie płacą mi za interpretowanie, tylko za rządzenie. Rząd po szczycie NATOSzydło: Polacy nie płacą mi za interpretowanie, tylko za...
 • "Polska odpada od sojuszników". Prasa w USA o słowach Obamy"Polska odpada od sojuszników". Prasa w USA o słowach Obamy
 • Magierowski: Trybunał Konstytucyjny nie był głównym tematem rozmów prezydentów Polski i USAMagierowski: Trybunał Konstytucyjny nie był głównym tematem...
 • Szłapka: wystawa w trakcie szczytu NATO zakłamuje historię; Stalin też tak robiłSzłapka: wystawa w trakcie szczytu NATO zakłamuje historię;...
 • Kaczyński zapomniał o zasługach Dudy. "To przejęzyczenie"Kaczyński zapomniał o zasługach Dudy. "To przejęzyczenie"
 • Jakubiak (Kukiz'15): dzięki szczytowi NATO w Warszawie wzrasta bezpieczeństwo PolskiJakubiak (Kukiz'15): dzięki szczytowi NATO w Warszawie wzrasta...
 • Neumann: szczyt NATO to wspólny sukces. Brudziński: efekt tytanicznej pracy MacierewiczaNeumann: szczyt NATO to wspólny sukces. Brudziński: efekt...
 • "Eksport obciachu" kontra "jesteście ślepi na jedno oko". Brudziński i Neumann o szczycie NATO w Warszawie"Eksport obciachu" kontra "jesteście ślepi na jedno oko"....
 • 13.07.2016 | Spotkanie NATO-Rosja nie przyniosło oczekiwanych porozumień13.07.2016 | Spotkanie NATO-Rosja nie przyniosło oczekiwanych...
 • Kaczyński: Antoni Macierewicz jest głównym autorem sukcesu szczytu NATOKaczyński: Antoni Macierewicz jest głównym autorem sukcesu...
 • NATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy, potępia Rosję za podsycanie konfliktuNATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy, potępia Rosję za...
 • Ian Brzezinski: Celem Putina jest odbudowa potęgi RosjiIan Brzezinski: Celem Putina jest odbudowa potęgi Rosji
 • Cała rozmowa Jacka Stawiskiego z Ianem BrzezinskimCała rozmowa Jacka Stawiskiego z Ianem Brzezinskim
 • Waszczykowski: odstraszanie Rosji już zaczyna funkcjonowaćWaszczykowski: odstraszanie Rosji już zaczyna funkcjonować
 • Cała rozmowa Jacka Stawiskiego z Edwardem LucasemCała rozmowa Jacka Stawiskiego z Edwardem Lucasem
Wideo: TVN24 BiS Jens Stoltenberg: to historyczny szczyt

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Szczyt NATO w Warszawie

Komentarze (16)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
sigm
sigm

do tej pory nic nie ma

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ZAK

   Nie wyobrażam siebie jako oficera WP pod wodzą Macierewicza, a na pewno nie oddał jemu honorów uważał bym się za upokorzonego.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MCruiser
     MCruiser

     przeraza mnie brak oficjalnych odpowiedzi ze strony MON na zapytania prasy o wydawaloby sie tak wazne decyzje. Rozumie ze wladza obecnie nie musi sie juz tlumaczyc przed obywatelami. Czysty PRL

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Schift
       Schift

       Demontaż Wojska Polskiego trwa na dobre. Ale czy to dobrze dla naszej Ojczyzny? Wiemy jakich fachowców kreuje obecny minister, takich jakich zebrał do komisji smoleńskiej. Będziemy niedługo parówkami strzelać.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Bolge

         Dochodzę do wniosku, ze nie ma sensu na wpisy; ręce opadaja

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           mirage
           mirage

           Tylko depisyzacja, na wzór denazyfikacji po powojennych Niemczech, może przywrócić normalność w Polsce.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             4
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Monarchista
             Monarchista

             NATO podejmie decyzję czyli wypnie się na Polskę.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               ZAK

               Oni nie wsłuchują się w media, gdy by to czynili to nie brali by udziału w tym ośmieszającym te struktury spektaklu, Obama odchodzi na pewno również z niesmakiem, osobiście na jego miejscu udał bym że się rozchorowałem.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Żmudzin

                 Taki zjawiskowy "geniusz" tego człeka coraz bardziej przypomina gospodarstwo za zamkniętą bramą - nic się nie dzieje z sensem i logiką - najistotniejszy to apel smoleński, gdzie się da i o każdej porze.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   4
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   solo1

                   przecież pan Macierewicz, już ogłosił publicznie, iż raz zdobytej władzy nigdy nie oddamy, pan Macierewicz ma plan wyjścia Polski z NATO i UE, nastąpi to wtedy gdy nasi sojusznicy zachodni jawnie ogłoszą, iż w Polsce mamy dyktaturę pana prezesa.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     8
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     krissw

                     Macierewicz to tak naprawdę rosyjski agent. Bolszewicka wtyka, która rozmontowuje polskie wojsko od środka. Tak jak jego kumpel Jaro rozmontowuje resztę.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       16
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        2
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       aljar

                       obserwując działania Antoniego, skłonny jestem zgodzić się z tą opinią.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         8
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         emex74
                         emex74

                         podobnie było na Ukrainie. Też mieli wtyki podobne do Macierewicza i też rozmontowali całe państwo razem z wojskiem. Rosja na Krymie praktycznie wjechała na gotowe.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           9
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje