Ministrowie o swoich sukcesach. Podsumowanie dwóch lat rządu Szydło

[object Object]
Rząd Beaty Szydło podsumował ostatnie dwa lata (materiał z 14.11.2017)tvn24
wideo 2/32

Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje dwa lata swoich rządów. W środę - zgodnie z zapowiedzią premier Beaty Szydło - swoją pracę ocenili szefowie poszczególnych resortów. Przygotowaliśmy podsumowanie ich prezentacji.

Prezydent Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na premiera 13 listopada 2015 roku, a powołanie jej rządu nastąpiło trzy dni później (16 listopada). We wtorek premier Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński podsumowali dwuletnią pracę rządu. Jak zapewniła premier, wszyscy ministrowie "pracowali przez ostatnie 24 miesiące bardzo intensywnie i ciężko".

W środę każdy z ministrów podsumował dokonania swojego resortu.

Ziobro: sprawna prokuratura i nieudana reforma KRS

Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jako swoje największe sukcesy, wymienił sprawną pracę prokuratury i działania komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji, której przewodzi wiceminister Patryk Jaki.

- Tu jest gigantyczna zmiana. Tego nikt nie jest w stanie zakwestionować - ocenił minister. Negatywnie skomentował za to nierozpoczętą jeszcze reformę sądownictwa związaną z projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.

Morawiecki: wzrost wpływów z VAT i Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Konsolidacja finansów publicznych, wysoki poziom inwestycji i większe wpływy z podatku VAT to według ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego największe sukcesy rządu PiS. Ocenił, że w przyszłym roku wpływy z VAT wzrosną o kolejne 12-13 miliardów złotych. Powiedział też, że również w podatku CIT zakłada wysoki, jednocyfrowy wzrost przychodów.

Morawiecki powiedział też, że na koniec 2017 roku poziom inwestycji powinien osiągnąć 18 procent w stosunku do PKB, a ich wartość wynieść 355-360 miliardów złotych. Jako kluczowy sukces swojego resortu wymienił stworzenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Błaszczak: nieprzyjmowanie uchodźców i modernizacja służb

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jako największe osiągnięcia wymienił nieprzyjmowanie do Polski uchodźców z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu, przywrócenie w 57 miejscowościach w całej Polsce lokalnych posterunków policji, modernizację wyposażenia służb i podwyżki dla funkcjonariuszy, a także ustawę dezubekizacyjną i projekt zmian w Biurze Ochrony Rządu.

Mariusz Błaszczak przekonywał też, że dużym sukcesem okazała się działająca od września 2016 roku internetowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Podkreślił, że jest zadowolony z profesjonalnej pracy służb podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, a także wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa.

Waszczykowski: wymiana dyplomatów i walka z dezinformacją

Według Witolda Waszczykowskiego największe sukcesy Ministerstwa Spraw Zagranicznych to obecność wojsk NATO w Polsce, aktywna polityka wschodnia, promocja kraju za granicą, otwarcie nowych placówek dyplomatycznych, odwołanie 65 ambasadorów i 19 konsulów, a także silna pozycja Polski w regionie.

Według szefa MSZ do rozwiązania jest jeszcze kilka spraw dotyczących Ukrainy, w tym "kwestie historyczne, kwestie upamiętnienia naszej historii, naszego dziedzictwa kulturowego, które pozostało na Ukrainie".

Waszczykowski o Unii Europejskiej
Waszczykowski o Unii Europejskiejtvn24

Macierewicz: większe wydatki na wojsko i Wojska Obrony Terytorialnej

Stacjonowanie sojuszniczych wojsk, zwiększenie wydatków obronnych i armii, awanse dla młodych oficerów, kontrakty zbrojeniowe, powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej i wojskowe szkolenie młodzieży to osiągnięcia, na jakie wskazywało w środę kierownictwo MON.

Według Antoniego Macierewicza wyzwaniem na dalszą część kadencji rządu jest kontynuacja modernizacji wojska i zmiany strukturalne, w tym przekazanie większych kompetencji podoficerom. Powiedział, że w najbliższym czasie zostaną podpisane kontrakty na system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz artylerię rakietową.

Rafalska: program 500 plus i wcześniejsze emerytury

Elżbieta Rafalska oceniła, że największe sukcesy jej resortu upatruje w stworzeniu programu 500 plus, zredukowaniu poziomu bezrobocia i obniżeniu wieku emerytalnego. Według szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej na plus jest też wzrost wynagrodzeń i wprowadzenie stawki godzinowej.

Minister podkreśliła, że poprawia się sytuacja na rynku pracy, a bezrobocie jest rekordowo niskie - w 2015 roku wynosiło 9,6 procent, a w październiku 2017 roku - 6,6 procent. W świetnej kondycji jest według niej również Fundusz Pracy.

Zalewska: więcej etatów dla nauczycieli i sukces szkoły dla sześciolatków

W porównaniu z ubiegłym rokiem o ponad 10 tysięcy wzrosła liczba nauczycieli, a liczba etatów wzrosła o ponad 17 tysięcy - poinformowała z kolei w poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska, przedstawiając dane z Systemu Informacji Oświatowej na rok szkolny 2017/2018.

Szefowa resortu poinformowała też, że 94,6 procent rodziców zdecydowało o wysłaniu swoich sześcioletnich dzieci do przedszkoli, a ponad 5 procent - do pierwszej klasy. Zalewska oceniła, że Polska staje się liderem w Europie, jeżeli chodzi o wychowanie przedszkolne.

Gowin: innowacyjność i nowe zasady finansowania uczelni

Prace nad konstytucją dla nauki, zmiany na rzecz innowacyjności, nowe programy na rzecz upowszechniania nauki - na tych trzech głównych filarach według ministra nauki Jarosława Gowina opierały się działania resortu nauki w ostatnich dwóch latach.

Szef resortu za sukces wymienił między innymi zmianę algorytmu finansowania uczelni. Nowe zasady nie stawiają już na liczbę studentów, ale na proporcje w liczbie studentów i wykładowców. Wśród innych osiągnięć MNiSW wicepremier wskazał podpisanie umowy między polskim resortem nauki i jego niemieckim odpowiednikiem w sprawie powołania 10 centrów doskonałości naukowej.

Radziwiłł: zmiany na liście leków refundowanych i więcej studentów medycyny

Zwiększanie nakładów na służbę zdrowia, stworzenie sieci szpitali, zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i program bezpłatnych leków dla seniorów - to tylko część działań resortu zdrowia w ciągu dwóch lat, o których mówił w środę szef ministerstwa zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Jako największe sukcesy wymienił zmiany na liście leków refundowanych, rozszerzenie katalogu bezpłatnych szczepień, poprawę funkcjonowania pakietu onkologicznego, zwiększenie liczby rezydentur dla młodych lekarzy i liczby studentów medycyny, a także przywrócenie stażu podyplomowego.

Jurgiel: dopłaty dla rolników i wstrzymanie sprzedaży ziemi

W ostatnich dwóch latach udało się między innymi poprawić opłacalność produkcji rolnej, przyspieszyć dopłaty bezpośrednie dla rolników oraz prowadzić aktywną politykę na rynkach światowych - mówił na konferencji podsumowującej dwa lata pracy resortu rolnictwa minister Krzysztof Jurgiel.

Zdaniem Jurgiela jedną z najważniejszych ustaw tego rządu była ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej, która - jak podkreślił - jest dobrze oceniana przez rolników. Minister dodał również, że rośnie eksport polskiej żywności i tym roku przekroczy 25 miliardów euro.

Gróbarczyk: ustawa stoczniowa i szkolnictwo morskie

Przemysł stoczniowy jest priorytetowy, odbudowa tego przemysłu stała się nadrzędnym celem naszych działań - podkreślił w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przypomniał, że odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego ma pomóc uchwalona jeszcze w ubiegłym roku tak zwana ustawa stoczniowa.

Jako sukcesy wymienił też powstanie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego i prace nad programem unijnym "Zielona Stocznia", czyli programem recyklingu statków. Gróbarczyk wskazał, że rozwój przemysłu stoczniowego ma duże znaczenie dla rynku pracy i dlatego dla resortu ważna jest także edukacja - szkolnictwo morskie i śródlądowe.

Streżyńska: CEPiK i aplikacja mDokumenty

System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to największe osiągnięcie resortu cyfryzacji - przekonywała jego szefowa, Anna Streżyńska. Przyznała, że są problemy, ale dodała, że poszczególne usterki są usuwane na bieżąco.

Minister dodała też, że w drugiej połowie 2018 roku wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu znajdą się w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie. Do końca roku zostanie za to uruchomiona możliwość złożenia przez internet wniosków o wydanie prawa jazdy, zameldowanie, wydanie aktu stanu cywilnego, a także zarejestrowanie nowo narodzonego dziecka.

Tchórzewski: bezpieczeństwo energetyczne i inwestycje

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że rząd znacząco zmienił funkcjonowanie energetyki odnawialnej, a zainteresowanie pierwszymi pilotażowymi projektami klastrów energii przerosło oczekiwania resortu. Na plus ocenił też wzrost możliwości inwestycyjnych spółek energetycznych.

Szef resortu jako sukces wymienił też poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Według Tchórzewskiego zwiększyło się ono zarówno w obszarze energii elektrycznej, jak i zaopatrzenia w gaz. Przyczynić się do tego miało między innymi oddanie gazoportu i decyzja o jego odbudowie oraz decyzja o budowie połączenia gazowego z Danią i Norwegią.

Adamczyk: inwestycje drogowe i Mieszkanie plus

Realizujemy ambitne inwestycje drogowe - zapewnił z kolei minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk na konferencji podsumowującej dwa lata pracy jego resortu. Przypomniał, że został powiększony limit finansowy, który pozwoli dokończyć autostradę A1, zrealizować autostradę A2 do Białej Podlaskiej, a także kilkadziesiąt obwodnic miast czy budowę S17 do granicy państwa.

Adamczyk podkreślił, że "kluczowym programem, za który odpowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest Narodowy Program Mieszkaniowy, a w nim filar Mieszkanie plus". Przypomniał też, że 11 września tego roku weszła w życie ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Resort kultury w czwartek

Piotr Gliński zapowiedział podsumowanie ostatnich dwóch lat pracy Ministerstwa Kultury na czwartek, na godzinę 10.

Autor: mnd//now / Źródło: TVN24/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl