tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

PO i PiS mocniejsze. Spada Palikotowi

PO i PiS mocniejsze. Spada Palikotowi
Foto: TNS OBOP Sondaż poparcia dla partii

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie stycznia Platforma Obywatelska uzyskałaby 37, a PiS 22 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu OBOP. Na Ruch Palikota chciało głosować 8, a na SLD 6 proc. ankietowanych. Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL z 4 proc. poparciem.

Na dalszych miejscach znalazły się: Polska Jest Najważniejsza z 2 proc. poparciem oraz Solidarna Polska i Nowa Prawica - na które chciało głosować po 1 proc. badanych.

Lekka zmiana

W porównaniu z grudniem 2011 roku o 1 pkt proc. wzrosło poparcie dla PO, o 3 pkt. proc. - dla PiS. Po 2 pkt. proc. zmniejszyło się dla Ruchu Palikota oraz dla PSL. SLD utrzymało ten sam poziom poparcia co przed miesiącem. Jednak 18 proc. wyborców - tyle samo co w grudniu - nie wie, na jakie ugrupowanie oddałoby swój głos. Są to wyniki wśród ogółu osób, które deklarowały "zdecydowanie" lub "raczej" gotowość wzięcia udziału w wyborach.

W styczniu zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zgłosiło 34 proc. respondentów; 29 proc. zadeklarowało, że "raczej głosowałoby". 22 proc. badanych oświadczyło, że na pewno nie poszłoby na wybory. Jak zauważa OBOP, zamiary respondentów nie różnią się istotnie od zgłaszanych w grudniu 2011 roku.

Jak poinformował OBOP, jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierane jest przez 45 proc. z nich, PiS przez 27 proc., Ruch Palikota - 10 proc., SLD - 8 proc., a PSL - 5 proc.

Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 19-23 stycznia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 968-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face. Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 607 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach. Ponadto w raporcie przedstawione zostały wyniki z wyłączeniem z podstawy procentowania osób niezdecydowanych, jak głosować - 499 osób.

mn\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje