tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory samorządowe 2014

PKW broni się kłamstwem? Wątpliwości co do informacji o przetargach

Członek PKW, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, publicznie mówi nieprawdę - zarzuca Władysławowi Rymsowi dziennikarz radia RMF FM. Z jego ustaleń wynika bowiem, że podał on nieprawdziwą informację dot. ogłoszenia przetargu na system informatyczny, który nie zadziałał prawidłowo podczas niedzielnych wyborów samorządowych.

Sędziowie PKW - pisze dziennikarz RMF Tomasz Skory - na jednej z konferencji utrzymywali, że "Państwowa Komisja Wyborcza wielokrotnie informowała, w toku prac nad budżetem, na forum sejmowym, że obecny stan zarówno prawny jak i faktyczny może w końcu kiedyś uniemożliwić przeprowadzenie porządnie wyborów".

Przywoływali jedno z posiedzeń sejmowej komisji administracji i cyfryzacji, które odbyło się 8 października, czyli nieco ponad miesiąc przed wyborami samorządowymi, a więc wtedy, gdy było już późno na naprawę systemu.

Z informacji radia wynika, że o to spotkanie zabiegali sami posłowie, a nie członkowie PKW. Parlamentarzyści chcieli bowiem uzyskać wyjaśnienia w sprawie zawieszenia się systemu informatycznego w wyborach uzupełniających do Senatu, które odbyły się w kilku okręgach wyborczych.

Kłamstwo PKW?

Ponadto - zdaniem dziennikarza RMF - sędzia Włodzimierz Ryms opisując przebieg przetargu na system, który zawiódł, mówił nieprawdę o terminie jego ogłoszenia. Dziennikarz przywołuje wtorkową wypowiedź Rymsa, który oświadczył: - To już było wszystko bardzo późno, bardzo późno. Przecież to w maju było ogłoszone, a w sierpniu został wybrany wykonawca i w sierpniu rozpoczął pracę nad tym oprogramowaniem.

Według RMF, decyzja rzeczywiście zapadła w sierpniu, ale z dokumentów samej PKW wynika, że ogłoszenie w tej sprawie wysłano do Biuletynu Zamówień Publicznych 11 lipca, a ogłoszenie przetargu opublikowano w UZP dopiero 25 lipca.

Źródło: PKW / RMF FM Przetarg został ogłoszony 25 lipca

Dwa przetargi

RMF przypomina o nieścisłościach już w pierwszym przetargu na wykonanie systemu informatycznego dla PKW i pośpiechu w przypadku drugiego przetargu. Pierwsze zamówienie PKW sprzed roku, mówiło o stworzeniu całościowej, obsługującej wszystkie typy wyborów "Platformy Wyborczej 2.0". Dwie firmy, które stanęły w przetargu uznały, że terminy wymagane przez PKW są nierealne, a warunki zamówienia są wewnętrznie sprzeczne i zaskarżyły przetarg. PKW w styczniu go unieważniła, a w lipcu rozpisała kolejny, ale tylko dot. wyborów samorządowych.

Przystąpiła do niego tylko jedna firma, która uznała, że w krótkim czasie uda jej się przygotować sprawny system.

Wyniki nadal nie są znane

Jednak po niedzielnych wyborach samorządowych pojawiły się problemy, które - jak mówił wicedyrektor zespołu prawnego i organizacji wyborów Krajowego Biura Wyborczego Romuald Drapiński - "dotyczyły komunikacji między serwerami aplikacyjnymi a serwerem bazy danych". Przyznał, że do awarii mogło się przyczynić zwiększone natężenie przesyłanych informacji przed północą, ale podkreślił, że były to utrudnienia chwilowe i miały niewielki wpływ na proces zliczania głosów.

Właściciel firmy, która przygotowała system na wybory, Maciej Cetler zapewniał, że błąd nie ma wpływu na samo podliczanie głosów.

Jednak do wielu wojewódzkich komisji wyborczych nie dotarły jeszcze protokoły z komisji powiatowych, na podstawie których wyliczane są wyniki wyborów do sejmików, dlatego PKW nie podała we wtorek ostatecznych wyników. Niektóre wojewódzkie komisje planują kontynuować prace w środę, lub nawet w czwartek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wybory samorządowe 2014

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
adam_g

@Sparrovsky: No to ja jaki zawodowy programista Ci powiem tak: da się zrobic za 400 tys. Pojedynczy programista za te poeniadze z przyjemnoscia to zrobi. Ale nie w 3 miesiace... Potrzebny jest jakis rok na to, miec czas na przygotowanie i sprawdzenie. A sam system nie jest jakis szalenie skomplikowany. Dobrze zrobione sklepy internetowe sa bardziej rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Sparrovsky
   Sparrovsky

   Ludzie... Ja nie jestem zawodowym programistą, choć wychowywałem się na komputerach od czasów ZX Spectrum. Nawet taki pół-laik jak ja wie, że za 400 tys. nie da się fizycznie stworzyć sprawnie działającego programu obsługującego komunikację z bazami danych w skali całego kraju...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Wyniszczenko

     Ciekawe jak teraz to te leśne dziadki odkręcą że to co od 3ech dni podawano jako Prawie pewne wyniki wyborów okazało się czymś zupełnie nieprawdziwym po przeliczeniu głosów? Skąd TAKA różnica? i jakim cudem PSL zdobył nagle 100% więcej głosów niż prognozowano?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje