tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

PiS zawiesza Elżbietę Jakubiak. Za postawę

PiS zawiesza Elżbietę Jakubiak. Za postawę
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Zawieszenie "za postawę"

Elżbieta Jakubiak została zawieszona w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Informację tę w środę potwierdził poseł Arkadiusz Czartoryski, szef okręgu, z którego Jakubiak startowała do Sejmu, a po nim także szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. - Postawa pani Jakubiak tak została oceniona przez władze partii i taki jest rezultat - powiedział potem dziennikarzom.

Według statutu PiS szef ugrupowania może postanowić o zawieszeniu "w związku z uzasadnionym przypuszczeniem, iż (działacz PiS) naraził dobre imię lub działał na szkodę PiS".

Oglądaj
Jakubiak pozytywnie o liście Migalskiego. Wypowiedź z 23 sierpnia (TVN24)
Wideo: TVN24 Jakubiak pozytywnie o liście Migalskiego. Wypowiedź z 23 sierpnia (TVN24)
Jakubiak, która była jedną z autorek kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego, w rozmowie z TVN24 nie chciała komentować sprawy. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl posłanka w chwili publikacji depeszy nie wiedziała, że została zawieszona. - Nie otrzymałam oficjalnej informacji o zawieszeniu w prawach członka PiS. Nie będę tego komentować - powiedziała z kolei w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

"Zawieszenie za postawę"

Mariusz Błaszczak pytany o powody zawieszenia Jakubiak, odpowiedział: - Wszyscy jesteśmy wolnymi ludźmi, ale wszyscy jesteśmy też odpowiedzialni za własne słowa i czyny. Postawa pani Jakubiak tak została oceniona przez władze partii i taki jest rezultat.

Rzecznik klubu PiS nie chciał powiedzieć więcej nt. przyczyny zawieszania posłanki i zbywał dziennikarzy: – Jest dużo tematów numer 1. Wiecie państwo, że rząd Donalda Tuska podnosi podatki, że rosną ceny – to są problemy, o których warto rozmawiać.

Za Ziobrę?

Pod koniec sierpnia Elżbieta Jakubiak wdała się w medialny spór z kolegą z partii Zbigniewem Ziobro. Po tym, jak europoseł PiS skrytykował w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" sposób prowadzenia kampanii wyborczej Jarosława Kaczyńskiego (m.in. przez Jakubiak) i zarzucił członkom sztabu wyborczego nie stosowanie się do jego rad, posłanka nie wytrzymała.

- Ziobro nie miał żadnych założeń. Nie wiedział, co robić. Niech nie kłamie - oświadczyła 28 sierpnia w rozmowie z "Wprost".

Z kolei "Wprost" donosi, że Jakubiak w prawach członka PiS została zawieszona podczas tego samego posiedzenia komitetu politycznego partii, na którym z delegacji PiS w europarlamencie wydalono Marka Migalskiego. Tygodnik twierdzi też, że zawieszenie Jakubiak spowodowane jest jej wywiadem dla "Wirtualnej Polski, w której stwierdziła, że w liście Marka Migalskiego „powinno odnaleźć się kawałek prawdy o sobie”. - Tylko w czasach komunistycznych nie wolno było dyskutować, dziś ludzie mają poglądy i głośno o nich mówią - powiedziała wtedy.

Kolejna po Migalskim

2 września z delegacji PiS w europarlamencie został wyrzucony Marek Migalski, który krytykował partię i jej prezesa. Na swoim blogu umieścił ostry wpis, w którym zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu, że ponosi on odpowiedzialność za niskie notowania PiS-u. - Największa partia opozycyjna powinna cieszyć się zaufaniem większości Polaków. Tak jednak nie jest. I jest to, w dużej mierze, Pana wina - pisał europoseł.

1 września Jarosław Kaczyński wystosował list do członków PiS, w którym napisał, że "w partii koniecznie trzeba uporać się ze zjawiskiem nielojalności". - Członkowie Klubu Parlamentarnego PiS i inne osoby z naszej partii zajmujące eksponowane stanowiska muszą wybrać lojalność lub pójść własną drogą - podkreślił w nim.

Prezes PiS ocenił też w liście, że "skuteczność tzw. miękkiej kampanii, nienawiązywania do sprawy Smoleńska itp. należy podać w wątpliwość".

PRZECZYTAJ CAŁY LIST JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

Z liberalnego skrzydła

Elżbieta Jakubiak wcześniej pełniła funkcję ministra sportu w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Była też szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jakubiak zaliczana jest przez komentatorów do tzw. liberalnego skrzydła Prawa i Sprawiedliwości; obok m.in. szefowej kampanii prezydenckiej Kaczyńskiego Joanny Kluzik-Rostkowskiej i rzecznika sztabu Pawła Poncyljusza. Tych dwoje również wypowiadało się krytycznie o ostatnich wydarzeniach w PiS.

nsz//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje