tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory parlamentarne 2015

Bloger chce zostać senatorem. "Koledzy mówią, że szkoda, żebym się zmarnował"

Bloger chce zostać senatorem. "Koledzy mówią, że szkoda, żebym się zmarnował"
Foto: Piotr Drabik / wiki ( CC BY 2.0) Waglowski na rozdaniu nagród "MediaTory"w 2013 r.

Piotr "VaGla" Waglowski, znany z prowadzenia bloga prawniczego, zadeklarował w środę chęć wystartowania w najbliższych wyborach do Senatu. Piotr Waglowski działa na rzecz popularyzacji idei społeczeństwa obywatelskiego oraz informacyjnego, za co w 2005 roku otrzymał brązowy Krzyż Zasługi. Jest prawnikiem z wykształcenia, a obecnie członkiem Rady do Spraw Cyfryzacji w rządzie.

Informację o chęci kandydowania Piotr Waglowski zamieścił na swoim profilu na Facebooku. Swoją decyzję tłumaczył tym, że nie chce być hipokrytą, który namawia współobywateli do uczestnictwa w życiu politycznym kraju, a sam wzdraga się przed kandydowaniem do parlamentu.

"Skoro nawijam ludziom makaron na uszy tym społeczeństwem obywatelskim i tym, że obywatele powinni być aktywni w swoim dobrze pojętym interesie, to należy samemu działać w takim duchu" - czytamy w opublikowanym przez niego wpisie. "Kierunkowskaz powinien iść drogą, którą wskazuje" - pisze "VaGla".

Mało czasu na formalności

Bloger chce wystartować jako kandydat niezależny do Senatu z okręgu nr 45, czyli części Warszawy obejmującej Bemowo, Ochotę, Ursus, Włochy i Wolę.

W mediach społecznościowych zaczął już szukać osób, które weszłyby do jego komitetu wyborczego. Zgodnie z prawem, aby zarejestrować komitet, potrzebuje ich co najmniej 15. Ponadto, by zgłosić potem kandydata na senatora, koniecznie jest dostarczenie do PKW 2 tys. podpisów osób stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Waglowski prosi również o pomoc w zebraniu sygnatur.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Do 4 września kandydaci niezależni i partie muszą zarejestrować swoje komitety, a podpisy trzeba dostarczyć do 14 września.

Prawnik, wykładowca, ekspert

Piotr Waglowski, urodzony w 1974 roku, ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych PAN. Wykładał na licznych uczelniach wyższych, w tym w Akademii Leona Koźmińskiego. Obecnie prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa UW, publikuje także w czasopismach prawniczych i informatycznych.

W 2005 roku wszedł w skład zespołu w ówczesnym Ministerstwie Nauki i Informatyzacji, który miał opracować Nowy Biuletyn Informacji Publicznej. Był potem zaangażowany jako ekspert w pracach m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W 2009 roku Waglowski zaangażował się na rzecz udostępnienia opinii publicznej informacji o negocjacjach dotyczących ACTA - międzynarodowego traktatu, który miał rzekomo ograniczyć swobodę korzystania z internetu, i który ostatecznie, pod wpływem nacisków społecznych, nie wszedł w życie. W trakcie tych wydarzeń Piotr Waglowski występował w mediach w roli eksperta od prawa w internecie.

Od czerwca 2014 roku prawnik wschodzi w skład Rady do Spraw Cyfryzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji.


Koledzy mi mówią, że szkoda, żebym się zmarnował. O ile teraz jeszcze gdzieniegdzie coś mogę, ale jak wystartuję do...

Posted by Piotr VaGla Waglowski on 5 sierpnia 2015Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wybory parlamentarne 2015

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
janina_kowalska

Ciekawe które elementy serwisu p. Waglowskiego noszą znamiona blogu, może szanowna redakcja podpowie?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje