Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. "Uczeń musi się stawić"

[object Object]
Środowy egzamin gimnazjalny rozpocznie się o godzinie 9 ("Polska i Świat" z 9.04.2019)tvn24
wideo 2/35

Dziś ponad 350 tysięcy uczniów III klas gimnazjalnych z siedmiu tysięcy szkół w całym kraju ma przystąpić po godzinie 9. do pierwszej części egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie - nawet jeżeli nie są pewni tego, czy egzamin się odbędzie - mają obowiązek pojawić się w szkole. Środa to też trzeci dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli.

W związku ze strajkiem nauczycieli, jeszcze we wtorek wieczorem nie było wiadomo, czy w każdym gimnazjum uda się przeprowadzić egzamin. Wszystko stanie się jasne dopiero w środę o godzinie 9. Szkoły pożyczają sobie nauczycieli, sięgają po emerytowanych i korzystają ze wsparcia samorządów.

W środę rano 350 tysięcy gimnazjalistów III klas w całym kraju powinno przystąpić do egzaminu. W pierwszym dniu będzie sprawdzana wiedza humanistyczna uczniów. W czwartek odbędzie się egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek test z języka obcego.

Podczas tegorocznej sesji egzaminu gimnazjalnego, jak w latach ubiegłych, każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań.

W środę na egzaminie z wiedzy humanistycznej jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Niepewność przed egzaminami

Przeprowadzenie testów utrudnia strajk nauczycieli. Środa jest trzecim jego dniem. Dyrektorzy stawali na głowie, żeby znaleźć nauczycieli do pilnowania uczniów. Cały wtorek trwała walka z czasem.

Żeby zorganizować egzamin, dyrektor szkoły, który nie może strajkować, musi zorganizować nauczycieli do tak zwanego zespołu nadzorującego. Na 25 uczniów ma przypadać dwóch nauczycieli, na kolejnych 25 gimnazjalistów - kolejna osoba.

Dla dyrektorów szkół, gdzie trwa strajk, zorganizowanie kilku nauczycieli było nie lada wyzwaniem. 
Chociaż nowe rozporządzenie pozwala ściągać na egzaminy nauczycieli z innych szkół, a także emerytowanych pedagogów.

Są wątpliwości czy emerytowany nauczyciel może być członkiem komisji. Rzecznik Praw Obywatelskich zasygnalizował, że gimnazjaliści będą mogli kierować sprawę do sądu, gdy podczas egzaminu na sali będzie przykładowo emerytowany nauczyciel.

Gość TVN24 mówił także o stanowisku władz ZNP wobec nauczycieli, którzy przystąpili do strajku, ale chcieliby wziąć udział w egzaminach kończących gimnazjum lub szkołę podstawową. - Jeżeli nauczyciel chce zawiesić swój udział w strajku i chce wziąć udział w tych egzaminach, ma do tego prawo. Ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego nie spotka go żadna kara, nagana i nie będzie uznany za łamistrajka - mówił. - To jest jego suwerenna decyzja, on do tego strajku wchodzi, on ma prawo swój udział w strajku zawiesić - podkreślił prezes ZNP (http://www.tvn24.pl)

TVN24 mówił także o stanowisku władz ZNP wobec nauczycieli, którzy przystąpili do strajku, ale chcieliby wziąć udział w egzaminach kończących gimnazjum lub szkołę podstawową. - Jeżeli nauczyciel chce zawiesić swój udział w strajku i chce wziąć udział w tych egzaminach, ma do tego prawo. Ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego nie spotka go żadna kara, nagana i nie będzie uznany za łamistrajka - mówił. - To jest jego suwerenna decyzja, on do tego strajku wchodzi, on ma prawo swój udział w strajku zawiesić - podkreślił prezes ZNP (http://www.tvn24.pl)

"Uczeń musi się stawić"

Dla placówek, w których nie odbędzie się egzamin, rozważane jest wprowadzenie drugiego terminu. Żeby uczeń mógł przystąpić ewentualnie do egzaminu w drugiej turze musi przyjść w środę do szkoły, nawet jeśli słyszał, że egzaminu nie będzie.

- Uczeń musi się stawić, wykazać gotowość do pisania egzaminu - tłumaczy kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

- To do czego namawiam, to po prostu przyjść na egzamin, tak jakby on miał się normalnie odbyć - mówił we wtorek Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Smolik zapewnił we wtorek, że ze strony jego instytucji wszystko jest gotowe do przeprowadzenia egzaminów. - Z naszej strony wszystko, jak co roku, jest już gotowe: arkusze wydrukowane, gotowe do wysyłki, jutro zgodnie z wszystkimi procedurami będą dostarczone do szkół - powiedział.

W ubiegłym tygodniu minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nimi, w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN, jest to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół. Ministerstwo poinformowało, że kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi już się zgłosiło do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących, a kolejne zgłoszenia napływają.

Drugi termin przewidziano w czerwcu, ale będą mogły wziąć w nim udział osoby, które teraz nie przystąpią do niego ze względu na chorobę lub sytuację losową. Centralna Komisja Egzaminacyjna wciąż nie wie jednak, czy strajk jest sytuacją losową.

Strajk nauczycieli

Strajk w szkołach, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się w poniedziałek. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności" oraz nauczyciele niezrzeszeni w żadnym związku. Według ZNP we wtorek w strajku wzięło udział 74,39 proc. szkół i przedszkoli. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestowali. Mogą więc zawiesić swój udział w strajku na czas egzaminów.

Szef ZNP Sławomir Broniarz powiedział w TVN24, że nauczyciele, którzy przystąpili do strajku, ale chcieliby wziąć udział w egzaminach kończących gimnazjum lub szkołę podstawową - mają do tego prawo. - Ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego nie spotka go żadna kara, nagana i nie będzie uznany za łamistrajka - mówił.

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest ostatnią. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestają istnieć.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24