tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pielęgniarki zawieszają głodówkę, ale nie protest

Pielęgniarki zawieszają głodówkę, ale nie protest
Pielęgniarki zostają przed kancelarią premiera

Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych postanowił, że kolejne osoby nie będą rozpoczynały głodówki. Zawieszenie najostrzejszej formy protestu nie oznacza jednak końca akcji. Prawie 300-osobowy grupa protestujących cały czas rośnie.

Pielęgniarki zapowiedziały, że "białe miasteczko" pozostanie przed kancelarią premiera do czasu konkretnych ustaleń z rządem dotyczących podwyżek w czwartym kwartale tego roku. Wg. Jolanty Kwas z OZZPiP, w namiotach spędziło noc ok. 190 osób, teraz jest ich prawie 300, ale dojeżdżają do nich autokary z siostrami spoza Warszawy.

Pielęgniarki zawiesiły jednak głodówkę po wczorajszym zasłabnięciu jednej z głodujących. Przy takiej formie protestu pozostaje już tylko jedna pielęgniarka. Badający ją lekarz uznał, że jak na wielodniową głodówkę jest w dobrej kondycji.

Kwas poinformowała, że we wtorek odbędzie się kolejna tura rozmów z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przy ul. Limanowskiego. Według niej, negocjacje będą się toczyły w dwóch turach - najpierw strony porozmawiają o podwyżkach, potem o ponadzakładowym układzie zbiorowym.

W czwartek, podczas ostatnich negocjacji związek zawodowy pielęgniarek zaproponował, by 80 proc. ze środków zagwarantowanych na podwyżki w IV kwartale tego roku (z nadwyżki Narodowego Funduszu Zdrowia) trafiło właśnie do tej grupy zawodowej. Rozmowy przerwano, by OPZZ i Solidarność mogły skonsultować ze swoimi centralami to rozwiązanie.

Lekarze są gotowi zgodzić się na takie rozwiązanie pod warunkiem, iż dostaną gwarancję podpisania z rządem ponadzakładowego układu zbiorowego, określającego m.in. ich płacę minimalną. Lekarze chcieliby, by było to 5 tys. zł miesięcznie (brutto) dla medyków bez specjalizacji i 7,5 tys. zł dla tych ze specjalizacją. W piątek szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel powiedział, że lekarzom nie zależy na jakiejś bieżącej, niewielkiej podwyżce tylko w tym roku, ale na realnym określeniu, ile powinien lekarz zarabiać.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje