tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pielęgniarki nadal będą protestować, RPO chce mediować

Pielęgniarki nadal będą protestować, RPO chce mediować
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Pielęgniarki: Będziemy dalej protestować

Pielęgniarki zapowiadają, że „białe miasteczko" przed kancelarią premiera będzie stało do czasu podpisania porozumień między pielęgniarkami a stroną rządową.

Rzecznik Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Ewa Obuchowska poinformowała, że nadal będzie również trwał przed kancelarią protest głodowy. "Głodówka jest środkiem nacisku, jakiego strajkujący używają tradycyjnie w sytuacjach krytycznych" - mówiła Obuchowska. Od lat walczymy o uzdrowienie polskiego systemu ochrony zdrowia, tym razem będziemy walczyć do skutku" - podkreśliła.

Na konferencji prasowej pielęgniarki opowiadały o trudnych warunkach, w jakich spędziły osiem dni w kancelarii premiera.

Oglądaj
Gardias: Straszyli nas prokuraturą
Wideo: tvn 24 Gardias: Straszyli nas prokuraturą
- Nie jesteśmy w stanie jeszcze opowiadać o tym do końca. Jeżeli chodzi o pracowników z BOR-u i innych urzędników, byli oni dla nas mili na tyle, ile mogli. Najgorsza była arogancja strony rządowej. To były metody zastraszania - wyniesiemy was, zawieziemy do prokuratury; przyjedzie prokurator. Zawsze byłyśmy gotowe na usunięcie nas, na przyjazd prokuratora lub wyjazd do prokuratury - mówi szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) Dorota Gardias .

Oglądaj
"Spałyśmy na kartonach"
Wideo: tvn 24 "Spałyśmy na kartonach"
Pielęgniarki potwierdzają, że miały trudne warunki. - Przez pierwsze dni spałyśmy na wykładzinie, położyłyśmy na to karton papieru - opowiada Gardias. Siostry dostawały kanapki, a kiedy poprosiły o urozmaicenie posiłków, przyniesiono im jajka w majonezie.

Skarżą się również, że nie docierały do nich regularnie informacje z zewnątrz - Komórki przerywały połączenia albo w ogóle nie działały - mówiły pielęgniarki.

Oglądaj
"Szczypińska broniła swojej partii"
Wideo: tvn 24 "Szczypińska broniła swojej partii"
Dziennikarze zapytali również Dorotę Gardias o jej kontakty z Jolantą Szypińską (PiS) z która przez wiele lat pracowała. - Posłanka pełniła ona rolę ochrony swego rządu. Broniła swoją partię, ideologię, mówiła, że tylko ten i żaden inny rząd jest najlepszy dla Polski, o naszych postulatach nie było rozmowy" - mówi szefowa związku.

Rzecznik Praw Obywatelskich w przesłanym komunikacie ocenił, że pielęgniarki protestujące w Kancelarii Premiera były "traktowane w sposób zadowalający, zaś ich potrzeby bytowe spełnianie były na miarę możliwości urzędu". Dodał, że taka ocena wynika z uprzedniego zapoznania się z warunkami w jakich odbywał się protest. Rzecznik poinformował ponadto, że poprosił o "rodzaj protokołu, czyli zapis czynności", które podejmowano w stosunku do pielęgniarek znajdujących się w kancelarii premiera. Dodał, że ten protokół miał być mu przesłany we wtorek wieczorem lub w środę rano e-mailem. Zapowiedział, że umieści ten protokół na swojej stronie internetowej. Dodał, że na razie nie stwierdził żadnych "niedopatrzeń".

Kochanowski powiedział też, że jest "potencjalnym mediatorem" rozmowach premiera z pielęgniarkami. - Jestem do dyspozycji i do usług dla obydwu stron, zwłaszcza że rozmowy nie będą łatwe" - powiedział Kochanowski w środę w TVN24. Przypomniał, że wczoraj przybył do kancelarii premiera w roli mediatora, "jednak okazało się, że nie musiał nikogo do niczego przekonywać". O mediację zwrócili się do rzecznika przedstawiciele pielęgniarek protestujących przed kancelarią. Dodał, że po spotkaniu premiera z pielęgniarkami rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim i pogratulował premierowi decyzji.

Dziś po południu o godz. 18 związki zawodowe służby zdrowia, w tym m.in. lekarzy i pielęgniarek, spotkają się z premierem Jarosławem Kaczyńskim w Centrum "Dialog" – Domagamy się okrągłego stołu na temat służby zdrowia, choć teraz najważniejsze są pieniądze dla pracowników tej służby i to jeszcze tym roku" - dodała Gardias.

TR

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje