tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Posłowie PiS: jeśli TK nie zastosuje się do nowej ustawy, nie powinien być finansowany

Posłowie PiS: jeśli TK nie zastosuje się do nowej ustawy, nie powinien być finansowany
Video: tvn24 W sejmowej komisji dyskusja o budżecie TK

- Sejm nie może finansować działań nielegalnych - powtarzali posłowie PiS podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która we wtorek dyskutowała o budżecie dla TK. - Prezesi Trybunału opowiadają, że nie będą stosować ustawy, a teraz przychodzą po pieniądze - mówiła Krystyna Pawłowicz. Kwestionowano m.in. wydatki na jubileusz 30-lecia TK. Po gorącej dyskusji, mimo zastrzeżeń, projekt budżetu został przez komisję zaopiniowany pozytywnie.

Według projektu ustawy budżetowej na 2016 rok (druk sejmowy nr 146) wydatki Trybunału Konstytucyjnego zaplanowano na 33 mln 950 tysięcy złotych. Na 2015 roku - według danych opublikowanych przez TK - plan finansowy wynosił 31 mln 250 tysięcy zł, a wykonanie za rok 2014 - 28 mln 467 tys.

W trakcie dyskusji o projekcie budżetu dla Trybunału Konstytucyjnego posłowie PiS wielokrotnie sugerowali, że jeśli prezes Trybunału nie ma zamiaru stosować się do ustawy z grudnia 2015 r. - przyjętej głosami PiS nowelizacji ustawy o TK -  to komisja nie powinna się pochylać nad finansowaniem "instytucji, która działa nielegalnie". - Sejm nie może finansować działań nielegalnych. Jeżeli jest tak, że TK nie stosuje dzisiaj obowiązującej ustawy, to znaczy, że działa nielegalnie - przekonywał Marek Ast. Dodał, że komisja, pozytywnie rozpatrując projekt budżetu tej instytucji "pośrednio akceptuje działania nielegalne”.

Także Krystyna Pawłowicz zaznaczyła, że w projekcie budżetu nie ma słowa o tym, iż "Trybunał odmówił stosowania ustawy, odmówił wykonywania pracy".

- Prezesi Trybunału - i w stanie spoczynku, i obecni - opowiadają we wszystkich mediach, że nie będą stosować ustawy, którą Sejm uchwalił. Teraz przychodzą do Sejmu po pieniądze, o zwiększenie jeszcze tych wydatków prawie o 10 proc. - mówiła posłanka.

Nastroje studził przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS), zwracając uwagę, że posiedzenie dotyczy "projektu ustawy budżetowej, a nie działalności instytucji".

Mimo głosów krytyki, Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ostatecznie pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2016 w zakresie dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego. Za rekomendacją dla zaplanowanego budżetu opowiedziało się 13 posłów komisji, przeciw były cztery osoby, a dwie wstrzymały się od głosu. Mniejszość komisji wniosła, by ograniczyć budżet TK o ponad 2,5 mln zł, czyli zostawić wydatki na poziomie zeszłorocznym.

"Milion dech zatyka"

Podczas dyskusji o budżecie Trybunału Konstytucyjnego posłanka PiS Krystyna Pawłowicz kierowała do szefa Biura TK Macieja Granieckiego pytania o oszczędności.

- Nie ma jednego zdania o tym, że przewidziane są oszczędności związane z bardzo trudną sytuacją budżetu, który zostawiła poprzednia ekipa - zauważyła posłanka.

Pawłowicz zwróciła uwagę m.in. na wydatki związane z jubileuszem 30-lecia orzecznictwa Trybunału w Polsce.

- Myślałam, że tam jest 750 tys. przewidziane na ten jubileusz, natomiast milion to rzeczywiście dech zatyka - powiedziała posłanka.

- Nie mogę zaprzeczyć, jednak gdybyśmy zbadali strukturę wydatków widzielibyśmy oczywiście, że są to trzy dni za milion zł, ale są to wydatki na konkretne czynności, działania, logistykę etc. - przyznał przedstawiciel TK Maciej Graniecki. Tłumacząc te wydatki, przekonywał, że w trzydniowej konferencji i uroczystościach jubileuszowych udział wezmą "najwyżsi przedstawiciele władzy publicznej, środowisk prawniczych i akademickich oraz delegacje z blisko 40 europejskich sądów konstytucyjnych, sądów najwyższych i międzynarodowych trybunałów".

- Czytałam umowę, którą Trybunał Konstytucyjny zawarł z instytucjami, które mają to obsłużyć. Wymagania czystej prawdziwej porcelany i tak dalej. Jestem zszokowana. Ja osobiście zrobię wszystko, złożę wszelkie możliwe wnioski, żeby to rozpasanie w ciężkiej sytuacji budżetu państwa ukrócić - podkreśliła.

Graniecki zdecydowanie sprzeciwił się "pojęciu rozpasania". - Może niektórzy się śmieją, iż w warunkach przetargu podano, że jedzenie ma być na porcelanie. Dlatego ma być na porcelanie, żeby nie było na plastikowych talerzach. Prawo zamówień publicznych jest tak ukształtowane, że jeśli nie podamy takich szczegółów, to wykonawca może podać dania na innych naczyniach niż sobie wyobrażamy. - tłumaczył szef Biura TK. - Stąd ta porcelana, co wydaje się ludziom kulturalnym oczywiste, ale nie wszystkim wykonawcom mogłoby się tak oczywiste wydawać - przekonywał.

 

Oglądaj
Maciej Graniecki o jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego
Wideo: tvn24 Maciej Graniecki o jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny tłumaczy koszty jubileuszu

Do kwestii organizacji uroczystości jubileuszowych Trybunał Konstytucyjny odniósł się też w specjalnym komunikacie, wydanym we wtorek po południu. Podkreślił w nim, że wysokie koszty związane są z zakwaterowaniem i wyżywieniem licznych delegacji - w tym przedstawicieli 40 sądów konstytucyjnych z całego świata. Koszty podróży goście konferencji pokrywają sami - poinformowano.

W komunikacie Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że „ramowe założenia organizacyjne trzydniowych obchodów jubileuszu nie odbiegają od praktykowanych przez inne państwa przy podobnych okazjach. Zakłada się uroczyste otwarcie obchodów w Zamku Królewskim, z udziałem najwyższych władz państwowych oraz dwudniową konferencję naukową. Przewiduje się zapewnienie standardu nie odbiegającego od przyjętego w innych państwach przy podobnych okazjach”.

„Planowane uroczystości miałyby wyeksponować pozycję i dorobek polskiego sądu konstytucyjnego na tle innych sądów europejskich oraz trybunałów międzynarodowych. Odnotowanie 30. rocznicy działalności orzeczniczej polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby ważnym elementem upamiętnienia zapoczątkowania w Polsce antytotalitarnych przemian i ożywienia na forum europejskim pamięci o doniosłej roli Polski w obaleniu komunizmu w Europie. Byłoby też okazją do przypomnienia najdłuższego w Europie Środkowo-Wschodniej dorobku orzeczniczego, do którego odwołują się sądy konstytucyjne innych państw” - podkreślono we wtorkowym komunikacie TK.

"Coroczne podwyżki prowadzą do absurdu"

Podczas obrad komisji posłanka Krystyna Pawłowicz kwestionowała też zaplanowane w budżecie podwyżki dla sędziów TK, tym bardziej w sytuacji, kiedy "Trybunał wymówił posłuszeństwo ustawie i konstytucji".

Przedstawiciel TK, prezentując plan finansowy tej instytucji, tłumaczył, że zwiększenie uposażeń sędziowskich naliczone zostało "zgodnie z wytycznymi ustawy o TK" oraz na podstawie mnożnika podanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Nie przekonało to posłanki Pawłowicz. - Wydaje mi się, że podwyżki pensji sędziów nie są obowiązkowe. Dlaczego państwo z 22 musicie teraz zarabiać 23 tysiące. (...) Być może my złożymy jakiś wniosek o zmianę tego przelicznika, czy wskaźnika jak to się nazywa. Coroczne podwyżki o około tysiąc złotych prowadzą do absurdu - stwierdziła Pawłowicz.

Marszałek Barbara Dolniak z Nowoczesnej przypomniała o przepisach ustawy o Trybunale, które mówią o waloryzacji wynagrodzeń sędziów oraz sędziów w stanie spoczynku. Zaznaczyła, że waloryzacja uposażeń to jedyna forma zwiększenia wynagrodzeń sędziowskich, a zasada ta jest stosowana w przypadku sędziów wszystkich sądów. Z uwagą tą zgodził się przewodniczący komisji poseł Stanisław Piotrowicz (PiS).

-  To jest kwestia, która mogła być rozstrzygnięta jeszcze całkiem niedawno przy nowelizacjach ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, ale nie została - zauważył Maciej Graniecki. - Dzisiaj jest to automatyczne naliczenie. Ja wiem, że to może brzmi niezbyt ładnie i elegancko, ale taka jest rzeczywistość - przyznał. Dodał, że w tej kwestii Trybunał nie może poczynić oszczędności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (259)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Orginał
Orginał

Groźba karalna i nacisk na sąd. Państwo zapominają ze te pieniądze są polskie nie PiS-owskie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   krystyna_9

   pani Pawłowicz wyobraża sobie, że uroczystości odbędą się w najbliższym chińczyku a sędziowie zostaną uraczeni na papierowych talerzykach czy jak?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     stefan_pasz

     To jest przykre ,co mają powiedzieć zatrudnieni na umowach śmieciowych.
     To są ludzie dobrze wykształceni a pracują za marne pieniądze. Do tych wysoko postawionych nie dociera że idzie zmiana pokoleniowa , kończy się czas kłamstwa i oszustwa .Zawsze można wrócić do konstytucji paragraf 43. Co Państwo na to !!!!! Pozdrawiam

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       jr55

       Partia która na bazie kłamstwa i manipulacji wygrała wybory i rządzi nie powinna być finansowana z budżetu państwa.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Aigiler_

         Panie prezesie, niech pan mnie weźmie! Niech pan mnie finansuje! Zrobię dla pana wszystko!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Chrabia Bul
           Chrabia Bul

           Milion złotych na balangę - ci ludzie wstydu nie mają.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             nero21

             188 milionów złotych DOTACJI z BUDŻETU na na balangę Dni Młodzieży w Krakowie - ci ludzie wstydu nie mają. Plus 18 milionów na emerytury dla kleru................. też w tym roku.......a niby czemu z podatków?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               bart_bbart

               skoro PiS nie stosuje się do wyroków TK to posłowie Ci nie powinni dostawać pensji i dopłat do prowadzenia swoich biur

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 4
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Stone69
                 Stone69

                 Panowie sedziowie prawie 30 tys na miesiac za 32 hr pracy kim wy jestesci jakimis Bogami ktorzy jeszcze sa z nominacji partyjnej.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    4
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   jan_taranowski
                   jan_taranowski

                   To może PiS wprowadzi stan wojenny.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     ewazgdanska
                     ewazgdanska

                     Nie podpowiadaj.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       1
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       tomasz_wilinski
                       tomasz_wilinski

                       OK, wiec Andzrzej D. zlamal konstytucje - wiec nie placic pensji. Do tego dolaczy spora ilosc poslow i rzadu, ktora uchwalila i wspoldzialala w procesie lamania konstytucji - wiec po wyplacie. I w ten sposob znajdzie sie kasa na 500 zl na kazde dziecko. Nie trzeba juz okradac obywateli poprzez podatek bankowy, ktory oczywiscie zaplaca wszyscy w oplatach rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Więcej komentarzy - rozwiń
                         Zasady forum
                         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                         Pozostałe informacje