tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Soloch: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony

zobacz więcej wideo »
Soloch: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony
 • Soloch: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obronySoloch: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony
 • Schetyna: Antoni Macierewicz jest ponad rządemSchetyna: Antoni Macierewicz jest ponad rządem
 • Prezydent zażądał dymisji Macierewicza? "To są bajki"Prezydent zażądał dymisji Macierewicza? "To są bajki"
 • Schetyna: wesprzemy trójkę w wyrzuceniu MacierewiczaSchetyna: wesprzemy trójkę w wyrzuceniu Macierewicza
 • Łapiński: prezydent nie żądał dymisji Antoniego Macierewicza Łapiński: prezydent nie żądał dymisji Antoniego Macierewicza
Foto: PAP/Jacek Turczyk | Video: Radio Zet Szef BBN o prerogatywach prezydenta

Prezydent jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych z największym mandatem społecznym, wybieranym w wyborach bezpośrednich i powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony narodowej - uważa szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch.

Soloch pytany był w czwartek w Radiu Zet, czy prezydentowi Andrzejowi Dudzie sprawiłaby dużą przykrość dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza. - Sensowniej jest mówić o współpracy między ośrodkiem prezydenckim, a MON-em, o współpracy między prezydentem, a rządem i między prezydentem, a ministrem obrony - odpowiedział szef BBN.

- Współpraca jest, bo tego wymaga interes państwa i pewne rzeczy muszą się toczyć, i one się toczą. Natomiast rzeczywiście są pewne sprawy, czy to jeśli chodzi o różnice pewnych wizji, czy o konkretne sprawy do załatwienia, one wymagają wyjaśnienia i załatwienia - podkreślił Soloch.

Kompetencje "powinny być doprecyzowane"

Dodał, że nie wie nic na temat tego, czy prezydent wyraził oczekiwanie zmiany na stanowisku szefa MON. Jak zaznaczył, nie wie także, czy doszło do rozmowy na ten temat między prezydentem, a premier Beatą Szydło. Soloch przyznał, że przy obecnej obsadzie personalnej urzędy prezydenta i ministerstwa obrony narodowej mają problemy z porozumieniem się w wielu sprawach.

- Abstrahując od kwestii personalnych, relacji między konkretnymi osobami, jest pewna niedoróbka systemowa. Tak bym powiedział. Rzeczywiście prezydent, jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony. Tę kwestię zresztą prezydent podnosił przy okazji dyskusji na temat referendum konstytucyjnego - powiedział Soloch.

Zaznaczył, że obecnie żaden prezydent nie ma wpływu na obsadę tego stanowiska, podobnie jak stanowiska ministra spraw zagranicznych. - A moim zdaniem powinien mieć wpływ, jeżeli ma być prezydentem, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, prezydentem, który ma największy mandat społeczny w postaci bezpośrednich wyborów - zaznaczył.

Dodał, że to jest jego ocena, a sam Andrzej Duda w swoich wypowiedziach mówił, że "kompetencje prezydenta, jako zwierzchnika Sił Zbrojnych, powinny być doprecyzowane w celu uniknięcia dualizmu".

Duda "trzyma rękę na pulsie"

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zwrócił się podczas środowego spotkania z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy, by zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie działalności i powiązań szefa MON Antoniego Macierewicza. Według Schetyny prezydent ma "poważnie rozważyć" prośbę.

Soloch w Radiu Zet poinformował, że w tej sprawie RBN "nie jest przewidywana w najbliższym czasie". Dodał, że przedstawiciele opozycji zostali poinformowani przez prezydenta, że "trzyma rękę na pulsie".

- Są różnice zdań i sprawy wymagające wyjaśnienia. Natomiast tam, gdzie prezydent ma swoje kompetencje jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, on z tych kompetencji korzysta - zaznaczył Soloch. - Jeżeli uzna, znajdzie temat do zwołania (RBN - red.), to zwoła. Na razie nie widzi potrzeby - dodał szef BBN.

"Imponujący" stopień mobilizacji

Soloch pytany o rozpoczynające się manewry wojsk rosyjskich i białoruskich Zapad'17, powiedział, że "to jest trening zdolności państwa rosyjskiego do prowadzenia pełnoskalowych działań wojny, również wojny ofensywnej". Według niego, powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego, że ćwiczą całe struktury państwa rosyjskiego - nie tylko żołnierze, ale urzędnicy i urzędy.

- Stopień mobilizacji jest rzeczywiście imponujący. Powinniśmy, nie tylko Polska, ale państwa NATO, wyciągać wnioski dla siebie i w takiej skali ćwiczenia powinniśmy również przeprowadzać. Nie tylko w wymiarze militarnym, ale zdolności mobilizacji całego państwa na wypadek totalnego konfliktu - powiedział.

Dodał, że Rosjanie wysyłają takie komunikaty, które pozwalają te ćwiczenia interpretować w dowolny sposób. - O to zapewne im chodzi, aby nie było pewności, jaki jest ostateczny cel tych ćwiczeń. Chcą pokazać, że są państwem gotowym, zdolnym nie tylko przeciwstawić się państwom Zachodu, ale i podjąć działania ofensywne. Te ćwiczenia są nie tylko na terenie Białorusi, ale całej Rosji - zaznaczył szef BBN.

Oglądaj
Grzegorz Schetyna chce zwołania RBN w sprawie Antoniego Macierewicza
Wideo: tvn24 Grzegorz Schetyna chce zwołania RBN w sprawie Antoniego Macierewicza

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
DPiM
DPiM

O leci helikopter!
A skąd tu helikopter?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje