tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Posłanka Nowoczesnej: wielu kolegów "żałuje" głosowania w sprawie prawa aborcyjnego

Posłanka Nowoczesnej: wielu kolegów "żałuje" głosowania w sprawie prawa aborcyjnego
Foto: tvn24 | Hennig-Kloska: źle się stało, bo ten projekt powinien trafić do komisji

Poseł nie ma prawa zaglądać w sumienie obywateli - tak Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej, skomentowała odrzucenie przez Sejm w pierwszym czytaniu projektu ustawy liberalizującej aborcję. Gość "Wstajesz i wiesz" TVN24 ma za złe lewicy, która krytykuje Nowoczesną, a sama odrzuciła m.in. pomysł finansowania in vitro w Koninie.

W środę 10 stycznia w Sejmie większość posłów zdecydowała, że nie chce skierowania do prac w komisji obywatelskiego projektu ustawy liberalizującej aborcję, który przygotowała inicjatywa "Ratujmy Kobiety". Do takiego wyniku przyczyniła się część posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy nie brali udziału w głosowaniu, wstrzymali się od głosu lub wyrazili sprzeciw.

W rezultacie trzech członków klubu PO - Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak - zostało z niego wykluczonych. Natomiast w reakcji na postawę swoich kolegów i koleżanek, troje posłów Nowoczesnej - Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski - zawiesiło członkostwo w tym klubie.

"Wstyd mi za moich kolegów"

- Źle się stało, bo ten projekt powinien trafić do komisji. Moje koleżanki i koledzy zapomnieli na jakim etapie głosowania jesteśmy - komentowała Paulina Hennig-Kloska. Gość "Wstajesz i wiesz" podkreśliła, że temat ustawy liberalizującej aborcję był tematem zebrania klubu Nowoczesnej przed sejmowym głosowaniem.

- Dwie osoby deklarowały, że trudno im z osobistych powodów skierować projekt do komisji - relacjonowała. Przypomniała, że nikt z władz Nowoczesnej nie spodziewał się, że aż 10 posłów klubu nie weźmie udział w głosowaniu nad tym projektem.

- Dwuletni (od dwóch lat zasiadający w parlamencie - red.) posłowie dokładnie wiedzą, na jakim etapie legislacyjnym jesteśmy i mają obowiązek to wiedzieć (...). Trochę jest mi wstyd za moich kolegów i chcę za nich przeprosić. Wielu z nich żałuje tej decyzji dzisiaj, tylko nie jesteśmy w stanie tego cofnąć - podkreśliła.

W ocenie posłanki Nowoczesnej podział podczas sejmowego głosowania odzwierciedla preferencje ich sympatyków. - Nawet wyborcy Nowoczesnej są podzieleni. Według badań połowa naszego elektoratu jest za liberalizacją (prawa aborcyjnego - red.), a cześć się waha - wskazała.

"Hipokryzja przyświeca politykom na każdym etapie"

Hennig-Kloska zapewniła, że głosowała za ustawą zgłoszoną przez inicjatywę "Ratujmy Kobiety". - Hipokryzją jest udawanie, ze nie mamy aborcji w Polsce - mówiła posłanka. Jednocześnie zarzuciła lewicy, że jej krytyka Nowoczesnej za środowe głosowanie jest nieuzasadniona. Na potwierdzenie tych słów gość "Wstajesz i wiesz" przypomniała historię z jej okręgu wyborczego.

- Głosami lewicy odpadł mój obywatelski projekt uchwały w Koninie, wprowadzający na poziomie lokalnym in vitro (...) To jest hipokryzja, która przyświeca trochę politykom na każdym etapie - wskazała Hennig-Kloska.

Jak mówiła, do tej sytuacji mieli przyczynić się radni SLD, z których jeden się sprzeciwił, a kolejny nie wziął udziału w głosowaniu nad jej projektem w sprawie in vitro.

Oglądaj
"Mam za złe lewicy, która nas atakuje"
"Mam za złe lewicy, która nas atakuje"

Równocześnie posłanka Nowoczesnej ostro skrytykowała inny obywatelski projekt ustawy aborcyjnej, który zaostrza obecne przepisy. W przeciwieństwie do inicjatywy "Ratujmy Kobiety", ten został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji. - Zmusza on kobiety do rodzenia płodów, które nie mają szans przetrwać. Nie będziemy mieli szansy dyskusji obustronnej (w komisji - red.) - dodała.

Gość programu poinformowała, że Nowoczesna kończy pracę nad własnym projektem liberalizujący aborcję na wzór regulacji w Niemczech. - Opozycja musi bezwzględnie odrobić zadanie domowe po egzaminie, który oblała - podsumowała Hennig-Kloska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje