tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Będzie spotkanie premiera i marszałka z szefem Bundestagu

zobacz więcej wideo »
Będzie spotkanie premiera i marszałka z szefem Bundestagu
 • Paruch: będzie spotkanie premiera i marszałka Sejmu z szefem BundestaguParuch: będzie spotkanie premiera i marszałka Sejmu z szefem...
 • Paruch o odwołaniu spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu: zdarzają się przypadki odwoływania rozlicznych wizytParuch o odwołaniu spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu:...
 • Morawiecki o odwołanym spotkaniu prezydiów Sejmu i BundestaguMorawiecki o odwołanym spotkaniu prezydiów Sejmu i Bundestagu
 • Odwołana wizyta w Bundestagu. Opozycja: co się stało?Odwołana wizyta w Bundestagu. Opozycja: co się stało?
 • 20.06.2018 | "Politycy PiS boją się wyjechać". Spotkanie z prezydium Bundestagu odwołane20.06.2018 | "Politycy PiS boją się wyjechać". Spotkanie z...
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Profesor Waldemar Paruch o odwołanym spotkaniu prezydiów Sejmu i Bundestagu w "Faktach po Faktach"

Przerysowywanie, że to jest jakiś problem w stosunkach polsko-niemieckich jest po prostu nieprawdziwe - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Centrum Analiz Strategicznych w KPRM profesor Waldemar Paruch, odnosząc się do odwołania spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu. Premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Marek Kuchciński spotkają się w poniedziałek w Warszawie z szefem Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble - poinformował.

Profesor Paruch pytany w "Faktach po Faktach" o odwołanie posiedzenia prezydiów: Sejmu i Bundestagu podkreślił, że powodem odwołania wizyty polskiej delegacji parlamentarnej w Niemczech nie było spotkanie polityków PiS w Warszawie, o czym pisały media.

Spotkania Kuchcińskiego i premiera z szefem Bundestagu

- Nie chodzi też o stosunki polsko-niemieckie, żeby była jasność. W poniedziałek dojdzie do spotkania pana marszałka Marka Kuchcińskiego z szefem Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble, który przyjeżdża do Warszawy - mówił Paruch.

Środowe, wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu i Bundestagu, które miało odbyć się w zamku Hambach w Nadrenii-Palatynacie w Niemczech, zostało odwołane. Służby prasowe Bundestagu podały we wtorek wieczorem, że posiedzenie prezydiów odwołała strona polska, "wyrażając ubolewanie i jako powód wskazując wewnętrzną sytuację w kraju".

Według Centrum Informacyjnego Sejmu, decyzję o odwołaniu wyjazdu polskiej delegacji na wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu i Bundestagu w Niemczech podjął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, bo do udziału w nim zgłosiła się zbyt mała liczba wicemarszałków.

- Przerysowywanie, że to jest jakiś problem w stosunkach polsko-niemieckich jest po prostu nieprawdziwe - podkreślił Paruch.

Oglądaj
Paruch o odwołaniu spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu: zdarzają się przypadki odwoływania rozlicznych wizyt
Wideo: tvn24 Paruch o odwołaniu spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu: zdarzają się przypadki odwoływania rozlicznych wizyt

Paruch poinformował, że z szefem niemieckiego Bundestagu spotka się także premier Mateusz Morawiecki. - Nie jest dobrym pomysłem eskalowanie problemów w zakresie polityki zagranicznej Polski tam, gdzie ich po prostu nie ma - ocenił szef Centrum Analiz Strategicznych w KPRM.

Prezydium Sejmu liczy pięciu wicemarszałków. Są to: Beata Mazurek oraz Ryszard Terlecki z PiS, Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Barbara Dolniak (Nowoczesna) oraz Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Delegacje

Delegacjom mieli przewodniczyć marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble. Ze wstępnych informacji CIS wynikało, że Sejm w Niemczech reprezentować mieli także wicemarszałkowie: Beata Mazurek (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) oraz posłowie Izabela Kloc (PiS, przewodnicząca komisji ds. Unii Europejskiej) i Bartłomiej Wróblewski (PiS, przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej).

Ze strony niemieckiej w posiedzeniu mieli wziąć udział wiceprzewodniczący Bundestagu Thomas Oppermann, Hans-Peter Friedrich, Wolfgang Kubicki, Petra Pau, Claudia Roth oraz parlamentarzyści Manuel Sarrazin (przewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej) i Gunther Krichbaum (przewodniczący komisji do spraw Unii Europejskiej).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje