tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Partia Palikota? Nie, dziękuję...

Partia Palikota? Nie, dziękuję...
Foto: TVN24 Czy obecny poseł PO ma szanse na samodzielny start w wyborach?

Czy partia Janusza Palikota miałaby szanse na sukces? Postanowił sprawdzić to "Newsweek" i zlecił przeprowadzenie sondażu, aby ustalić na jakie poparcie wśród Polaków mógłby liczyć krnąbrny poseł PO. Okazało się, że nikłe.

Zestawione z obecnie istniejącymi partiami, potencjalne ugrupowanie Palikota wypadło raczej blado. Poparłoby ją zaledwie trzy procent badanych. W tym samym badaniu, wykonanym przez SMG/KRC, Platforma zdobyła 42 proc., PiS 26 proc., zaś SLD — 10 proc.

Walka o zaufania

W odpowiedzi "Newseekowi" Palikot przedstawił własne sondaże. Wynika z nich, że głosowanie na jego ugrupowanie "rozważa" nawet 12 procent ankietowanych. Dziennikarze zauważają, że w przedstawionym im badaniu, "zadeklarowanych zwolenników" potencjalnej partii Palikota jest tylko cztery procent, co nadal nie wystarcza, aby zaistnieć w Sejmie.

Z sondażu na zlecenie tygodnika wynika również, że potencjalni wyborcy nie ufają Palikotowi. Według "Newsweeka" Palikot zamyka stawkę w rankingu zaufania do liderów partyjnych: ufa mu tylko co piąty Polak. Gorszy wynik osiągnał tylko lider Stronnictwa Demokratycznego, Paweł Piskorski - może oczekiwać zaufania tylko ze strony co dziesiątego badanego.

Laicyzacja postępuje?

Z badania wynika jednak, że coraz więcej Polaków popiera laickie, lewicowe hasła. Według "Newsweeka " refundacji zabiegów in-vitro chce 65 procent obywateli, wyborczych parytetów dla kobiet 64 procent, ograniczenia wpływu Kościoła na politykę 63 procent, a złagodzenia prawa aborcyjnego 56 procent.

Tak szerokiego poparcia nie mają natomiast najbardziej lewicowe pomysły. Przeciwko prawu do eutanazji nie ma nic tylko 44 procent Polaków. Jeszcze mniej, bo 21 procent, nie ma nic przeciwko legalizacji związków homoseksualnych.

Pytania, pytania

Sondaże prezentuje na swoim blogu sam Palikot. Niektóre z pytań zadanych na jego zlecenie przez Homo Homini, brzmiały następująco. Czy zdanie kościoła powinno być brane pod uwagę w ważnych kwestiach społecznych? Według sondażu posła PO, aż 72 procent twierdzi, że nie lub zdecydowanie nie.

Na drugie pytanie, czy ustawa aborcyjna powinna być zliberalizowana? Zdecydowanie tak odpowiedziało 31,9 procent, a 30,1 raczej tak.

Poparcie dla liberalnych idei wśród Polaków, jednak najwyraźniej nie przekłada się na poparcie dla posła Palikota.

mk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje