tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Panowie, totalnie wam odbija!"

"Panowie, totalnie wam odbija!"
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Kłopotek: Panowie, totalnie wam odbija!

Pytanie, kto powinien lecieć na szczyt UE do Brukseli wciąż budzi gorące emocje. – Zwracam się do otoczenia prezydenta i premiera: panowie, totalnie wam odbija. Po co ten spór? – grzmiał w "Magazynie 24 godziny" Eugeniusz Kłopotek (PSL). Zdaniem Stefana Niesiołowskiego (PO) cała odpowiedzialność leży po stronie prezydenta.

Wciąż nie wiadomo, kto wsiądzie do rządowego samolotu odlatującego w środę do Brukseli. Prezydent zapewnia, że tak czy inaczej na szczyt się uda, kancelaria premiera twardo odpowiada,

Oglądaj
Ujazdowski: To jest dalszy ciąg męskiej piaskownicy
Wideo: TVN24 Ujazdowski: To jest dalszy ciąg męskiej piaskownicy
że to szef rządu stoi na czele polskiej delegacji. W "Kawie na ławę" Lech Kaczyński zaprosił Donalda Tuska na spotkanie w tej sprawie. Odpowiedzi wciąż nie ma.

TK lub przepychanki na lotnisku

- Ja bym na to spotkanie nie przyszedł, bo były już kilkakrotnie takie rozmowy kończyły się niczym lub wręcz awanturą. Czy to brak szacunku do głowy państwa? A czy prezydent zarzucając premierowi, że chce, by biedni umierali pod szpitalami i zapowiadając weto do ustawy emerytalnej, wyrażał szacunek do szefa rządu? – pytał retorycznie Niesiołowski.

Według wicemarszałka Sejmu Lech Kaczyński zachowuje się jak lider opozycji i aktywnie zwalcza rząd, a sprawę reprezentacji Polski na forum międzynarodowym ostatecznie powinien rozwiązać Trybunał Konstytucyjny. – Bo inaczej dojdzie do przepychanek na lotnisku – ostrzegł. - Może dojdzie do odbicia samolotu? – zażartował uszczypliwie poseł.

"Kaczński jak Kadafi"

Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej, za zły klimat w polskiej polityce odpowiada prezydent Lech Kaczyński, który jest "aktywnym liderem opozycji". Niesiołowski przyrównał tę sytuację do sytuacji w Libii, gdzie pułkownik Kadafi pełni podobną funkcję.

Wypowiadając się o zasygnalizowanej przez ministra Klicha chorobie pilota, która miałaby uniemożliwić prezydentowi lot na szczyt, uznał ją za "element drugorzędny i wtórny". - Prezydent jest na tym szczycie zbyteczny. Przyjmijcie to do wiadomości – apelował do otoczenia prezydenta Niesiołowski. Jego zdaniem, jeśli prezydent pojawi się na szczycie w Brukseli, zakończy się to jakąś "kompromitującą przepychanką".

Premier na szczyty UE, prezydent do NATO

Według Ryszarda Kalisza (SLD), poziom walki między Pałacem Prezydenckim a rządem sięgnął dna, a do uregulowania kwestii wyjazdów zagranicznych nie potrzebna jest zmiana konstytucji, tylko stosowanie kultury politycznej. - Zwyczajem w Polsce jest, że na czele delegacji na szczyty UE jest premier, a NATO - prezydent. Gdyby te zwyczaje były przestrzegane, nie byłoby konfliktu – ocenił.

Jak dodał, twórcy konstytucji nie przewidzieli, że prezydentem będzie brat bliźniak szefa opozycji i że będzie realizował interes polityczny tej partii, ale nie może to oznaczać bojkotu głowy państwa przez premiera.

Jeśli Tusk zabronił informować prezydenta - przed Trybunał Stanu

Całe zamieszanie wokół wyjazdu na unijny szczyt Kalisz określił mianem "żenującego spektaklu".

Zaznaczył, że rząd ma obowiązek dostarczenia prezydentowi wszelkich informacji dotyczących polityki zagranicznej.

Zwyczajem w Polsce jest, że na czele delegacji na szczyty UE jest premier, a NATO - prezydent. Gdyby te zwyczaje były przestrzegane, nie byłoby konfliktu

Ryszard Kalisz, SLD

Gdyby się okazało, jak sugerował prezydencki minister Michał Kamiński, że premier wydał polecenie, by nie informować prezydenta o działaniach rządu dotyczących polityki zagranicznej, powinien stanąć przed Trybunałem Stanu - uznał polityk.

"Panowie, totalnie wam odbija!"

Ostrzej wypowiedział się Eugeniusz Kłopotek (PSL). – Czasem się zastanawiam się, czy mamy do czynienia z poważną polityką, czy komedią. Panowie – a mówię to do otoczenia prezydenta i premiera - wam totalnie odbija. Podkreślam, totalnie odbija! – grzmiał poseł PSL.

Kłopotek zaapelował

Czasem się zastanawiam się, czy mamy do czynienia z poważną polityką, czy komedią. Panowie – a mówię to do otoczenia prezydenta i premiera - wam totalnie odbija. Podkreślam, totalnie odbija!

Eugeniusz Kłopotek, PSL

do głowy państwa i szefa rządu, by porozumieli się w sprawie wyjazdu. Doradził im też przyjrzenie się swoim otoczeniom, bo to one - według posła - "wpuszczają ich w kłopoty". – Wina leży pośrodku i warto ten temat poruszyć na posiedzeniu rady gabinetowej – dodał.

Choroba pilota? To śmieszne

Kłopotek wypowiedział się też na temat choroby pilota, która miałaby uniemożliwić prezydentowi wylot do Brukseli. - Jeśli zostają takie argumenty wytaczane, to albo się śmiać albo płakać - skomentował sprawę z chorym pilotem Kłopotek. Jego zdaniem taka powody są niedopuszczalne.

Wyraził nadzieję, że choć impulsem zwołania rady gabinetowej jest kryzys finansowy na świecie, to dobrze byłoby porozmawiać o jesiennych planach rządu. Sugerował, że może wtedy prezydent nie zastosowałby groźby weta.

TEMATY UNIJNEGO SZCZYTU - CZYTAJ WIĘCEJ

kaw/jak//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje