tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Pan się spodziewał, że ja przywiozę ten wrak?"

"Pan się spodziewał, że ja przywiozę ten wrak?"
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Gowin o spotkaniu z Konowałowem w Rosji

- Zależało mi na tym, by wykorzystać każdą okazję do tego, aby przedstawić opinię polskiego społeczeństwa, że ten wrak już dawno powinien być w Polsce - powiedział w "Piaskiem po oczach" Jarosław Gowin, mówiąc o "postępach" w odzyskaniu szczątków prezydenckiego tupolewa. Minister sprawiedliwości wrócił w piątek z Rosji, gdzie odbywa się II Międzynarodowe Forum Prawne. Gowin spotkał się w Sankt Petersburgu z szefem resortu sprawiedliwości Rosji.

Na stwierdzenie, że minister "wrócił na tarczy" z Rosji w kwestii odzyskiwania wraku Tu-154, Jarosław Gowin odparł: "Pan spodziewał się, że ja przywiozę ten wrak?".

- Rząd rosyjski jest w trakcie formowania się, więc Rosjanie są skoncentrowani na swoich sprawach. Dla nich kwestia wraku jest sprawą trzeciorzędną - stwierdził szef resortu sprawiedliwości.

Przekaże stanowisko premierowi

Dodał jednak, że jego odpowiednik w Moskwie - dotychczasowy minister sprawiedliwości Rosji Aleksander Konowałow - rozumie potrzebę Polaków, jaką jest odzyskanie tupolewa. - Minister Konowałow jest człowiekiem bardzo dobrze wykształconym. Należy do generacji polityków nastawionych bardzo prozachodnio. Myślę, że dobrze mnie rozumiał. Złożył też deklarację, że przekaże moje stanowisko premierowi - powiedział Gowin.

Minister Konowałow jest człowiekiem bardzo dobrze wykształconym. Należy do generacji polityków nastawionych bardzo prozachodnio. Myślę, że dobrze mnie rozumiał. Złożył też deklarację, że przekaże moje stanowisko premierowi

Jarosław Gowin

Minister potwierdził w programie, że przekazał Konowałowowi, że polski rząd w każdej chwili jest gotowy "podjąć rozmowy eksperckie o sprowadzeniu wraku". Miałyby one dotyczyć już jedynie kwestii technicznych sprowadzenia wraku do Polski. - Nie ma już potrzeby przetrzymywać go ze względu na śledztwo - stwierdził Gowin.

Poważny zgrzyt, czy "pewien nacisk"?

Jeszcze w kwietniu Gowin mówił, że fakt, iż po dwóch latach od katastrofy smoleńskiej szczątki samolotu wciąż nie wróciły do Polski, "jest poważnym zgrzytem w relacjach polsko-rosyjskich".

W programie Konrada Piaseckiego, po wizycie w Rosji, minister stwierdził, że sposobem na odzyskanie wraku jest "pewien nacisk dyplomatyczny", który on próbował stosować podczas spotkania z Konowałowem w Sankt Petersburgu.

ktom/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje