tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Niemcy podpalili budynek, obraz Gierymskiego przepadł. Właśnie go odzyskano

zobacz więcej wideo »
Niemcy podpalili budynek, obraz Gierymskiego przepadł. Właśnie go odzyskano
 • Muzeum Narodowe dla wszystkich. Nowa kampania placówki z udziałem gwiazdMuzeum Narodowe dla wszystkich. Nowa kampania placówki z...
 • Obraz Siemiradzkiego wycofany z aukcji w Londynie. Gliński: chcemy jego zwrotuObraz Siemiradzkiego wycofany z aukcji w Londynie. Gliński:...
 • Obraz odzyskała łódzka policjaObraz odzyskała łódzka policja
 • Obrazy warte miliony dolarówObrazy warte miliony dolarów
 • Nie widziano go blisko 80 lat. Wart milion złotych obraz Malczewskiego na aukcjiNie widziano go blisko 80 lat. Wart milion złotych obraz...
Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie | Video: Adrianna Otręba / Fakty po południu Maksymilian Gierymski, "Zima w małym miasteczku" [materiał wideo: Muzeum Narodowe dla wszystkich - nowa kampania placówki z udziałem gwiazd]

Obraz "Zima w małym miasteczku", znajdujący się na liście dzieł utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako strata wojenna, został odzyskany i przekazany do Muzeum Narodowego w Krakowie - poinformowała we wtorek krakowska prokuratura.

- 24 listopada protokołem zdawczo-odbiorczym Muzeum Narodowe w Krakowie przyjęło obraz do depozytu - poinformował prokurator Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Dodał, że krakowska prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo dotyczące przywłaszczenia mienia znacznej wartości, stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Na tym etapie śledztwo jest prowadzone w Prokuraturze Rejonowej Kraków Podgórze.

Obraz jest autentyczny

Odzyskany obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku" jest pozbawiony ram, nosi ślady uszkodzeń, ale na odwrocie płótna widnieje znak świadczący o jego pochodzeniu z Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Autentyczność płótna w toku śledztwa potwierdzi biegły - dodał prokurator Dratwa.

Dzieło znajdywało się w rękach prywatnych

Jak wynika z ustaleń prokuratury, obraz został zakupiony w 1938 roku przez Muzeum Narodowe w Krakowie od antykwariusza Franciszka Studzińskiego. Po wybuchu wojny został przejęty przez Niemców. W czasie okupacji przechowywany był w budynku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie mieściła się siedziba Generalnego Gubernatorstwa i znajdował się w gabinecie oficera Kajetana Muehlmanna, który zajmował się zabezpieczaniem dzieł sztuki i skarbów kultury w Generalnym Gubernatorstwie.

W 1945 roku Niemcy, wycofując się, podpalili budynek i ślad po obrazie zaginął. Został dopiero ujawniony w listopadzie tego roku.

- Obraz przez cały czas znajdował się w rękach prywatnych - poinformował prokurator Dratwa.

Maksymilian Gierymski (1846-1874) był wybitnym pejzażystą wywodzącym się ze szkoły monachijskiej. Choć żył zaledwie 28 lat, namalował około 100 dzieł, a jego obrazy były chętnie kupowane za granicą. Według specjalistów część z nich może się wciąż znajdować w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA oraz Ameryce Południowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje