tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Odzyskają polski paszport

Odzyskają polski paszport
Foto: TVN24 Senat zajmie się paszportami dla Polonusów

Setki tysięcy Polonusów znów będą mogły posługiwać się polskim paszportem. Odzyskanie obywatelstwa umożliwi im nowa ustawa, którą przygotował Senat. Procedury mają zostać ograniczone do minimum: wystarczy złożyć wniosek do resortu spraw wewnętrznych z dokumentem poświadczającym pozbawienie obywatelstwa - pisze "Polska"

Ustawa ma stanowić wyraz historycznej sprawiedliwości, czego już od wielu lat domaga się Polonia - pisze "Polska". Nowe prawo ma objąć tych Polaków i ich potomków, którzy w wyniku II wojny światowej bądź decyzji komunistycznych władz musieli zrezygnować z polskiego paszportu lub zostali go pozbawieni. Ustawa ułatwi odzyskanie obywatelstwa dla Polonii z Zachodu. Nie zmieni jednak praw przesiedleńców niemieckich po wojnie czy osób narodowości żydowskiej wysiedlonych w 1968 r. – ich sytuację regulują istniejące już przepisy.

Czy zechcą wrócić do korzeni?

– Nowe zasady obejmą łącznie kilkaset tysięcy osób. Ale przypuszczamy, że wniosek złoży tylko niewielka ich część – mówi pilotujący projekt senator PO Andrzej Person.

Historycy wątpią, aby liczba osób uprawnionych do odzyskania obywatelstwa szła aż w setki tysięcy. – Większość z tych, którzy zostali wysiedleni albo niejako przydzieleni do innych państw po ukształtowaniu granic w 1940 r., a chciało być Polakami, wróciło już wcześniej– mówi prof. Andrzej Paczkowski z IPN. – Wątpię, by nastąpił masowy przypływ takiej ludności, która ze względu na swój wiek jest raczej niechętna zmianom – dodaje historyk.

Obcokrajowcom też będzie łatwiej

Ustawa ułatwi uzyskanie polskiego obywatelstwa nie tylko Polonusom: – Chcemy też skrócić długotrwałe procedury w przypadku obcokrajowców związanych z Polską od lat – wyjaśnia Person. Uchodźcy będą mogli uzyskać polskie dokumenty już po dwóch latach. Z kolei obcokrajowcy, którzy są małżonkami Polaków, mają czekać na paszport minimum trzy lata (teraz trzy i pół roku).

Dzieci obywateli polskich, nawet te adoptowane za granicą, będą uzyskiwać obywatelstwo automatycznie z mocą wsteczną od momentu urodzenia.

Łatwiejsze będzie uzyskanie polskiego paszportu również przez cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce od co najmniej pięciu lat, mają tu stałe źródło dochodów i nie byli karani. Nowy wymóg, który chcą wprowadzić dla nich senatorowie, to obowiązek zdania przez kandydata państwowego egzaminu z języka polskiego – zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Na Nowy Rok?

Ustawa nie obejmie jednak osób z polskimi korzeniami mieszkającymi na Wschodzie. Wobec nich obowiązuje Karta Polaka. Projekt czeka jeszcze w tym roku trzecie czytanie w Senacie. 4 listopada senacka komisja ma wprowadzić do niego ostatnie kosmetyczne poprawki. Potem ustawa trafi do Sejmu. Jej autorzy mają nadzieję, że zostanie uchwalona przez Parlament na początku przyszłego roku.

//el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje