tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Odnowią gliwicką "wieżę Eiffla"

Odnowią gliwicką "wieżę Eiffla"
Foto: Lcj / CC BY SA Wikipedia Radiostacja Gliwicka

Cała drewniana 111-metrowa wieża Radiostacji Gliwice wymaga konserwacji. To miejsce wyjątkowe, bo w 1939 roku Niemcy sfingowali tam napad dający pretekst do wybuchu II wojny światowej.

Wieża została wzniesiona w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku z modrzewiowych belek połączonych mosiężnymi śrubami. Musi być zabezpieczana impregnatem co kilka lat, a prace prowadzone są za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Radiostacja potocznie zwana jest przez mieszkańców gliwicką "wieżą Eiffla", bo kształtem i wielkością przypomina symbol Paryża.

Cała z drewna

Prace odświeżające zabytek rozpoczną się już w czwartek. - Obejmą zabezpieczenie fundamentowych stóp betonowych oraz całej drewnianej konstrukcji wieży. Zakończenie zadania planujemy na koniec listopada, ale może zakończyć się wcześniej. Wszystko zależy od tego, czy pogoda będzie sprzyjająca - prac nie można prowadzić przy silnym wietrze i w czasie deszczu – mówi Ewa Staszków z wydziału przedsięwzięć gospodarczych i usług komunalnych urzędu miejskiego.

Odnowa radiostacji będzie kosztować około 260 tysięcy złotych.

Prowokacja gliwicka

Wieża radiostacji to najbardziej charakterystyczny obiekt w Gliwicach, uznawany za jedną z najwyższych tego typu drewnianych budowli na świecie. To też miejsce tzw. prowokacji gliwickiej. 31 sierpnia 1939 roku Niemcy sfingowali tam napad rzekomych powstańców śląskich na niemiecką wówczas rozgłośnię. Ten incydent graniczny przedstawiający III Rzeszę jako ofiarę polskiej agresji miał powstrzymać sojuszników Polski od interwencji i dał pretekst do obwinienia jej o rozpoczęcie wojny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje