tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o ubój rytualny

Obrońcy praw zwierząt kontra polscy muzułmanie. Awantura podczas Kurban Bajram

zobacz więcej wideo »
Obrońcy praw zwierząt kontra polscy muzułmanie. Awantura podczas Kurban Bajram
 • Obrońcy zwierząt kontra tatarzy. "Skieruję sprawę do prokuratury"Obrońcy zwierząt kontra tatarzy. "Skieruję sprawę do prokuratury"
 • Muzułmanie dokonają uboju rytualnego na Podlasiu. Twierdzą, że mają prawoMuzułmanie dokonają uboju rytualnego na Podlasiu. Twierdzą, że...
 • Mufti Tomasz Miśkiewicz odpowiadał, że teologia nie pozwala muzułmanom na ogłuszanie zwierzątMufti Tomasz Miśkiewicz odpowiadał, że teologia nie pozwala...
 • Awantura o ubój rytualny (materiał archiwalny z dn. 15.10)Awantura o ubój rytualny (materiał archiwalny z dn. 15.10)
 • Giertych: Krzyczeli, że nie wolno mordować zwierząt; głosują za mordowaniem dzieci w łonach matekGiertych: Krzyczeli, że nie wolno mordować zwierząt; głosują...
 • Michał Boni odpiera zarzuty środowisk żydowskichMichał Boni odpiera zarzuty środowisk żydowskich
 • Polskie MSZ o wizycie ambasadora RP w izraelskim ministerstwie: Nie "wezwanie" a "zaproszenie"Polskie MSZ o wizycie ambasadora RP w izraelskim...
 • Boni chce, żeby ubój rytualny był rozpatrzony pod kątem religijnymBoni chce, żeby ubój rytualny był rozpatrzony pod kątem...
 • Politycy o izraelskiej reakcji na ustawę o ubojuPolitycy o izraelskiej reakcji na ustawę o uboju
 • Tusk o reakcji Izraela na polską ustawęTusk o reakcji Izraela na polską ustawę
 • Kaczyński zapowiada kary dla posłów PiS, którzy głosowali niezgodnie z dyscyplinąKaczyński zapowiada kary dla posłów PiS, którzy głosowali...
 • Tusk: To była też lekcja politycznej hipokryzjiTusk: To była też lekcja politycznej hipokryzji
 • Premier skomentował głosowanie ws. ubojuPremier skomentował głosowanie ws. uboju
 • Dunin: Przyłożyłem do tego rękę i nie wstydzę się tegoDunin: Przyłożyłem do tego rękę i nie wstydzę się tego
 • Jan Bury dziwi się posłom PO, którzy głosowali przeciw ustawie o ubojuJan Bury dziwi się posłom PO, którzy głosowali przeciw ustawie...
 • Uboju rytualnego nie będzieUboju rytualnego nie będzie
 • Rolnicy przywieźli Kaczyńskiemu krowę. Chcieli przekonać go do uboju rytualnegoRolnicy przywieźli Kaczyńskiemu krowę. Chcieli przekonać go do...
 • Piechociński o konsekwencjach zakazu uboju rytualnegoPiechociński o konsekwencjach zakazu uboju rytualnego
 • Protestują przed Sejmem. "Chcemy żyć w moralnym, niebarbarzyńskim kraju"Protestują przed Sejmem. "Chcemy żyć w moralnym,...
 • Kopacz kontra Tusk. "Zagłosuję wbrew stanowisku rządu"Kopacz kontra Tusk. "Zagłosuję wbrew stanowisku rządu"
 • Monika Olejnik przeciwko rytualnemu zabijaniu zwierzątMonika Olejnik przeciwko rytualnemu zabijaniu zwierząt
 • Bój o rytualny ubój zrujnune branżę? "Tak robią cywilizowane kraje"Bój o rytualny ubój zrujnune branżę? "Tak robią cywilizowane...
 • Sawicki broni uboju rytualnego: to miejsca pracySawicki broni uboju rytualnego: to miejsca pracy
 • WyliczankaWyliczanka
 • Protest zwolenników uboju rytualnego Protest zwolenników uboju rytualnego
 • Część posłów PO zapowiada złamanie dyscyplinyCzęść posłów PO zapowiada złamanie dyscypliny
 • Płaszczyzna porozumieniaPłaszczyzna porozumienia
 • Ubój rytualny - jak zagłosuje PO?Ubój rytualny - jak zagłosuje PO?
 • Głosowanie ws. uboju rytualnego w lipcuGłosowanie ws. uboju rytualnego w lipcu
Foto: TVN24 / TVN 24 | Video: tvn24 Spór o ubój rytualny

Do przepychanek słownych doszło między obrońcami praw zwierząt a muzułmanami w Bohonikach na Podlasiu. Poszło o ubój rytualny, który miał zostać dokonany podczas islamskiego Kurban Bajram, czyli Święta Ofiarowania. Aktywiści nie zostali wpuszczeni na teren Domu Pielgrzyma. - Skieruję sprawę do prokuratury - zapowiada Ewa Gebert z OTOZ Animals.

Obrońcy praw zwierząt, w otoczeniu kamer, pojawili się w Bohonikach na Podlasiu, gdzie miało dojść dziś do uboju rytualnego z okazji Święta Ofiarowania.

Muzułmanie nie chcieli wpuścić przedstawicieli OTOZ Animals na swoją posesję, gdzie znajduje się Dom Pielgrzyma, oznaczoną jako "teren prywatny"

- To nie jest pani miejsce, żeby pani tu wchodziła, to jest prywatne, nasze - odpowiadał Ewie Gebert z OTOZ Animals, jeden z mężczyzn.

- Nie możecie na terenie prywatnym znęcać się nad zwierzętami. To nie jest dobra tradycja - odpowiadała z kolei Gebert.

Nie możecie na terenie prywatnym znęcać się nad zwierzętami. To nie jest dobra tradycja.

Ewa Gebert, OTOZ Animals

- A na rzeźni walenie młotem w łeb? - ripostowali muzułmanie. Pytając obrońców zwierząt, czy nie oburza ich to, co się dzieje się w rzeźniach, gdzie np. świnie są ogłuszane prądem.

- Nie przestrzegacie przepisów polskiego prawa, zwierzęta powinny być ogłuszane przed ubojem - nie ustępowali obrońcy praw zwierząt.

Uboju dokonano?

Proszę, aby nie zakłócać nam celebracji świąt. To karalne.

mufti Tomasz Miśkiewicz

Mufti Tomasz Miśkiewicz odpowiadał, że teologia nie pozwala muzułmanom na ogłuszanie zwierząt. - Proszę, aby nie zakłócać nam celebracji świąt. To karalne - zwrócił się do obrońców praw zwierząt. Zaznaczył jednocześnie, że "wszelkie doktryny religijne zostaną dotrzymane".

Nie chciał jednak powiedzieć, kiedy dojdzie do uboju rytualnego, który początkowo był planowany na wtorkowe przedpołudnie. Czy i ewentualnie gdzie ostatecznie doszło do uboju, nie wiadomo.

Wcześniej mufti Miśkiewicz poinformował, że część ofiarodawców zwierząt, w związku z zamieszaniem i w obawie o sankcje karne, wycofała się.

Oglądaj
Awantura o ubój rytualny (materiał archiwalny z dn. 15.10)
Wideo: tvn24 Awantura o ubój rytualny (materiał archiwalny z dn. 15.10)

Zawiadamiają organy ścigania

W rozmowie muftiego z przedstawicielami OTOZ Animals każda ze stron została przy swoim stanowisku. Ci ostatni informowali dziennikarzy, że zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jeszcze przed wtorkowymi uroczystościami, po publicznych wypowiedziach muftiego, że zamierza on dokonać uboju rytualnego w Bohonikach.

Dziś Gebert także zapowiedziała, że o sprawie zawiadomi prokuraturę.

Działacze OTOZ Animals skarżyli się też, że mimo wielokrotnych prób telefonicznych, w obecności dziennikarzy, nie uzyskali pomocy policji, zamierzali bowiem w jej asyście wejść na posesję, uniemożliwić ubój i zabrać zwierzęta. Policja na razie nie odniosła się do sprawy.

Oglądaj
Mufti Tomasz Miśkiewicz odpowiadał, że teologia nie pozwala muzułmanom na ogłuszanie zwierząt
Wideo: tvn24 Mufti Tomasz Miśkiewicz odpowiadał, że teologia nie pozwala muzułmanom na ogłuszanie zwierząt

Dostali zgodę

15 października to pierwszy dzień czterodniowego Kurban Bajram, jednego z dwóch najważniejszych w roku świąt muzułmańskich. Tradycją jest składanie ofiar ze zwierząt, których mięso jest dzielone między wiernych. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela (Izaaka). Na znak przyjęcia gotowości Ibrahima, Bóg przyjął ofiarę z owcy.

Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący gminy muzułmańskiej w Bohonikach powiedział, że wydał pozwolenie na rytualny ubój zwierząt na terenie przy domu parafialnym w Bohonikach, znajdującym się niedaleko tamtejszego meczetu. Zwierzętami ofiarnymi mają być dwa byki i cztery baranki.

"Akt wiary"

O pozwolenie na jego przeprowadzenie wystąpił mufti Miśkiewicz. Jak powiedział, z opinii prawnych, które posiada, wynika, że w Polsce nie obowiązuje zakaz uboju rytualnego, gdyż nasz kraj nie dokonał skutecznej notyfikacji w Komisji Europejskiej nowych przepisów, które miały go zakazywać.

We wrześniu takie stanowisko przedstawił rządowi. Uważa, że może dokonać uboju legalnie, a polski rząd nie respektuje unijnego rozporządzenia o ochronie zwierząt, w którym jest zapis o możliwości takiego uboju religijnego.

W oświadczeniu dotyczącym legalności uboju zwierząt podczas świąt na terytorium RP Miśkiewicz napisał, że społeczność muzułmańska w Polsce ma prawo do uboju rytualnego zwierząt zgodnie z wiarą, tradycją i obyczajami.

Zapowiedział w nim również, że dokona "aktu wiary" i złoży ofiarę ze zwierzęcia podczas obchodów Kurban Bajram.

Oglądaj
Muzułmanie dokonają uboju rytualnego na Podlasiu. Twierdzą, że mają prawo
Wideo: tvn24 Muzułmanie dokonają uboju rytualnego na Podlasiu. Twierdzą, że mają prawo

Boni: Rozumiem trudną sytuację wspólnot

W obecnej sytuacji prawnej to Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć jaka jest relacja pomiędzy uprawnieniami konstytucyjnymi, dającymi prawo do swobody religijnej i realizacji wszystkich rytuałów a zapisami ustawy o ochronie praw zwierząt. Dlatego prosiłem związki wyznaniowe o złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Gmina żydowska taki wniosek złożyła, a my będziemy czekali na orzeczenie i informację w tej sprawie.

oświadczenie ministra administracji Michała Boniego

Dziś komunikat ws. uboju rytualnego wydał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Stwierdził że "ważne jest zrozumienie potrzeb każdej wspólnoty religijnej".

"W obecnej sytuacji prawnej to Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć jaka jest relacja pomiędzy uprawnieniami konstytucyjnymi, dającymi prawo do swobody religijnej i realizacji wszystkich rytuałów a zapisami ustawy o ochronie praw zwierząt. Dlatego prosiłem związki wyznaniowe o złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Gmina żydowska taki wniosek złożyła, a my będziemy czekali na orzeczenie i informację w tej sprawie" - oświadczył Boni.

I dodał, że bardzo ważne jest, żeby w tej napiętej i niejednoznacznej prawnie sytuacji uszanować potrzeby związane ze świętami religijnymi tych wspólnot.

"Rozumiem trudną sytuację wspólnot religijnych w okresie oczekiwania na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Szanuję zwyczaje i potrzeby religijne wspólnot wyznaniowych. Trzeba szczególnej wrażliwości, by w tej sytuacji nie urazić niczyich przekonań i zachować wstrzemięźliwość wszystkich stron" - zaznaczył minister.

Reaguje ministerstwo rolnictwa

Po południu ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi wydało komunikat, w którym przypomina zapis ustawy o ochronie zwierząt. Według niej, ubój na potrzeby religijne dokonywany może być tylko w rzeźni i po uprzednim ogłuszeniu zwierzęcia.

Niestosowanie się do przepisów - jak przypomina ministerstwo - jest przestępstwem i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Od dnia 1 stycznia 2013 r., zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( Dz. U. z 2013 r. poz. 856) oraz przepisami rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania (Dz. Urz. UE L 303 z 18.11.2009 r., str. 1), możliwe jest dokonywanie uboju zwierząt według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne po spełnieniu łącznie następujących warunków:
1) ubój odbywa się w rzeźni,
2) poddawane ubojowi zwierzę zostało uprzednio ogłuszone zgodnie z metodami ogłuszania określonymi w załączniku I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1099/2009,
3) stosowane są odpowiednio przepisy tego rozporządzenia.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt zabijanie, uśmiercanie zwierząt, albo dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 34 ust. 1 (dotyczącego obowiązku ogłuszenia zwierzęcia przed uśmierceniem) jest przestępstwem i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.

komunikat MRiRW

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Spór o ubój rytualny

Komentarze (196)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
srubaduba

islamizacji polski mowie stop

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   wb120

   Ja uważam, że jest jedno uniwersalne prawo na całym świecie - jesteś w jakimś kraju to przestrzegaj jego praw i od tego nie ma odstępstw ani dyskusji.
   Jeżel pracai Ci nie odpowiada, to z niej odchodzisz, kiedy żona nie spełnia twoich oczekiwań to się z nią rozwodzisz , więc jeżeli jakimkolwiek Gminom Religijnym nie pasuje Polskie rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     tessa06

     staram się nie być rasistką, nie przeszkadza mi na ulicy widok osoby o odmiennym kolorze skóry niż biała, ale takie praktyki niestety powodują u mnie niechęć i ogólnie brak tolerancji, wiec od dzisiaj wszystkim muzułmanom i innym zabobonnym mówię.... trzymać się ode mnie z daleka

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       tessa06

       złamano prawo w moim kraju, jak mamy być tolerancyjni wobec innych wyznań, skoro praktykowane są bezkarnie takie obrządki, nie dziwi mnie ogólna niechęć do muzłumanów, jak chcą takich praktyk to niech wracają do siebie

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         sol
         sol

         "Zabijanie zwierząt na ofiarę dla bóstw " - brzmi jak tekst z książki historycznej opisujacej zwyczaje dzikich, prymitywnych plemion, sprzed setek lat.

         Akceptowanie takiego procederu, to tolerancja dla znęcania się, sadyzmu i okrucieństwa. I ne ma to nic wpólnego z wyznania. NIKT nie powinien móc bezkarnie tczegoś takiego robić. rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           dfqwedcw

           ja się pytam gdzie jest policja bo to że TK ma się temu przyjrzeć nie znaczy że do tego czasu prawo ma nie być egzekwowane

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             qwer

             Rośliny mają podobnie jak my układ nerwowy, dzięki któremu potrafią zapamiętywać informacje i... myśleć Jeszcze trochę i doczekamy się obrońców praw roślin, ponieważ według definicji są to organizmy rozumne. Ciekawe co wtedy? Będziemy słyszeć ze zborze można zbierać tylko w taki …... a inne jest nie humanitarne ?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               dfqwedcw

               nie wiem co to zborze

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 troll ejbus
                 troll ejbus

                 a sloneczniki nawet maja mozg, tak mi mowiono we zborze.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   aldona_gajos
                   aldona_gajos

                   Macie na filmie twarze wszystkich uczestniczących w jawnym łamaniu prawa tego kraju. Jaki problem? Wszystkim dołożyć kilka tysięcy kary,pociągnąć przez sądy,odechce im się znęcania. Póki co,prawo kraju ma wyższość nadrzędną nad doktrynami,a jak się komuś to nie podoba,niech wyprowadza się tam,gdzie na takie bezeceństwa nikt nie rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     troll ejbus
                     troll ejbus

                     a gdzie Oni maja sie wyprowadzic?

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Grzebisław
                       Grzebisław

                       Z przykrością muszę wyznać, iż nie jestem wegetarianinem. Żrę mięso, samemu zaś nie zabiłbym barana, wieprza, byka czy inszej gadziny. Zwierzęta cierpią przeze mnie w rzeźniach (brrrrrr), gdyż nie wystarczają mi naleśniki z serem, kluski śląskie czy makaron z jabłkami. Zdarzyło mi się nawet odwozić z chłopami byka do rzeźni rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         dfqwedcw

                         to czekaj na szariat w polsce, wtedy nie bedziesz mógl nic wiecej napisac poza wychwalaniem proroka

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            2
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           EWA3229

                           Pyzaty pseudomufti nie uszanował polskiego prawa, nie poczekał na orzeczenie TK, co zle wróży na przyszłość jego wspólnocie. Opinia prof. Chmaja opiera się na fałszywych przesłankach i kilkakrotnie była już zdyskredytowana. Po co go w kółko cytować. Składanie krwawych ofiar ze zwierząt jest PRZESTEPSTWEM.
                           Jakoś inne kraje wypleniły rozwiń

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             1
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              1
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             żmija


                             Błąd kochana , błąd . Ubój rytualny dozwolony jest w takich
                             krajach : Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Holandia, Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               1
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje