Obiecał tor F1 w Radomiu, wicenaczelny "Dentoplotka", hodowca norek...

 
Od lewej: Armand Ryfiński z Januszem Palikotem, Piotr Chmielowski i Andrzej Piątak z Januszem Palikotemoficjalne strony kandydatów

Transseksualistka Anna Grodzka, walczący o prawa gejów Robert Biedroń, b. ksiądz i redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity" Roman Kotliński - o tych członkach Ruchu Palikota było głośno już przed wyborami. Ale do Sejmu dostało się też wielu innych ciekawych kandydatów z tej partii.

Klub Ruchu palikota będzie liczył 40 posłów. Większość osób wybranych z list ugrupowania Janusza Palikota stanowią przedsiębiorcy.

Będę jedyną transseksualistką w parlamencie nie tylko w Polsce, ale w świecie. W Nowej Zelandii była transseksualna posłanka Georgina Beyer, ale od 2007 roku nie zasiada w parlamencie. grodzka

- Będę jedyną transseksualistką w parlamencie nie tylko w Polsce, ale w świecie. W Nowej Zelandii była (transseksualna posłanka) Georgina Beyer, ale od 2007 roku nie zasiada w (tamtejszym) parlamencie - mówiła Grodzka w czasie kampanii.

W klubie Ruchu znajdzie się też współzałożyciel Kampanii Przeciw Homofobii, walczący od wielu lat o prawa gejów w naszym kraju Robert Biedroń. 35-letni Biedroń, z okręgu gdyńsko-słupskiego, przez wiele lat związany był z SLD. Po konflikcie z szefem Sojuszu Grzegorzem Napieralskim wystartował z listy Palikota. Biedroń współpracuje jako konsultant z kilkunastoma organizacjami praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych. Był członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Prowadzi własne wydawnictwo AdPublik.

Do Sejmu dostał się Roman Kotliński - "jedynka" Ruchu w Łodzi. 44-letni Kotliński to były ksiądz katolicki, redaktor naczelny i właściciel określającego się jako antyklerykalny tygodnika "Fakty i Mity". W 1997 r. pod pseudonimem "Roman Jonasz" opublikował książkę "Byłem księdzem". W 2000 r. założył tygodnik "Fakty i Mity", który przez jakiś czas reklamował m.in. zabójca ks. Jerzego Popiełuszki Grzegorz Piotrowski. Kotliński był jednym z inicjatorów utworzenia Antyklerykalnej Partii Postępu RACJA (2002), której był pierwszym przewodniczącym (do kwietnia 2003). Zapowiada, że w parlamencie będzie walczył m.in. o rozdział państwa od Kościoła.

W Warszawie - oprócz otwierającego listę Janusza Palikota - mandat zdobyła szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka. Zasiada ona w radzie programowej Kongresu Kobiet; jest też współzałożycielką stowarzyszenia na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo Neutrum. Przez ostatnie lata związana była z SLD i Polską Partią Pracy. W 2011 r. w atmosferze konfliktu zrezygnowała ze startu do Sejmu z listy Sojuszu i została kandydatką z listy Ruchu Palikota.

Z okręgu katowickiego do Sejmu wszedł zastępca redaktora naczelnego tygodnika "NIE", dziennikarz Andrzej Rozenek. 42-letni Rozenek jest wiceszefem Ogólnopolskiego Klubu Polsko-Niemieckiego Sąsiedztwa, należy do Stowarzyszenia Ordynacka.

Posłem z okręgu elbląskiego będzie przedsiębiorca Wojciech Penkalski z Braniewa. Było o nim głośno w kampanii wyborczej, ponieważ kontrkandydat z PSL publicznie wypomniał mu kryminalną przeszłość. Zdenerwowany tym Penkalski pozwał go za to w trybie wyborczym i przegrał. Tłumaczył wówczas, że był skazany za pobicie pod koniec lat 90. i odbył karę, ale skazanie uległo zatarciu, a wypominanie tego jest nieeleganckie.

Posłem z okręgu szczecińskiego został hodowca norek spod Nowogardu Andrzej Piątak. Ukończył Politechnikę Szczecińską. Na stronach internetowych Ruchu pisze o sobie m.in., że już w trakcie studiów rozpoczął własną działalność gospodarczą - zajmował się m.in. telewizją kablową w kilku powiatowych miastach Pomorza Zachodniego.

Mandat dla Ruchu Palikota w woj. lubuskim wywalczył lider listy Maciej Mroczek. Ma 38 lat, urodził się i wychował w Zielonej Górze. Od sześciu lat mieszka w Warszawie, gdzie wyjechał do pracy. Jest ekonomistą, a wiedzę zdobywał m. in. na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Swoje poglądy polityczne ocenia jako "bardzo liberalne".

Tor wyścigowy Formuły 1 w Radomiu. formuły

W ławach sejmowych zasiądzie także 26-letni Michał Pacholski, lider listy Ruchu w okręgu sieradzkim. Pacholski poinformował PAP, że ma wyższe wykształcenie, jest mgr inż. geodezji. Obecnie studiuje podyplomowo budownictwo ogólne. Jak mówi o sobie, przez cztery lata był pracownikiem administracji samorządowej, a obecnie pracuje jako inżynier budowy w prywatnej firmie.

W Krośnie mandat zdobyła Małgorzata Marcinkiewicz, która samodzielną działalnością handlową zajmuje się od 1983 r. Na początku prowadziła sklep ajencyjny w PSS "Społem" w Jaśle, potem własny. Handlem ze Wschodem zajęła się w połowie lat 90.

Z okręgu rzeszowskiego do Sejmu wszedł Dariusz Dziadzio. Z wykształcenia jest fizjoterapeutą, a na co dzień pracuje jako trener kadry menedżerskiej. Jak powiedział PAP, w Sejmie chce walczyć m.in. o bezpłatne autostrady. Zaznaczył, że opowiada się również za szybką budową drogi ekspresowej S19.

Do Sejmu dostał się także przedsiębiorca z Piotrkowa Trybunalskiego 46-letni Marek Domaracki. Na blogu Palikota przedstawia się jako magister nauk pedagogicznych ze specjalizacją "praca socjalna". Informuje, że pracował m.in. w NBP i Urzędzie Skarbowym w Piotrkowie Trybunalskim. Przez wiele lat był ławnikiem w wydziale karnym piotrkowskiego sądu rejonowego.

Kolejnym członkiem klubu jest przedsiębiorca Marek Stolarski, który uzyskał mandat w okręgu gliwickim. Ma 48 lat, mieszka w Gliwicach. Trzy lata temu został kierownikiem regionalnym dużej firmy finansowej i uzyskał licencjat Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie długoterminowych inwestycji kapitałowych. Kilka lat temu ukończył studia na kierunku politologia.

W okręgu sosnowieckim mandat zdobył przedsiębiorca Jerzy Borkowski. Na swojej stronie internetowej pisze, że 17 lat temu wspólnie z Januszem Palikotem zbudował fabrykę-rozlewnię wina. Potem założył własną działalność gospodarczą, którą nadal prowadzi. W międzyczasie został udziałowcem i prezesem zarządu agencji zajmującej się handlem i dystrybucją. Był także udziałowcem i prezesem zarządu spółki związanej z wdrażaniem sieci internetowej i telewizji.

Wincenty Elsner zdobył mandat w okręgu wrocławskim. Ma 55 lat, jest z wykształcenia informatykiem, od wielu lat prowadzi własną firmę.

Lider radomskiej listy Ruchu Palikota Armand Ryfiński w kampanii wyborczej obiecywał radomianom, że wybuduje w tym mieście tor wyścigowy Formuły 1. Nowy poseł jest współwłaścicielem spółki zajmującej się zarządzaniem ryzykiem, pośrednictwem w obrocie nieruchomościami i likwidacją szkód korporacyjnych. Jego hobby to jazda na tzw. trajku (rodzaj roweru).

Porażony układami i układzikami powiesiłem politykę na kołku Adam Kępiński

Posłem został przedsiębiorca z Ozimka, wiceszef struktur Ruchu Palikota na Opolszczyźnie Adam Kępiński. Ma 36 lat, jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Opolskim. Działalność polityczną rozpoczął w 1999 roku - był lokalnym działaczem SLD. W 2003 - jak pisze w swoim biogramie - "porażony układami i układzikami powiesił politykę na kołku".

Pracownik socjalny Artur Górczyński obejmie mandat poselski, który Ruch Palikota wywalczył w okręgu bielskim. Górczyński ma 39 lat. Od 3 lat mieszka w Goczałkowicach Zdroju koło Pszczyny, a pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach. W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem katowicką Policealną Szkołę Pracowników Służb Społecznych. Jak powiedział PAP, w Sejmie chciałby się zająć sprawami bliskimi mu zawodowo - polityką społeczną.

Artur Bramora obejmie mandat w okręgu częstochowskim. Jest optykiem, urodził się w 1972 roku w Myszkowie. Mieszka w Częstochowie. Jest właścicielem salonów optycznych oraz centrum kształcenia optyczno-medycznego. Ma tytuł egzaminatora państwowego w zawodzie technik - optyk. Jak podaje na swojej stronie internetowej, opiniuje także w charakterze biegłego. Jest członkiem Aeroklubu Częstochowskiego.

Kolejny przedsiębiorca Piotr Chmielowski zdobył mandat w okręgu rybnickim. Urodził się w Chorzowie w 1965 roku. Jest wiceprezesem stowarzyszenia zrzeszającego producentów i dystrybutorów stomatologicznych. Obecnie jest przedstawicielem handlowym kilku firm zagranicznych branży medycznej oraz zastępcą redaktora naczelnego w czasopiśmie o tematyce stomatologicznej "Dentoplotek". Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Halina Szymiec-Raczyńska uzyskała mandat posłanki w okręgu wałbrzyskim; jest doktorem nauk medycznych w specjalności ginekolog-położnik. Jest współzałożycielką prywatnej przychodni specjalistycznej oraz Radia Sudety.

Henryk Kmiecik uzyskał mandat w okręgu jeleniogórsko-legnickim. Ma 58 lat, jest właścicielem zakładu budowlanego.

W okręgu bydgoskim mandat zdobył 30-letni Łukasz Krupa. Jest przedsiębiorą, który od 2002 r. zarządza siecią czterech osiedlowych sklepów spożywczych, a od 2005 r. jest współwłaścicielem spółki sprzedającej i montującej stolarkę budowlaną. Deklaruje, że interesuje się gospodarką rynkową, problemami gospodarczymi państwa, polityką i ekonomią.

Z okręgu toruńsko-włocławskiego w Sejmie zasiądzie 37-letni Maciej Wydrzyński. Ma średnie wykształcenie, jest przedsiębiorcą, który zatrudnia pięć osób. Jego firma zajmuje się handlem samochodami i remontem domów w Skandynawii. Jest liderem Ruchu Palikota w Toruniu. W 2009 r. bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy UPR. Współzałożyciel fundacji "Feniks", działającej na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się polityką, motoryzacją i astronomią.

"Jestem gejem. Kocham Bronka" Tomasz Makowski

Ełczanin Tomasz Makowski na długo przed wyborami w swoim środowisku nazywany był "ełckim Palikotem", jako że swoje publiczne wystąpienia okraszał rekwizytami. Jak powiedział PAP, jego publiczne happeningi polegały m.in. na noszeniu kontrowersyjnych koszulek własnego pomysłu i wykonania. W ostatniej kampanii prezydenckiej po ulicach Ełku Makowski paradował w koszulce z napisem "Jestem gejem. Kocham Bronka". W kampanii samorządowej można go było spotkać na ulicy w kapoku. Makowski ma 38 lat.

Działaczka społeczna, archeolog i student to posłowie Ruchu Palikota z woj. lubelskiego. 59-letnia Zofia Popiołek jest działaczką społeczną od wielu lat. Od 1995 r. pełni funkcję przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Stare Miasto. Z wykształcenia jest prawnikiem - administratywistą oraz technikiem drogowym.

23-letni student Michał Kabaciński jest pełnomocnikiem Ruchu Palikota w okręgu lubelskim. Kabaciński mieszka od urodzenia w Lublinie, z wyjątkiem lat 1997 - 2001, gdy przebywał z rodzicami za granicą. Jego ojciec był attache polskiej ambasady w Mińsku.

27-letni Marek Poznański zdobył mandat z okręgu chełmskiego. Jest archeologiem. Jako poseł chciałby zająć się problemami ochrony dziedzictwa narodowego. Nie chce rezygnować ze swoich pasji. - Chcę być i posłem, i archeologiem - mówi PAP.

Paweł Sajak, który w okręgu płocko-ciechanowskim otwierał listę kandydatów do Sejmu Ruchu, ma 34 lata, pochodzi z Żyrardowa (Mazowieckie), a z wykształcenia jest elektronikiem. Jest członkiem Ruchu Palikota. Pracuje w TCL Operations Polska.

Posłem będzie inżynier budownictwa, przedsiębiorca Jan Cedzyński, lider listy Ruchu Palikota w wyborach do Sejmu w województwie świętokrzyskim. Cedzyński ma 50 lat. Jest inżynierem budownictwa, absolwentem Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach. Od 1995 r. prowadzi przedsiębiorstwo budowlane w podkieleckim Górnie. Pełni funkcję wiceszefa Racji Polskiej Lewicy, jest szefem tej formacji w Świętokrzyskiem. Trenuje karate, jest posiadaczem zielonego pasa w tej dyscyplinie.

Posłem z Ruchu Palikota w koszalińskim okręgu wyborczym nr 40 został 57-letni Andrzej Lewandowski z Darłowa. Jest mechanikiem, sprawował kilka funkcji w samorządzie. Na początku lat 90. był burmistrzem Darłowa, zaś w latach 2006 - 2010 starostą powiatu sławieńskiego. Pracował też na kierowniczych stanowiskach w Zarządzie Obiektów Sportowych w Koszalinie oraz Miejskim Zarządzie Budynków Komunalnych w Darłowie. Były członek PO, rozstał się z nią we wrześniu ub.r. po tym jak stracił rekomendacje partii w wyborach samorządowych. Odchodząc Lewandowski zarzucił lokalnych działaczom Platformy nepotyzm polityczny.

Ruchowi przypadł jeden mandat z okręgu gdańskiego; otrzymał go wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, dr nauk humanistycznych Piotr Bauć. Jak powiedział PAP, w przyszłym Sejmie chce zająć się tym, na czym zna się najlepiej czyli m.in. losem absolwentów szkół wyższych, żeby "nie byli tanią siłą roboczą". Chciałby, aby absolwenci uczelni wyższych otrzymywali od państwa wyprawkę w wys. 50 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Z Siedlec do Sejmu dostał się przedsiębiorca Bartłomiej Bodio.Jego postulaty to m. in. więcej miejsc pracy, dostępność lekcji etyki zamiast lekcji religii. opodatkowanie Kościoła, darmowa antykoncepcja, dostępność i refundacja zabiegów In vitro, edukacja seksualna w szkołach i oświadczenia zamiast zaświadczeń.

Jeden z przyszłych posłów Bartłomiej Bodio (TVN24)
Jeden z przyszłych posłów Bartłomiej Bodio (TVN24)

Z pierwszego miejsca w okręgu podwarszawskim do Sejmu z powodzeniem startował Artur Dębski. W swoim programie zawarł cztery hasła: obywatelskie państwo, świeckie państwo, przyjazne państwo i społeczne państwo. W Ruchu Palikota pełni funkcję wiceprzewodniczącego zarządu. Jest przedsiębiorcą, ma żonę i trójkę dzieci.

Posłem został też 27-letni Adam Rybakowicz, który startował z pierwszego miejsca podlaskiej listy Ruchu. Posiada to pięć sklepów spożywczych, w tym największy nocny w Augustowie. Uzyskał dziewiąty wynik w regionie.

Numerem jeden z Kalisza jest z kolei Krzysztof Kłosowski. Ma 35 lat, żonę Natalię i córkę Amelię. Ukończył Wyższą Szkołę Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu, uzyskując tytuł magistra, jest także absolwentem programu MBA szkoły Maastricht School of Management z Holandii. Jak deklaruje, "kandyduje do Sejmu, ponieważ nie podoba mu się Polska podzielona, Polska skłócona, Polska, w której nasze ciężko zarobione pieniądze marnotrawione są na finansowanie partii politycznych, na misję wojskową w Afganistanie, zamiast być przeznaczane na leki, oświatę, kulturę i budowę bezpiecznych dróg".

Z Konina do parlamentu wszedł Jacek Kwiatkowski, który zdobył ponad 24 tys. głosów. Z kolei w okręgu pilskim do Sejmy startował wągrowiczanina Jacka Najder. W Ruchu Palikota jest przewodniczącym zarządu okręgu w Pile.

Z Poznania do Sejmu wszedł technik budownictwa Maciej Banaszak. Poparło go niemal 18 tys. wyborców. Próg 10 tys. głosów przekroczyła też "jedynka" listy Ruchu Palikota, były starosta sławieński Andrzej Lewandowski, na którego zagłosowało 10 922 wyborców. Będzie jednym z 40 posłów Ruchu Palikota.

www.tvn24.pl/wybory2011

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: oficjalne strony kandydatów

Pozostałe wiadomości

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątkowy wieczór nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zachwyciła swoim kolorem i wyjątkowością. Na Kontakt24 spływają od internautów zdjęcia, na których udało się uchwycić ten widok.

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Około 100 osób zostało rannych w wyniku zderzenia się pociągów na wiadukcie w Buenos Aires – podała stacja TN. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali. - Słyszeliśmy huk zderzających się wagonów - relacjonowała jedna z uczestniczek wypadku. Dodała, że "wiele osób leżało na podłodze" i widziała "ciężko rannych".

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Źródło:
PAP, Reuters, TN

Rosyjska ofensywa pod Charkowem prawdopodobnie będzie zwiększać intensywność - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak stwierdził, należy zakładać, że Rosjanie mogą szykować się do bezpośredniego ataku na miasto.

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

Źródło:
PAP

Na Słońcu doszło do kilku silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że najbliższej nocy na niebie może pojawić się zorza polarna. "Mogą to być najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską od kilku-kilkunastu lat" - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach,

Chwile grozy na basenie w Tczewie. Gdyby nie 10-letni Tymon, nie wiadomo, czy nie skończyłoby się tragicznie. Koleżanka Tymona nagle zniknęła pod wodą. Chłopiec wołał ratowników na pomoc, ale w końcu sam wyciągnął dziewczynkę na powierzchnię. Wszystko widać na filmie z monitoringu. Widać też, gdzie byli wtedy ratownicy. 

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Źródło:
Fakty TVN

Mamy do czynienia albo z napastliwym i obrzydliwym kłamstwem politycznym, do czego formacja pani Szydło i ona sama już nas trochę przyzwyczaiła, albo mamy do czynienia z jakąś niesłychaną historią - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, komentując wypowiedź Beaty Szydło dotyczącą sprawy Tomasza Szmydta, w "Faktach po Faktach". Jak mówił, "pora na komisję, która zbada, w jaki sposób rosyjskie wpływy w państwie polskim się rozszerzyły za czasów PiS, ponieważ wniosek z tego jest oczywisty - ktoś czegoś nie dopilnował". - Czy to była głupota i ochrona swoich, czy to była zła wola? To kluczowe pytanie w tej chwili dla wewnętrznej polityki Polski - stwierdził.

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Źródło:
TVN24

Jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, czy tropienie kogoś, kto rzeczywiście pracował dla jakiegoś obcego wywiadu, to od tego mamy służby, a nie komisje - mówił w "#BezKitu" marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując pomysł powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Gęsty czarny dym widoczny był nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Sprawdź, jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z pożarem.

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się na terenie składowiska odpadów. Kłęby czarnego dymu widać było z kilku kilometrów. Podczas gaszenia pożaru składowiska poszkodowanych zostało dwóch strażaków. Pożar jest opanowany. Trwa dogaszenie. Trudno na razie przewidzieć, kiedy się zakończy.

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Siemianowicach Śląskich, na terenie składowiska odpadów, wybuchł pożar. Burmistrz Czeladzi przekazał, że woda w rzece Brynicy jest zanieczyszczona chemikaliami. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Źródło:
Kontakt 24, TVN24, Wprost, Gazeta Wyborcza

To jest nie tylko naplucie w twarz sędziom zaangażowanym w obronę praworządności. To jest przede wszystkim pokazanie gestu Lichockiej obywatelom, którzy przez osiem lat stali pod sądami - powiedział sędzia Igor Tuleta, komentując poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o KRS.

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Źródło:
Trójka Polskie Radio

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciała prawdopodobnie dwóch dziewczynek w wieku trzech i pięciu lat znaleźli w piątek policjanci na prywatnej posesji w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim (Małopolska). Na miejscu pracuje prokurator. W sprawie zatrzymano 40-letnią matkę dzieci.

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych po wypadku autobusu, który spadł do rzeki w centrum Petersburga wzrosła do siedmiu - poinformował w piątek wieczorem Komitet Śledczy Rosji. Ratownicy wyciągnęli z zatopionego pojazdu dziewięć osób. Tuż po wypadku dwie z nich były w stanie ciężkim, cztery w stanie śmierci klinicznej. Kierowca autobusu został zatrzymany. Jak podały media, miał usiąść za kierownicą po 20-godzinnej zmianie, po kilku godzinach odpoczynku.

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Źródło:
Meduza, tvn24.pl

W Bułgarii został ogłoszony stan epidemii z powodu krztuśca. Ministerstwo zdrowia w Sofii poinformowało, że w kraju odnotowano już 843 zachorowania. 80 procent przypadków choroby dotyczy dzieci do pierwszego roku życia.

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Źródło:
PAP

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowała o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch zakonników. Ojcowie Andrzej Juchniewicz i Paweł Lemech posługują w sanktuarium w Szumilinie koło Witebska.

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Katolik.life

Kijów spodziewa się, że pierwsze myśliwce F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę w czerwcu i lipcu - donosi w piątek Reuters, powołując się na wysokiej rangi źródło w ukraińskim wojsku. Nie podano jednak, kto ma dostarczyć odrzutowce.

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Źródło:
Reuters, PAP

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogli wskazać Zdjęcie XX-lecia. Koniec głosowania to dokładnie 10 maja o godzinie 23.59. Wyboru można było dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Źródło:
TVN24

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Palestyna coraz bliżej członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne uchwaliło w piątek rezolucję popierającą przyznanie Palestynie statusu stałego członka. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przyznanie statusu stałego członka musi zatwierdzić jeszcze Rada Bezpieczeństwa.

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Źródło:
PAP

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl