"Po obu stronach nastąpiła pewna refleksja i uspokojenie emocji"

[object Object]
Krzysztof Łapiński w "Kawie na ławę"tvn24
wideo 2/28

Z jednej i drugiej strony mam wrażenie, że było pewne nierozumienie o co dokładnie chodzi w tej ustawie. A teraz na spokojnie wszystko jest wyjaśniane kanałami dyplomatycznymi - tak Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta RP, skomentował spekulacje o porozumieniu polskich i izraelskich władz w sprawie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. O polskiej dyplomacji i polityce historycznej mówili również pozostali goście "Kawy na ławę" w TVN24.

Izraelskie media w sobotę podały, że po naciskach władz Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska potwierdziła, że w najbliższym czasie może odbyć się spotkanie eksperckich zespołów z obu krajów. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości w oświadczeniu podkreśliło, że "każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem".

"Ta ustawa nie dotyczy badań naukowych"

Podobne stanowisko w "Kawie na ławę" przekazał Jacek Sasin, sekretarz stanu w kancelarii premiera. - Nie mowy o zamrożeniu ustawy. Nie ma czegoś takiego w polskim prawie. Ustawa wchodzi w życie wtedy, kiedy upływa vacatio legis po opublikowaniu - przekazał polityk PiS. Nowelizacja ustawy o IPN ma zacząć obowiązywać 1 marca.

Sasin powiedział, że spodziewa się "dość szybkiej" decyzji sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który ma wyrazić opinię w sprawie zgodności ustawy o IPN z konstytucją. O kontrolę następczą w tej sprawie zwrócił się do TK prezydent Andrzej Duda, który podpisał sporną nowelizację 6 lutego.

- Myślę, że nie będą zapadały wyroki zanim Trybunał Konstytucyjny rozwieje wszelkie wątpliwości - mówił Sasin. Zdaniem ministra zmniejszenie napięcia dyplomatycznego pomiędzy Polską a Izraelem "pokazuje, jak skuteczne były działania, które podjął polski rząd".

- W tych słowach, które padają ze strony izraelskiej, widać bardzo wyraźnie, że strona izraelska wreszcie przyjęła to, co mówimy od samego początku. Ta ustawa nie dotyczy badań naukowych, nie dotyczy działalności artystycznych, nie dotyczy świadectw ofiar Holokaustu. Nie dotyczy mówienia o tym, że pojedynczy Polacy czy grupy Polaków dopuszczały się czynów haniebnych w czasie okupacji niemieckiej w Polsce - ocenił Sasin.

"Nie ma mowy o zamrożeniu ustawy"
"Nie ma mowy o zamrożeniu ustawy"tvn24

"Teraz na spokojnie wszystko jest wyjaśniane kanałami dyplomatycznymi"

O odprężeniu na linii Polska-Izrael mówił również Krzysztof Łapiński. - Mam wrażenie, że po obu stronach nastąpiła pewna refleksja i uspokojenie emocji - wyjaśnił rzecznik prezydenta RP.

Łapiński powiedział, że spór opierał się głównie na emocjach i wrażliwościach w polityce historycznej środowisk żydowskich na temat Holokaustu i Polski, która chce walczyć z wypowiedziami przypisującymi jej współudział w Zagładzie.

- Z jednej i drugiej strony mam wrażenie, że było pewne nierozumienie o co dokładnie chodzi w tej ustawie. A teraz na spokojnie wszystko jest wyjaśniane kanałami dyplomatycznymi, politycznymi - mówił.

W ocenie prezydenckiego ministra przez spór z Izraelem "świat usłyszał, że Polska mocno protestuje przeciwko takim sformułowaniom, jak "polskie obozy śmierci", "polskie obozy zagłady".

- To też oczywiście będzie dla wszystkich stron, polskiej i izraelskiej, nauczka, żeby takie sprawy drażliwe, budzące niepokój po jednej i drugiej stronie lepiej załatwiać w ciszy gabinetów - wyjaśnił gość "Kawy na ławę".

"Po obu stronach nastąpiła pewna refleksja"
"Po obu stronach nastąpiła pewna refleksja"tvn24

"To jest kompletna klęska polskiej demokracji"

Działania polskich władz ostro skrytykowali obecni w studiu politycy opozycji. - Wy (PiS) stosujecie zasadę dwóch polityk. Używacie Holokaustu i całej tej wielkiej historii Polski do tego, żeby prowadzić politykę wewnętrzną i jednocześnie burzycie relacje, który były budowane przez ostatnie 28 lat z całym światem Zachodu - powiedział Bartosz Arłukowicz, poseł PO.

Podkreślił, że nie można mówić o sukcesie polskiej polityki zagranicznej, kiedy "premier musiał obiecać w nieformalnych relacjach polsko-izraelskich" o wstrzymaniu stosowania zapisów ustawy o IPN. Zdaniem Arłukowicza politycy PiS również w swoich szeregach dają przyzwolenie na antysemickie wypowiedzi.

Przypomniał przy tym m.in. wypowiedź wiceministra gospodarki morskiej i posła PiS Jerzego Materny: "Pokaż mi pan Żyda, który bronił Polaków. Ja nie widziałem".

- Świat to zobaczył i zobaczył dzisiaj polski rząd, który w swojej wielkiej dumie i w takiej emocji narodowej pokazywał tę ustawę, a teraz chyłkiem się z niej wycofuje. To jest kompletna klęska polskiej demokracji - ocenił Arłukowicz.

"Ponosimy konsekwencje niekompetencji premiera"
"Ponosimy konsekwencje niekompetencji premiera"tvn24

"Nie można mówić o sprawstwie Holocaustu"

- Ten rząd postawił na to, żeby zastąpić politykę dyplomatyczną przez politykę historyczną i wizerunkową. I w przypadku ustawy o IPN poniósł całkowitą klęskę w obu tych wymiarach - wskazała Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Posłanka powiedziała, że o Polsce jeszcze nigdy nie pisano na świecie tak źle, a zapisy ustawy o IPN nie będą skuteczne. Lubnauer odniosła się również do wypowiedzi premiera Morawieckiego z Monachium, gdzie podczas dorocznej konferencji bezpieczeństwa mówił o "żydowskich sprawcach" Zagłady.

Jej zdaniem "były to słowa, które rzeczywiście nie powinny paść". - Można mówić o kolaboracji pewnych osób, natomiast nie można mówić o sprawstwie Holocaustu - wskazała Lubnauer.

"Ten rząd postawił na zastąpienie polityki dyplomatycznej historyczną"
"Ten rząd postawił na zastąpienie polityki dyplomatycznej historyczną"tvn24

"Ustawy trzeba konsultować szeroko z ekspertami"

Natomiast Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu, podkreślił trudną sytuację w jakiej znalazła się Polska przez wejście w życie spornej ustawy. Jego zdaniem zawieszenie stosowania jej przepisów może stworzyć "niebezpieczny precedens".

- Polegający na tym, że wystarczy wywrzeć odpowiednią presję i ustawa jest zawieszana - ocenił poseł klubu Kukiz'15. Polityk powiedział, że ze sporu powinny zostać wyciągnięte wnioski w zakresie stanowienia prawa.

- W tym zakresie, w jakim została stworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości, podobno została skonsultowana z jedną osobą - panem Świrskim, szefem Polskiej Fundacji Narodowej. Ustawy trzeba konsultować szeroko z ekspertami, obywatelami na jak najwcześniejszym etapie - wyjaśnił.

W ocenie wicemarszałka Sejmu mamy do czynienia z falą antypolonizmu na świecie i przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie podczas drugiej wojny światowej. - To jest niestety efekt braku profesjonalizmu Prawa i Sprawiedliwości - dodał Tyszka.

"Zdumiwewające są słowa, że ustawa o IPN nie będzie stosowana"
"Zdumiwewające są słowa, że ustawa o IPN nie będzie stosowana"tvn24

"Należałoby wymagać od dyplomacji, żeby dużo lepiej broniła polskich spraw"

Zdaniem Piotra Zgorzelskiego, posła PSL, obóz rządzący kolejny raz tworzy "alternatywną rzeczywistość", mówiąc o sukcesie dyplomatycznym w sporze z Izraelem. - Pierwszy przykład był wtedy, kiedy Polska poniosła całkowitą klęskę w momencie wyboru szefa Rady Europejskiej - wyjaśnił polityk.

Gość "Kawy na ławę" przekonywał, że nie mamy obecnie do czynienia w Polsce z falą antysemityzmu. - Oczywiście tak jak w czasie drugiej wojny światowej były przypadki zwyrodnienia, kiedy Polacy okazywali się niegodni miana człowieka, tak być może teraz, a nawet na pewno, zdarzają się przypadki, które świadczą o zupełnie innej postawie Polaka - dodał.

Poseł PSL wyraził niezadowolenie z ostatnich działań polskiej polityki zagranicznej. - Oczekiwać można i należałoby od polskiej dyplomacji tego, żeby dużo lepiej broniła polskich spraw, niż to się dzieje - powiedział Zgorzelski.

"Należałoby oczekiwać od dyplomacji, żeby lepiej broniła polskich spraw"
"Należałoby oczekiwać od dyplomacji, żeby lepiej broniła polskich spraw"tvn24

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "KAWY NA ŁAWĘ"

Autor: PTD/tr / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

16-letni chłopiec utonął w jeziorze Skoki w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie). Mimo podjętej reanimacji, chłopca nie udało się uratować.

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Źródło:
tvn24.pl

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP

Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Czuję, że to finał długiej podróży w edukacji - powiedział stuletni weteran Jack Milton, który po blisko 60 latach od ukończenia studiów odebrał dyplom na Uniwersytecie Marylandu w Stanach Zjednoczonych. Milton nie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania dyplomów po skończonej edukacji w 1966 roku, bo został powołany na wojnę w Wietnamie.

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Źródło:
Fox News

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24