tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

O seksie obowiązkowo w szkole

O seksie obowiązkowo w szkole
Foto: TVN24 O seksie w szkole obowiązkowo

Od września wychowanie seksualne będzie obowiązkowe. Jeśli rodzic nie będzie sobie życzył, żeby jego dziecko zdobywało wiedzę o "tych sprawach" w szkole, będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie - donosi "Dziennik".

Według projektu rozporządzenia ministerstwa edukacji, do którego dotarł "Dziennik", wychowanie seksualne będzie obowiązkowe począwszy od piątej klasy szkoły podstawowej przez gimnazjum aż do szkół ponadgimnazjalnych. Zmiana polega na tym, że do tej pory rodzic, który chciał, by dziecko chodziło na zajęcia z wychowania seksualnego, musiał pisemnie wyrazić taką wolę. W efekcie szkoły często nie wprowadzały przedmiotu, bo rodzice nie zgłaszali zapotrzebowania. A szkoła się nie dopominała.

14 godzin wiedzy o seksie

Teraz ten przedmiot nie będzie się już odbywał w ramach zajęć pozalekcyjnych, ale znajdzie się w oficjalnym planie lekcji - łącznie 14 godzin w roku. Bez ocen, ale ze sprawdzaniem obecności. Nie wszyscy nauczyciele są zachwyceni.

- Obawiam się, że wykładowców jest mało i szkoły będą miały problem z ich znalezieniem - mówi gazecie Krystyna Jaworska z warszawskiego gimnazjum nr 9. MEN liczy na to, że nauczyciele, np. biologii, sami będą chcieli zdobyć nowe kwalifikacje i na własny koszt się przeszkolą. Pieniądze na lekcje będą musieli znaleźć dyrektorzy szkół.

Katecheta o antykoncepcji?

Według Anny Grzywacz z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, właśnie pieniądze mogą być problemem. Obawia się ona, że bez profesjonalnych szkoleń zajęcia będą prowadziły osoby zupełnie przypadkowe: nauczyciele wf., biologii i katecheci, którzy np. nie przedstawią wszystkich metod antykoncepcji.

- Już teraz odbieramy codziennie wiele e-maili, w których młodzież skarży się, że lekcje nie odbywają się albo są nudne. Zdarza się też, że padają na nich rewelacje typu, że homoseksualizm jest chorobą, antykoncepcja hormonalna powoduje kłopoty z płodnością, a masturbacja szkodzi - oburza się Grzywacz.

kaw/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje