tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Władze PiS działały na szkodę partii". Nowoczesna zawiadomiła prokuraturę

zobacz więcej wideo »
"Władze PiS działały na szkodę partii". Nowoczesna zawiadomiła prokuraturę
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Założyciele spółki Solvere wrócili do kancelarii premiera (materiał "Polski i Świata" z 15 marca)

Nowoczesna złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze PiS "w związku z zawarciem wielu umów ze spółką Solvere, które z mocy prawa są nieważne". - Ja nie widzę tu żadnego problemu - skomentował poseł PiS Stanisław Pięta. Spółka Solvere przygotowywała na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy".

Według posła Nowoczesnej Adama Szłapki władze PiS działały na szkodę partii, podpisując umowy ze spółką Solvere, która - jego zdaniem - została powołana z naruszeniem prawa. Poseł przypomniał, że spółka została założona przez Piotra Matczuka i Annę Plakwicz, którzy byli wówczas pracownikami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Oznacza to, że z mocy prawa umowa zawarcia tej spółki oraz wpisanie jej do KRS są nieważne. W związku z tym ta spółka nie powinna podejmować żadnych działań. Doszło do złamania prawa - przekonywał Szłapka. "Władze partii PiS, znając szczegóły powstania i działalności spółki Solvere, a w szczególności faktu, że powołanie zarządu spółki odbyło się z naruszeniem prawa, doprowadziły do zawarcia szeregu umów ze spółką Solvere" - czytamy w uzasadnieniu zawiadomienia.


Poseł Szłapka zaznaczył, że według informacji mediów PiS dokonało w 2017 roku siedmiu przelewów na łączną kwotę ok. 500 tys. zł. Dodał, że władze PiS musiały wiedzieć, że umowy ze spółką są nieważne, ponieważ powiązania partyjne, biznesowe i rodzinne założycieli Solvere z PiS są "oczywiste i silne".

Szłapka poinformował też, że złożył wniosek do PiS o przedstawienie w trybie informacji publicznej wszystkich umów zawartych przez partię ze spółką Solvere w 2017 roku.
Poseł PiS: nie doszło do żadnego przestępstwa

Poseł PiS Stanisław Pięta odnosząc się do informacji o złożeniu zawiadomienia przez Nowoczesną, zapewnił, że nie doszło do "żadnego przestępstwa". - Ja nie widzę tu żadnego problemu, ale jeśli Nowoczesna widzi, to jej sprawa - powiedział. - Na tym to polega, że kto ma podejrzenie popełnienia przestępstwa, składa zawiadomienie do prokuratury - dodał.

Mieli przygotowywać kampanię "Sprawiedliwe sądy"

Piotr Matczuk i Anna Plakwicz po odejściu z KPRM - według mediów - mieli jako właściciele spółki Solvere przygotowywać na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy". Według doniesień medialnych spółkę Solvere mieli założyć jeszcze jako pracownicy kancelarii premiera.

We wrześniu ubiegłego roku CBA poinformowało, że otrzymało pismo z kancelarii premiera w sprawie działalności Matczuka i Plakwicz. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła wówczas, że pismo "z prośbą o wyjaśnienie" było "rutynowe". - Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jesteśmy transparentni, nie boimy się stawiania pytań - mówiła Szydło.

Według doniesień "Rzeczpospolitej" ze stycznia bieżącego roku analiza CBA potwierdziła, że Matczuk i Plakwicz złamali ustawę antykorupcyjną, a wyniki analizy przesłano do prokuratury.

Postępowanie w sprawie podania nieprawdy

Od listopada 2017 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie dotyczące podania nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym złożonych przez byłych pracowników CIR: Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński poinformował w marcu, że "postępowanie w tej sprawie jest nadal na etapie czynności sprawdzających".

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - miała przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości, od początku budziła kontrowersje. Posłowie PO złożyli wniosek o jej zbadanie przez CBA. Nowoczesna m.in. skierowała pismo do szefa Państwowej Komisji Wyborczej o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje