tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nowi wiceministrowie w MON. Kownacki, Smyrgała, Grabski odwołani

Nowi wiceministrowie w MON. Kownacki, Smyrgała, Grabski odwołani
Foto: PAP | Video: tvn24 Kulisy dymisji Macierewicza (Materiał "Polska i Świat", 18.01.18)

Sebastian Chwałek i Marek Łapiński zostali w poniedziałek powołani przez premiera na stanowiska wiceministrów obrony narodowej. Mateusz Morawiecki odwołał dotychczasowych wiceszefów MON - Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego - poinformował resort obrony.

Jak wynika z komunikatu MON, Sebastian Chwałek, który został sekretarzem stanu, będzie odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia. Będzie też sprawował nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego.

Marek Łapiński w randze podsekretarza stanu zajmie się strategią obronną, budżetem i sprawami socjalnymi.

Tomasz Zdzikot, który na sekretarza stanu w MON został powołany w ubiegły poniedziałek, ma nadzorować departament prawny, kwestie związane z teleinformatyką, infrastrukturą oraz wyższym szkolnictwem wojskowym.

Odwołani wiceministrowie

Bartosz Kownacki i Bartłomiej Grabski wiceministrami w MON byli od listopada 2015 roku. Kownackiemu podlegały sprawy związane z uzbrojeniem i modernizacją armii. Grabski odpowiadał za infrastrukturę wojskową oraz sprawy socjalne.

Dominik Smyrgała odpowiedzialny był za obszar nauki i szkolnictwa wojskowego. Wiceszefem MON był od grudnia 2017 roku.

Macierewicz potwierdzał

W sobotę Antoni Macierewicz złożył podziękowania dla wiceministrów obrony narodowej Dominika Smyrgały i Bartłomieja Grabskiego, potwierdzając tym samym ich dymisję.

"W związku ze zdymisjonowaniem podsekretarzy stanu Dominika Smyrgały i Bartłomieja Grabskiego oraz dyrektora generalnego Bogdana Ścibuta, a także dyrektorów departamentów i wyższych urzędników MON, składam im wszystkim serdeczne podziękowania za pełną poświęcenia służbę Polsce" - napisał Antoni Macierewicz na Twitterze.

Dotychczas nie pojawiły się informacje o odwołaniu dyrektora generalnego Bogdana Ścibuta, o którym pisał Macierewicz.

TVN24 nieoficjalnie: Kownacki odwołany

W piątek wieczorem TVN24 dowiedziała się nieoficjalnie o odwołaniu dotychczasowego wiceszefa resortu obrony Bartosza Kownackiego. Jego nazwisko zniknęło wcześniej z zakładki "kierownictwo" na stronie internetowej resortu, usunięto też jego biogram.

Ze strony internetowej resortu obrony oprócz Kownackiego zniknęły też wówczas sylwetki dwóch podsekretarzy stanu: Bartłomieja Grabskiego, Dominika Smyrgały oraz Tomasza Zdzikota, który został powołany na to stanowisko w ubiegłym tygodniu.

Resort obrony nie potwierdzał dotychczas tych doniesień.

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego

9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie rządu. Między innymi dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński został szefem MSWiA w miejsce Mariusza Błaszczaka, który z kolei zastąpił Antoniego Macierewicza na stanowisku szefa MON.

11 stycznia szefem gabinetu politycznego nowego szefa MON został Łukasz Kudlicki, a Andrzej P. Jarema nowym dyrektorem generalnym. Wcześniej obaj pełnili te funkcje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po zmianach w resorcie obrony funkcję rzeczniczki prasowej MON przestała też pełnić płk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje