tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Nowa komisja smoleńska

Macierewicz: ukryto podstawowe fakty. MON wznawia badanie katastrofy smoleńskiej

Macierewicz: ukryto podstawowe fakty. MON wznawia badanie katastrofy smoleńskiej
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Minister obrony Antoni Macierewicz podpisał rozporządzenie

Zostanie zbadana całość tragedii smoleńskiej: począwszy od tych wydarzeń, które dotychczas w ogóle nie były badane, a skończywszy na przebiegu działań, "które miały na celu uniemożliwienie dojścia do prawdy" - zapowiedział szef MON Antoni Macierewicz. Podpisał w czwartek dokumenty umożliwiające wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Zajmie się tym podkomisja na czele której stanie dr inż. Wacław Berczyński.

W obecności przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy minister obrony podpisał nowelizację rozporządzenia ws. organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP). Daje ona szefowi MON prawo do wznowienia badania wypadku lub incydentu lotniczego, "gdy zostaną ujawnione nowe okoliczności lub dowody mogące mieć istotny wpływ na ich przyczyny".

- Nie ma wątpliwości, że te okoliczności są nie tylko wystarczającym, ale nakazującym powodem, by raz jeszcze tę tragedię zbadać. Dlatego podjąłem decyzję o nowym rozporządzeniu, dlatego podjąłem decyzję o rozszerzeniu komisji i dlatego podjąłem decyzję o powołaniu podkomisji - powiedział szef MON.

Macierewicz podkreślił, że skala katastrofy smoleńskiej była większa niż tylko skala tragedii indywidualnej, narodowej i państwowej; związana była też z tym, jak ówcześni rządzący potraktowali tych, którzy polegli. - Jak się z nich naśmiewali, jak ich wyszydzali, jak ich porzucili w najbardziej dramatycznej chwili państwa polskiego, jak się za nimi nie ujęli, oddając badanie i śledztwo z tym związane w obce ręce - mówił.

O samej katastrofie smoleńskiej powiedział, że "nazwano ją największą tragedią po drugiej wojnie światowej w dziejach niepodległego Państwa Polskiego". - Trzeba też powiedzieć, że była to największa tragedia lotnicza w ogóle w dziejach lotnictwa światowego. Zginęli wówczas w jednej chwili przedstawiciele całej elity państwowej i narodowej Rzeczpospolitej Polskiej.

ZOBACZ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

Nowa podkomisja

Wśród dokumentów podpisanych przez Macierewicza są dwie decyzje - ws. powołania podkomisji do zbadania katastrofy smoleńskiej oraz ws. jej składu. Podkomisja będzie liczyła 21 członków. Jej szefem zostanie dr inż. Wacław Berczyński, wiceszefem - prof. Kazimierz Nowaczyk, a sekretarzem - dr inż. Bogdan Gajewski. Wszyscy trzej współpracowali do tej pory z parlamentarnym zespołem smoleńskim, którym kierował Macierewicz. Podkomisji doradzać będą też cztery osoby z zagranicy.

Oglądaj
Minister Obrony przedstawia skład komisji i podkomisji
Wideo: tvn24 Minister Obrony przedstawia skład komisji i podkomisji

- Dzisiaj, po blisko 6 latach, wiemy już bardzo dużo o rzeczywistym przebiegu wydarzeń. Wiemy o tym, że zaniechano nawet powołania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, tak jak to nakazuje prawo, czyli natychmiast po informacji o przebiegu wydarzeń. Pięć dni zwlekano z powołaniem tej komisji po to, by ostatecznie powołać ją, nie w oparciu i nie zgodnie z przepisami prawa polskiego, lecz pod obce dyktando, przyjmując narzucone warunki, a później nawet tych warunków nie dotrzymano - powiedział Macierewicz.- Skala tych zaniechań była olbrzymia i uniemożliwiała wówczas dojście do prawdy, bowiem w istocie ci, którzy badali tę tragedię, zostali ubezwłasnowolnieni. To ówcześni rządzący zarówno w wymiarze publicznych deklaracji, jak i przyjętych zobowiązań prawnych (...) przejęli na siebie pełną odpowiedzialność za wszystko, co miało się zdarzyć, oraz za wyniki, jakie opublikowano pod nazwą raportu komisji ministra Millera - powiedział Macierewicz.

Jak dodał, "dzisiaj znamy skalę tych zaniechań, ale trzeba powiedzieć, że już w trakcie prac komisji pana ministra Millera wskazywano na liczne nieprawidłowości, błędy, a także fakty, które przesądzały o tym, iż wyniki opublikowane nie są zgodne z obiektywnym przebiegiem wydarzeń".

"Zostały ukryte podstawowe fakty"

Macierewicz powiedział, że na podstawie materiałów zgromadzonych przez KBWLLP "trzeba jednoznacznie stwierdzić, iż zostały ukryte podstawowe fakty i podstawowe informacje, które w sposób zasadniczy zmieniają ogląd wydarzeń".

Jak mówił, wśród nich trzeba wymienić: zniszczenie ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego; wskazać na meldunki instytucji państwowych pokazujących przygotowywanie przez służby specjalne operacji mającej uniemożliwić dojście do prawdy; wskazać na odnalezienie "posiadanego przez cały czas przez urzędników KBWLLP" pełnego, nieprzerwanego zapisu lotu w zakresie działania przyrządów i parametrów od startu do "rozpadu samolotu w powietrzu mniej więcej 15-18 metrów na ziemią".

Oglądaj
Macierewicz o tragedii w Smoleńsku
Wideo: tvn24 Macierewicz o tragedii w Smoleńsku

"Zostanie zbadana jeszcze raz całość tragedii smoleńskiej"

Zapowiedział, że nowo powołana podkomisja przy KBWLLP "na podstawie nowych ujawnionych okoliczności zbada raz jeszcze całość tragedii smoleńskiej, począwszy od tych wydarzeń, które badane dotychczas w ogóle nie były, związanych z remontem samolotu, skończywszy na badaniu przebiegu działań, które miały na celu uniemożliwienie dojścia do prawdy".- Jestem głęboko przekonany, że ta decyzja i praca, jaką podkomisja będzie realizowała, oraz stanowisko ostateczne Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pozwoli nam dowiedzieć się, co się zdarzyło, ale także kto za to jest odpowiedzialny. Pozwoli także przywrócić honor i godność państwu polskiemu, które opuściło w najtrudniejszym momencie swoich przywódców. Dotyczy to niestety wielu instytucji państwa polskiego - powiedział.

Dodał, że "dotyczy to także części mediów, dotyczy to także części środowisk politycznych". - Jestem głęboko przekonany, że bez względu na to jakie będą wyniki - a żadna teza nie jest z góry przyjęta poza faktami, które są znane - że wyniki badania Komisji Badania Wypadków lotniczych Lotnictwa Państwowego pozwolą nas zbliżyć do prawdy, dostarczyć materiał prokuratorze wojskowej i sprawiedliwie osądzić odpowiedzialnych za tę straszliwą tragedię - dodał.

Zieliński: pytań jest wciąż bardzo wiele

Wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że mimo upływu lat i mimo tego, że sporo już wiemy, pytań jest wciąż bardzo wiele, trzeba znaleźć na nie odpowiedź. Dodał, że "cały naród czeka na prawdę i jesteśmy narodowi ją winni".

- Głównie pytanie to czy zrobiono wszystko, żeby to katastrofy nie doszło i czy zrobiono wszystko, aby ją wyjaśnić. My wiemy, że nie zrobiono w obu przypadkach - powiedział Zieliński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Oglądaj
Całe wystąpienie Antoniego Macierewicza
Wideo: tvn24 Całe wystąpienie Antoniego Macierewicza

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Nowa komisja smoleńska

Komentarze (48)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
marek_oleszczuknabr
marek_oleszczuknabr

...ale wstyd, juz za oceanem się z tego smieja...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   VaII Govrylo
   VaII Govrylo

   A może to ktoś na pokładzie miał przy sobie parówkę i ta wybuchła ?
   Taka skórka z parówki po wybuchu potrafi narobić zniszczeń na ogromną skalę.
   Taka parówka nazywa się bomborówka.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Aigiler_

     A propos ukrytych faktów, skąd wiadomo, że są faktami skoro są ukryte? A jeśli już je odkryto (bo przecież już o nich wiadomo) to co będzie odkrywać ta... komisja?
     I dlaczego u diabła niektórzy pojechali do Smoleńska pociągiem? Ile wiedzieli i jaki mieli w tym udział?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       oPis obludy
       oPis obludy

       oszolomy w akcji, nic jak tylko zajmowac spoleczenstwo bzdurnymi tematami.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Jendrol

         Jeżeli Jarosław niewielki chce w ten sposób oczyścić swoje sumienie to proszę bardzo ale za swoje pieniądze a nie z podatków i nie chcę żadnych głupich komentarzy durnowatej komisji w TV bo za nią płacę abonament. Mogą sobie te durne tezy przeciągać przez telewizję Rydzyka.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           szafranek66

           poziom manipulacji, oszustwa i arogancji Macierewicza osiągnął już taki poziom że kilka pokoleń polaków potrzeba aby zmyć te pomyje z całego narodu ...

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jawotr
             jawotr

             Antoni wygląda jak Feliks Dzierżyński.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               slaw4012
               slaw4012

               Jak to zbada? Potwierdzi to chyba lepsze słowo.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 jalib

                 Antek, masz rację. Ukryłeś najważniejszy fakt czyli treść rozmowy Kaczyńskich przed lądowaniem.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   mund

                   żądam - oczywiście

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje