tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nie złożył ślubowania, a już ma sprawę w sądzie

Nie złożył ślubowania, a już ma sprawę w sądzie
Foto: jaki.pl Patryk Jaki (po prawej) podczas manifestacji 10 września

Opolska policja skierowała do tamtejszego sądu wniosek o ukaranie posła-elekta PiS - Patryka Jakiego. Powód? Przewodzenie nielegalnemu zgromadzeniu. Chodzi o niezgłoszoną do Urzędu Miasta manifestację z okazji wrześniowej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

Policja - po przeprowadzeniu czynności wyjaśniających i na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału - skierowała do sądu wniosek o ukaranie Patryka Jakiego.

Taka manifestacja musi być zgłoszona do odpowiedniej jednostki samorządu, w tym przypadku do Urzędu Miasta w Opolu, a ta formalność nie została dopełniona

Maciej Milewski

- Taka manifestacja musi być zgłoszona do odpowiedniej jednostki samorządu, w tym przypadku do Urzędu Miasta w Opolu, a ta formalność nie została dopełniona - powiedział w środę rzecznik opolskiej policji nadkom. Maciej Milewski.

W skierowanym do sądu wniosku policja wskazała świadków zdarzenia, dołączyła również dowody w postaci zapisów na płytach DVD.

Zgromadzenie na Placu Wolności

Do zdarzeń opisanych we wniosku doszło 10 września na opolskim Placu Wolności. Grupa kilkudziesięciu osób po mszy w opolskiej katedrze przeszła pod pomnik żołnierzy antykomunistycznego podziemia, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Zgromadzenie zauważył funkcjonariusz policji, na miejsce wysłano nieoznakowany radiowóz, policjanci wylegitymowali Jakiego, który przewodniczył zgromadzeniu.

Składanie kwiatów i zniczy pod pomnikiem nie powinno w wolnej Polsce wymagać specjalnego zezwolenia. Wolałbym, żeby policja zajmowała się raczej ściganiem przestępców

Patryk Jaki

Podłoże polityczne?

Poseł-elekt nie przyznaje się do winy i zapowiada, że złoży wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji, by ten zbadał wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym czy akcja policji nie miała podłoża politycznego.

- Składanie kwiatów i zniczy pod pomnikiem nie powinno w wolnej Polsce wymagać specjalnego zezwolenia. Wolałbym, żeby policja zajmowała się raczej ściganiem przestępców - oświadczył Jaki.

Minister się dowie

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto zwołuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia albo przewodniczy takiemu zgromadzeniu, podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu okręgowego powiedziała, że sąd z pewnością poinformuje o wniosku przeciwko posłowi-elektowi ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Minister sporządza później informację do marszałka Sejmu o postępowaniach toczących się przeciwko posłom i senatorom, wszczętych przed ogłoszeniem wyników wyborów - zaznaczyła Kosowska-Korniak.

Zgodnie z prawem uzyskanie mandatu parlamentarnego nie wstrzymuje śledztw przeciwko nowo wybranym posłom lub senatorom, ani ich procesów karnych. Jeśli posłem czy senatorem został ktoś z zarzutami, nabyty immunitet nie chroni go.

ktom/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje