tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Nie przeszkadzają mi krzyże" Czyli jak Palikot zmieniał poglądy

"Nie przeszkadzają mi krzyże" 
 Czyli jak Palikot zmieniał poglądy
Foto: TVN24/PAP | Video: TVN24/PAP Palikot o krzyżu

Od kilku dni Janusz Palikot zapowiada, że zrobi wszystko, by z Sejmu zniknął krzyż. Jeszcze dwa lata temu w ogóle mu to nie przeszkadzało. Na swoim blogu radził nawet, by ci których on razi "odczytywali go w sposób narodowy". - Kościół w Polsce był zawsze bowiem po stronie ludu i po stronie polskości (...) Nie można bezmyślnie walczyć z krzyżem - przekonywał Palikot.

Tuż po wyborach Palikot zapowiedział, że - w ramach walki o świeckie państwo - wystąpi do marszałka Sejmu o zdjęcie krzyża z sali obrad.

- Sami krzyża nie będziemy ściągać, ale zwrócimy się do marszałka Grzegorza Schetyny o to, by szanował konstytucję - zapowiedział w "Kropce nad i" Palikot. Jednocześnie jednak zastrzegł: - Ale awantur nie będzie.

Jeśli nie uda mu się przekonać marszałka Sejmu do usunięcia krzyża, zwróci się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. - W miejscu, gdzie się uchwala ustawy, nie powinno być krzyża - stwierdził Palikot.

"Krzyż jest symbolem"

Ale jak się okazuje, szef Ruchu Palikota nie zawsze był zagorzałym antyklerykałem.

Dwa lata temu bronił krzyża w Sejmie. W swoim wpisie na blogu z dnia 6 grudnia 2009 r. oświadczył: "(...) Nie przeszkadzają mi krzyże w szkołach czy innych miejscach publicznych. Krzyż jest w takim samym stopniu w Polsce symbolem religijnym, co narodowym. Jeśli komuś przeszkadza symbol religijny niech odczytuje to w sposób narodowy właśnie. Kościół w Polsce był zawsze bowiem po stronie ludu i po stronie polskości. Dlatego – inaczej niż w Hiszpanii – nie można bezmyślnie walczyć z krzyżem. Są jednak sytuacje gdzie zdecydowana większość jest innego zdania i w tych miejscach powinno dojść do zmiany. Krzyż nie powinien dzielić Polaków".

Palikot twierdzi, że zdanie w sprawie krzyża zmienił po katastrofie smoleńskiej, kiedy - w jego opinii - doszło ze strony PiS-u do upartyjnienia krzyża (chodzi o walkę o krzyż pod Pałacem Prezydenckim).

Krzyż w sali sejmowej wisi od 1997 roku. Powiesili go tam w nocy z 19 na 20 października posłowie AWS Tomasz Wójcik i Piotr Krutul.

Oglądaj
Palikot składa poselskie ślubowanie: "Tak mi dopomóż Bóg"
Wideo: TVN24 Palikot składa poselskie ślubowanie: "Tak mi dopomóż Bóg"

mac/ ola/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje