tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Nie mieszkam w antysemickim kraju"

"Nie mieszkam w antysemickim kraju"
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Szurmiej: antysemityzm to wytwór ludzi, którzy nie znają Żydów

- Pytają mnie, jak się żyje w antysemickim kraju. Mówię, że nie wiem. Ja w takim kraju nie mieszkam - powiedział w TVN24 Dawid Szurmiej, reżyser, syn Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, związanych z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Oglądaj
Szurmiej: powstańcy z warszawskiego getta chcieli zginąć z honorem
Wideo: TVN24 Szurmiej: powstańcy z warszawskiego getta chcieli zginąć z honorem
Pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczęły się we wtorek centralne uroczystości związane z przypadającą w tym roku 65. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Uroczystości zainaugurowało zapalenie zniczy przy d. Umschlagplatz oraz przy Kamieniu Pamięci przy ul. Miłej. Główne uroczystości będą miały miejsce pod pomnikiem Bohaterów Getta. Rozpocznie je przemówienie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz prezydentów Polski i Izraela - Lecha Kaczyńskiego i Szimona Peresa.

65 lat temu...
O wydarzeniach sprzed 65 lat mówił w TVN24 młody artysta żydowskiego pochodzenia Dawid Szurmiej. - Mordechajowi Anielewiczowi, jak mówił prof. Bartoszewski, marzyła się samoobrona żydowska. Wiedzieli, że mogą oddać tylko kilka strzałów, że zginą. Mimo, że Powstanie w Getcie Warszawskim wywołali, ci, którzy mogli uciec kanałami przed zagładą, woleli umrzeć z godnością i honorem - mówił Szurmiej.

Czy ktoś jest Żydem czy katolikiem, to nie ma znaczenia. Jednak określenie "Żyd" ma negatywny wydźwięk w ustach tych, którzy nie mieli styczności z osobami żydowskiego pochodzenia.

Dawid Szurmiej

Szurmiej podkreślił, że zarówno przed wojną, jak i po niej, a także teraz, nieustannie postępuje proces mieszania się kultur. - Antysemityzm istnieje wszędzie, bo ludzie się nienawidzą. Dla mnie antysemityzm to wytwór ludzi, którzy nie znają Żydów - mówił Szurmiej.

"Te Żydy, te Żydy takie"
Jego zdaniem, powiedzieć o kimś "Żyd" wcale nie jest obraźliwe. - Czy ktoś jest Żydem czy katolikiem, to nie ma znaczenia. Jednak określenie "Żyd" ma negatywny wydźwięk w ustach tych, którzy nie mieli styczności z osobami żydowskiego pochodzenia - stwierdził reżyser.

Jako przykład przytoczył historię z planu filmowego "Pianisty". - Od osób, które przyglądały się kręceniu filmu słyszałem: "te Żydy, te Żydy takie". Gdy przyznałem, że ja jestem Żydem, powiedzieli mi: "Ale ty jesteś swój człowiek, dobry Żyd" - opowiadał.

Poglądów prof. Nowaka nie można bagatelizować, ale nie można też generalizować. Nie wszyscy Polacy się z nim zgadzają.

Dawid Szurmiej

- To kwestia edukacji. Ludzie nie rozumieją innych kultur i dlatego odnoszą się do tego, czego nie znają wrogo - dodał. Przypomniał, że kiedyś gwiazda Dawida symbolizowała honor, godność, a w wyniku Holokaustu kojarzy się z odseparowaniem, oddzieleniem ludności polskiej od żydowskiej. Szurmiej zaznaczył, że polska nieznajomość kultury żydowskiej wynika m.in. z tego, że w szkołach dzieci uczą się statystyk. - Są liczby, ile osób, gdzie zginęło. Brakuje wiadomości o kulturze - mówił reżyser.

Nie wszyscy myślą jak prof. Nowak
Szurmiej odniósł się także do wykładów prof. Jerzego Roberta Nowaka. - Poglądów prof. Nowaka nie można bagatelizować, ale nie można też generalizować. Nie wszyscy Polacy się z nim zgadzają - mówił. - Człowiek jest człowiekiem i powinien być postrzegany przez pryzmat tego, co sobą reprezentuje - dodał.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje