tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Nie lubią nas i wiemy o tym

Nie lubią nas i wiemy o tym
Foto: TVN24 Inne narody zaczynają nas nie lubić i Polacy to dostrzegają

Inne narody zaczynają nas nie lubić i Polacy to dostrzegają - wynika z najnowszego sondażu dla "Rzeczpospolitej". 18 proc. z nas osobiście zetknęło się z problemem antypolonizmu, 46 proc. uważa to zjawisko za powszechne.

Jest jednak spora grupa, która nie dostrzega niechęci do Polaków wśród innych narodów. Antypolonizmu nie widzi 45 proc. badanych.

- Antypolonizm to nowe zjawisko. Pojawił się po zakończeniu drugiej wojny światowej - twierdzi historyk prof. Tomasz Gąsowski z UJ. Jego zdaniem wynika to z pojawiania się zarzutów kierowanych do Polaków w związku z wojną i holokaustem.

Z kolei powszechny kontakt Polaków z tym zjawiskiem tłumaczyć można swobodą podróżowania i wyjazdami zarobkowymi. - Coraz więcej Polaków podróżuje za granicę, wielu wyjeżdża do pracy. Często spotykają się z niechęcią - tłumaczy wyniki badania prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog z Uniwersytetu w Bremie.

Przede wszystkim robotnicy

Do grup, która najczęściej spotykają się z negatywnym stosunkiem do Polaków zaliczyć należy robotników niewykwalifikowanych i tych z kwalifikacjami. - To oni najczęściej ruszają za granicę i widocznie ich wrażenia nie zawsze są pozytywne - komentuje prof. Krasnodębski.

Osoby, które wzięły udział w sondażu "Rzeczpospolitej" oceniły, że polskie władze niewystarczająco dobrze dbają o wizerunek naszego kraju. Tego zdania było 54 proc. respondentów. Przeciwną opinię prezentowało 39 proc.

Na Wyspach bardzo źle

Do najczęstszych kierunków zarobkowych migracji Polaków należą Wyspy Brytyjskie. I to właśnie tam ostatnio nasila się niechęć do przybyszów znad Wisły. To zjawisko wiąże się z panującym kryzysem i coraz powszechniejszym przekonaniem Brytyjczyków, że tania siła robocze ze wschodu odbiera im miejsca pracy.

Wzrostem niechęci do Polaków na Wyspach zaniepokojony jest rzecznik praw obywatelskich. - To jeszcze nie jest antypolonizm, ale należy uczulać na to brytyjskie władze - mówi "Rz" Janusz Kochanowski, który wysłał już trzy listy w tej sprawie.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" przez Gfk Polonia w dniach 16-20 lipca na próbie 980 osób.

kg//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje