Najlepsi polscy czołgiści walczą w oku kamery. Mieli jednak pecha

[object Object]
Pluton polskich Leopardów 2A5st. chor. Rafał Mniedło | MON
wideo 2/8

Na niemieckim poligonie Grafenwoehr dobiega końca Strong Europe Tank Challenge - konkurs dla czołgistów z NATO i zaprzyjaźnionych państw. W zeszłym roku Polacy odnieśli spory sukces, zajmując trzecie miejsce. W tym może być gorzej, bo polska drużyna ma problem - tuż przed bardzo ważną konkurencją zepsuł się jeden z czołgów. - Sytuacja, w jakiej dzisiaj się znalazłem, zdarzała się tylko na wojnie - relacjonuje dowódca polskiego plutonu.

Jeden Leopardów 2A5 zepsuł się tuż przed konkursem polegającym na symulacji natarcia plutonu czołgów, czyli czterech maszyn. To jedna z najważniejszych konkurencji, bo można za nią zdobyć bardzo dużo punktów. Jak na złość zawiódł system kierowania ogniem jednego z czołgów, bez którego nie sposób celnie i szybko strzelać z działa. - Taka sytuacja, w jakiej dzisiaj się znalazłem, zdarzała się tylko na wojnie, kiedy dowódca tracił sprzęt, a musiał wykonać zadanie. Nie było już czasu na jakąkolwiek próbę naprawy, ani zmiany terminu strzelania. Wykonujemy je trzema czołgami albo poddajemy się - relacjonowal porucznik Piotr Hanysz, dowódca plutonu, który wysłano na konkurs w Niemczech.

Amerykanie są zmotywowani

Ostatecznie, jak na trzy maszyny wypełniające zadanie czterech, Polacy poradzili sobie bardzo przyzwoicie, bo zdobyli 403 punkty na 500 możliwych. Zniszczyli siedemnaście z 24 celów armatnich. Na pewno nie pomoże im to jednak w walce o miejsce na podium. Według cząstkowych wyników z czwartku zajmowali przedostatnie, piąte miejsce. Ostateczne wyniki będą znane w piątek wieczorem. W rozmowie z tvn24.pl jeden z polskich żołnierzy obecnych w Grafenwoehr zapewnia, że nie ma jakiegoś specjalnego napięcia i ostrej rywalizacji. - To przede wszystkim wydarzenie szkoleniowe - mówi starszy chorąży Rafał Mniedło, który nagrywa, fotografuje i relacjonuje udział Polaków w konkursie. Przyznaje jednak, że drużyna amerykańska jest bardzo zmotywowana, bo w ubiegłym roku nie udało się jej trafić na podium, co było sporym szokiem i wywołało lawinę mało subtelnych komentarzy w prasie. Podobnie silnie zmotywowani mają być też Austriacy i Francuzi. Ci pierwsi chcą dobrze się pokazać podczas swojego pierwszego występu w szeregu państw NATO (Austria nie należy do Sojuszu), a ci drudzy mają ambicję pokazać, że ich czołg Leclerc jest nie gorszy od Leopardów 2, które zdominowały ubiegłoroczny konkurs. Swoistą ciekawostką są też Ukraińcy, którzy biorą udział w rywalizacji towarzysko - na mocno odstającym technologicznie wozie T-64.

Sprawdzian umiejętności załóg

Ogólnie w konkursie biorą udział Amerykanie, Austriacy, Francuzi, Niemcy, Polacy i Ukraińcy. W ubiegłym roku byli też Duńczycy, ale w tym zrezygnowali z przyjazdu. Całe wydarzenie ma miejsce na wielkim amerykańsko-niemieckim poligonie Grafenwoehr w Bawarii. To od początku zimnej wojny główne miejsce ćwiczeń czołgistów US Army w Europie, jeden z największych takich obiektów w państwach NATO. Każda drużyna składa się z plutonu czołgów, czyli czterech maszyn. Polskę reprezentuje pluton pod dowództwem porucznika Hanysza z 34. Brygady Kawalerii stacjonującej na co dzień w Żaganiu. Jak mówi starszy chorąży Mniedło, polscy czołgiści nie ćwiczyli jakoś specjalnie do imprezy, ale po prostu wybrano ten pluton, który uznano za najlepszy. Polacy jeżdżą niemieckimi wozami Leopard 2A5, najnowocześniejszymi czołgami w polskim wojsku. To sprzęt porównywalny do tego, którym dysponuje większość rywali. Amerykanie dysponują M1A2 Abrams w najnowszej modernizacji Sep v3. Francuzi swoimi czołgami Leclerc. Niemcy nieco nowszymi Leopardami 2 w wersji A6. Austriacy na starszych w wersji A4. Odstają Ukraińcy na wspomnianym T-64BM, który reprezentuje poziom poprzedniej generacji czołgów. W ramach konkursu czołgiści muszą się wykazać w szeregu konkurencji. Głównymi jest symulacja obrony i ataku całego plutonu. Nieco mniej ważne są takie konkurencje jak tor przeszkód (w jedną stronę załoga musi go pokonać w ten sposób, że kierowca nic nie widzi i musi polegać na komendach dowódcy), jazda w terenie połączona z rozpoznawaniem zagrożeń czy obserwacja terenu. Są też takie jak udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie z broni ręcznej, zdejmowanie i zakładanie gąsienicy czy sprawdzian wytrzymałości fizycznej.

Nowa era konkursów dla czołgistów

Strong Europe Tank Challenge jest młodą imprezą. W tym roku odbywa się dopiero druga edycja. Jednak już zdobyła sporą popularność i najwyraźniej będzie na niej tylko zyskiwać. Kiedyś funkcję konkursu dla czołgistów NATO pełniła impreza Canadian Army Trophy, która była okazją do zaciętej rywalizacji. Amerykanie często w niej wygrywali, dlatego ubiegłoroczna porażka w nowym konkursie wywołała taki szok. Ostatnia edycja Canadian Army Trophy miała miejsce w 1991 roku i wraz z końcem zimnej wojny zaprzestano organizować kolejne. W 2016 roku konkurs dla czołgistów reaktywowano pod nową nazwą i w szerszej formule, bo zaproszono do niego też załogi państw nie należących do NATO. W znacznej mierze przyczyniło się do tego rozpoczęcie organizowania podobnego wydarzenia przez Rosjan. W 2013 roku pod Moskwą odbyła się pierwsza edycja Biathlonu Czołgów, który w kolejnych latach znacznie zyskał na popularności i stał się ważnym narzędziem promocji rosyjskiego wojska. Rosjanie początkowo zapraszali do siebie czołgistów państw NATO, jednak ze względu na gwałtowne pogorszenie się relacji po rosyjskiej agresji na Ukrainę nie wchodziło to już w rachubę. Każdy ma więc swój własny konkurs.

Autor: Maciej Kucharczyk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MON | st. chor. Rafał Mniedło

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Andrzej Duda w Vancouver spotkał się z przedstawicielami kanadyjskiej Polonii. Prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał o trudnej sytuacji międzynarodowej w związku z toczącą się wojną w Ukrainie. - Trudne czasy przyszły dla naszej części Europy, ale wierzymy w to, że damy radę - mówił Duda. Podziękował też kanadyjskiej Polonii za lobbing na rzecz dołączenia Polski do NATO.

Andrzej Duda spotkał się z kanadyjską Polonią

Andrzej Duda spotkał się z kanadyjską Polonią

Źródło:
TVN24, PAP

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl