Nadzwyczajny zespół zbada sytuację w krakowskim sądzie. "Nie chcę się dorwać do sędzi Morawiec"

[object Object]
Sytuacja w Sądzie Okręgowym w Krakowie jest napięta ("Fakty" TVN z 17 maja)Fakty TVN
wideo 2/5

Specjalny zespół Krajowej Rady Sądownictwa zajmie się konfliktem w Sądzie Okręgowym w Krakowie i podległych mu sądach rejonowych. Pierwsze posiedzenie już w środę 20 czerwca. Dzień później KRS, która bada sytuację w krakowskim sądzie, sama zostanie zbadana. Do Warszawy przyjedzie bowiem delegacja Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, która powątpiewa, czy polska krajowa rada jest w pełni niezależna.

Czerwcowe trzydniowe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zmierzało już ku końcowi, gdy nieoczekiwanie w czwartej godzinie obrad w piątek 15 czerwca przewodniczący Leszek Mazur zaproponował rozszerzenie porządku dziennego o kolejne punkty. Jednym z nich było "omówienie sytuacji w sądach krakowskich".

Powodem, jak uzasadnił przewodniczący, są uchwały zgromadzenia sędziów okręgu krakowskiego, które krytykują powołaną przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę nową prezes sądu i wzywają ją , by zrezygnowała ze stanowiska.

Co się dzieje w Sądzie Okręgowym w Krakowie

Sędzię Sądu Rejonowego dla Krakowa Podgórze Dagmarę Pawełczyk-Woicką, pracującą przez ostatnie dwa lata w Ministerstwie Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro powołał na stanowisko prezesa 8 stycznia na mocy zmienionych przepisów, które dają mu możliwość powoływania prezesów jednoosobowo, bez zasięgania opinii sędziów zainteresowanych sądów.

Gremia sędziowskie, m.in. zgromadzenie sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie, uważają, że powoływanie prezesów przez ministra bez udziału sędziów godzi w niezależność sądownictwa. Po pierwszych decyzjach nowej prezes do dymisji podało się sześcioro z ośmiorga członków kolegium Sądu Okręgowego. Nowa prezes odwołała przewodniczących trzech wydziałów w sądzie oraz rzecznika prasowego. Nakazała zdjąć z drzwi sal rozpraw plakaty informujące o sprzeciwie sędziów wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości wprowadzanych przez rząd i Sejm, ograniczyła możliwość pracy dziennikarzy w sądzie, wprowadziła zakaz fotografowania części korytarzy, wprowadziła też limity czasowe dla sędziów na zajęcia poza sądem, np. prowadzenie szkoleń.

Sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie uważają też, że nowa prezes ogranicza im możliwość współdecydowania w sprawach sądu, utrudniając organizowanie zgromadzeń i zebrań.

16 maja sędziowie tego sądu spotkali się na korytarzu z powodu - jak twierdzą - nieudostępnienia sali na posiedzenie. Zdjęcia sędziów obradujących w korytarzu z przewodniczącym spotkaniu sędzią Dariuszem Mazurem, stojącym na podwyższeniu w postaci ławki, ukazały się w mediach i stały się symbolem konfliktu w tym sądzie. Tydzień później sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie podjęli uchwałę wzywającą nową prezes do opuszczenia stanowiska, zarzucając jej próby wywierania nacisków na sędziów i zastraszania ich, przeprowadzenie czystki personalnej oraz brak kwalifikacji do pełnienia funkcji prezesa.

Nie jest to jednak jedyny wyraz buntu sędziów przeciw nowym porządkom w wymiarze sprawiedliwości wprowadzanym na mocy praw uchwalonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Protestują też sędziowie między innymi z okręgów: gorzowskiego, zielonogórskiego, szczecińskiego. Uchwały protestacyjne podjęli również sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz - ostatnio, w piątek 15 czerwca - sędziowie okręgu warszawskiego.

Statystyki przewodniczącego Mazura

Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się na razie jedynie protestem sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie. Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur uzasadnił, że trzeba pilnie zająć się tą sprawą, bo jest głośna medialnie.

Swój wniosek uzasadnił za pomocą liczb.

- Lista najnowszych publikacji dotyczących konfliktu w sądach krakowskich przekroczyła już trzydzieści, natomiast personalnie dotyczących prezesa sądu przekroczyła piętnaście. Lista organizacji zagranicznych, którym przekazano informacje na ten temat, zajmuje mniej więcej stronę formatu A4 - wyliczał przewodniczący.

Nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zasiada również w nowej Krajowej Radzie Sądownictwa, w składzie której od marca znajdują się sędziowie wybrani przez Sejm, a wcześniej oficjalnie wskazani przez kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz '15. I do niej zwrócił się przewodniczący Leszek Mazur, aby poinformowała radę co się dzieje u niej w sądzie.

- Ponieważ to dotyczy mnie, więc czuję się niezręcznie - zaczęła Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Sytuacja w sądzie według nowej prezes

Nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie od lutego, gdy wygłosiła oświadczenie w sprawie samorozwiązania się kolegium sądu, praktycznie nie zabierała publicznie głosu w sprawach sądu. W piątek 15 czerwca opinia publiczna mogła poznać jej stanowisko w sprawie konfliktu dzięki wprowadzonej przez nową ustawę obowiązkowej transmisji internetowej z posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa.

Pawełczyk-Woicka zarzuciła swym oponentom z sądu niekonsekwencję. Mówiła, że jej poprzedniczka Beata Morawiec zapewnia w wywiadach, że w sądzie nie ma buntu, a jednocześnie stowarzyszenie Themis, któremu przewodniczy sędzia Morawiec, wzywa sędziów do nieprzyjmowania stanowisk od ministra sprawiedliwości.

-Już pierwszego dnia, jak objęłam urzędowanie, byłam jakby skreślona w oczach kilku osób - wyznała członkom nowej KRS sędzia-prezes Pawełczyk-Woicka. Dała do zrozumienia, że kilku wpływowych sędziów z sądu okręgowego wywiera presję na resztę kolegów, aby gremialnie jej się sprzeciwiali. Wyjawiła również skąd o tym wie.

- Posiadam informacje, których sędziowie udzielają mi, licząc na poufność. Nie mam natomiast twardych dowodów na pewne zdarzenia i ich genezę - przyznała. Oświadczyła jednocześnie, że nie może podać, kim są jej informatorzy, dopóki oni sami nie zechcą się ujawnić.

Pawełczyk-Woicka stwierdziła, że odwołała trzech przewodniczących wydziałów za to, że jej zdaniem zdezorganizowali pracę sądu rezygnując z zasiadania w kolegium. Zarzuciła im przy tym wyrachowanie i asekuranctwo w wyborze form protestu.

- Oni zamiast zrezygnować z funkcji przewodniczących [wydziałów - przyp. red.], które łączą się z pewnymi apanażami, to zrezygnowali z funkcji w kolegium, które nie łączą się z tymi apanażami, tylko z pracą - oświadczyła prezes.

Przyznała też, że ograniczyła sędziom do dziesięciu dni w roku nieograniczone dotąd możliwości podejmowania dodatkowych zajęć, na przykład prowadzenia szkoleń lub uczestniczenia w nich.

- Nie może być tak, że sędzia nie korzystając z urlopu w pracy wiecznie się szkoli. Nie może być też tak, że jedni będą się szkolić, a inni będą pracować - mówiła.

Poinformowała również, że na mocy jej zarządzenia, jeżeli jakiś sędzia prowadzi poza sądem szkolenie, albo wykład i pobiera za to honorarium, musi informować prezesa komu świadczy usługę i za ile.

- Wiąże się to z tym, że możemy mieć do czynienia z tzw. miękką korupcją - powiedziała Pawełczyk-Woicka, zaznaczając po chwili, że nie ma informacji, by do takich sytuacji dochodziło. Postanowiła jednak im zapobiegać.

Zapewniła też, że w dniu, kiedy doszło do podejmowania przez sędziów uchwały na korytarzu, wyszła z sądu do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zanim doszło do spotkania sędziów. Klucze do sali zostawiła im, jak twierdzi, w sekretariacie. Sędziowie się jednak po nie nie zgłosili.

Sędzia nie może się skarżyć opinii publicznej

Tak przedstawia się sytuacja w Sądzie Okręgowym w Krakowie według relacji sędzi Pawełczyk-Woickiej, która zresztą zaznaczała w czasie posiedzenia KRS, że jest to jej punkt widzenia. Przed dyskusją w krajowej radzie Pawełczyk-Woicka, jak i również zasiadający w KRS jej zastępca sędzia Paweł Styrna, opuścili posiedzenie, by nie krępować pozostałych członków w dyskusji o sytuacji w sądzie, którym kierują.

W czasie debaty sędzia Maciej Mitera domagał się, aby wystąpieniami krakowskich sędziów przeciw nowej prezes zajęła się komisja etyki Krajowej Rady Sądownictwa. Mitera przypomniał, że niezawisłość sędziowska oznacza wolność od nacisków zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

- Na terenie sądu krakowskiego dochodzi do nacisków wewnętrznych, niemniej groźnych niż zewnętrzne - mówił Mitera.

Inny członek nowej KRS Maciej Nawacki stwierdził, że upubliczniając swój sprzeciw w mediach sędziowie łamią prawo o ustroju sądów powszechnych. Artykuł 89 tej ustawy mówi, że "żądania, wystąpienia i zażalenia w sprawach związanych z pełnionym urzędem sędzia może wnosić tylko w drodze służbowej. W takich sprawach sędzia nie może (...) podawać tych spraw do wiadomości publicznej". I tym również, zdaniem Nawackiego, powinna zająć się komisja etyki KRS.

Selekcja według posłanki Pawłowicz

Posłanka Krystyna Pawłowicz uznała, że komisja etyki to za mało, a zbuntowani sędziowie powinni ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną. W osobliwym wywodzie Pawłowicz zaznaczyła, że jednak rada powinna wysłuchać obu stron konfliktu.

- Nie chcę powiedzieć, że jestem Krwawa Julka czy Luna. Ale jednakowoż jest to materiał na postępowania dyscyplinarne wobec sędziów. Nie chcę się dorwać do sędzi Morawiec czy sędziego Żurka, ale to powinno się czymś skończyć, a nie tylko pogadaniem. Należy wysłuchać drugą stronę. Cała rada powinna jej wysłuchać. Ale musimy ustalić kogo wezwać. Wszystkich zbuntowanych? Nie. Trzeba dokonać selekcji - mówiła Pawłowicz.

Wśród propozycji osób, które miałyby zaprezentować radzie racje protestujących sędziów, pojawiały się nazwiska byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beaty Morawiec oraz sędziów tego sądu: Waldemara Żurka i Dariusza Mazura. Członek nowej KRS Jędrzej Kondek żądał, aby przesłuchanie drugiej strony odbyło się na plenarnym posiedzeniu rady, które jest transmitowane w internecie. Posiedzenia komisji etyki nie są bowiem transmitowane. Wiceprzewodniczący Wiesław Johann zaproponował nawet, żeby sprawę załatwić szybko i zwołać nadzwyczajne posiedzenie KRS 20 czerwca, bo kolejne zaplanowane jest dopiero w lipcu. Ostatecznie jednak do tego nie dojdzie.

Sprawę zbada nie rada, nie komisja, a zespół

Po przerwie, w czasie której zebrało się prezydium na nietransmitowanym posiedzeniu, rada postanowiła że drugiej strony wysłucha nie cała rada, nie komisja etyki, a nadzwyczajny zespół powołany do zbadania sytuacji w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Ma się on zebrać w środę 20 czerwca. Na jego posiedzenie zostanie zaproszona jedynie sędzia Beata Morawiec i nikt poza nią. Żeby - jak stwierdzono - zapewnić symetrię. Swoje racje przedstawiła obecna prezes. Swoje ma też przedstawić prezes odwołana.

Skład zespołu nie był wybierany. Mają w nim zasiąść wszyscy chętni członkowie nowej KRS, którzy zapiszą się na listę. Na razie zgłosili się Wiesław Johann i Jarosław Dudzicz. Posiedzenie zespołu będzie niejawne, chociaż jak zaznaczył Johann, jeżeli sędzia Morawiec nie przyjedzie na posiedzenie zespołu w przyszłym tygodniu, otrzyma ponowne zaproszenie na plenarne jawne posiedzenie rady na 9 lipca.

Wniosek, aby badając konflikt w Sądzie Okręgowym w Krakowie, KRS wysłuchała również drugiej strony, jako pierwsza postawiła sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik. To członkini KRS, której kandydaturę poparło cztery tysiące obywateli, a podpisy poparcia zbierały Kluby "Gazety Polskiej".

Zbadają po czym zostaną zbadani

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w wydarzenia wokół krakowskiego Sądu Okręgowego oraz nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

W poniedziałek 18 czerwca ma zebrać się zgromadzenie sędziów Sądu Okręgowego. Termin ten, po wielokrotnym przekładaniu, wyznaczyła prezes Pawełczyk-Woicka.

W środę 20 czerwca sytuację w tym krakowskim sądzie zbada zespół nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Dzień później nowa Krajowa Rada sama zostanie przebadana przez delegację Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa ENCJ. Ta międzynarodowa organizacja popierała poprzednią Krajową Radę Sądownictwa w walce przeciw prawu, które przenosi z sędziów na polityków prawo wybierania piętnaściorga członków KRS.

ENCJ jak dotąd nie uznało nowej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. W Deklaracji Lizbońskiej z 1 czerwca ENCJ jednym tchem wymieniła Polskę i Turcję jako kraje, gdzie niezależność sądów jest zagrożona.

Autor: jp/mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP

Oddaliśmy się do dyspozycji premiera - powiedział w piątek w TVP Info minister aktywów państwowych Borys Budka. On i dwóch innych ministrów w rządzie Donalda Tuska będą kandydować w wyborach do europarlamentu. Budka zaznaczył, że swoje obecne funkcje będą pełnić do 10 maja, kiedy ma nastąpić rekonstrukcja rządu. Jego zdaniem, listy PiS do europarlamentu będą "listami skazańców".

Trzech ministrów KO wybiera się do Brukseli. Budka: oddaliśmy się do dyspozycji pana premiera

Trzech ministrów KO wybiera się do Brukseli. Budka: oddaliśmy się do dyspozycji pana premiera

Źródło:
TVP Info, PAP

W powiecie słupskim na Pomorzu służby zlikwidowały ogromną fabrykę narkotyków. Przejęto blisko cztery tony klefedronu oraz zabezpieczono 20 ton chemikaliów służących do produkcji nielegalnych używek. Zatrzymano trzy osoby. W akcji brał udział policyjny pojazd opancerzony oraz śmigłowce Black Hawk i Bell.

Służby zlikwidowały ogromną fabrykę narkotyków. Przejęto tony chemikaliów

Służby zlikwidowały ogromną fabrykę narkotyków. Przejęto tony chemikaliów

Źródło:
PAP

"Następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez Andrzeja Dudę. Zanim się obejrzymy, gotów będzie ułaskawić cały PiS" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych. Skomentował w ten sposób informację TVN24 o tym, że prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej.

Premier komentuje ułaskawienie dwóch byłych agentów CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę

Premier komentuje ułaskawienie dwóch byłych agentów CBA przez prezydenta Andrzeja Dudę

Źródło:
tvn24.pl

- My, obywatele, składamy się na pensje polityków i potem widzimy, że oni uprawiają ten freak fight przed Sejmem - powiedziała w podcaście "Wybory kobiet" Marianna Schreiber, odnosząc się też do swojego udziału w walkach MMA. Była również pytana m.in. o to, czy miała poczucie, że jej aktywność publiczna jest obciążeniem dla jej męża.

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Marianna Schreiber o "freak fightcie przed Sejmem". "To już chyba lepiej na tym zarabiać, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli dostałabym na stół informację, że proponowana osoba nie spełnia kryteriów i taka jest sugestia służb, to taka osoba by nie została powołana - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG. Odniosła się do sprawy zatrudnienia Samera A. na stanowisko prezesa Orlen Trading Switzerland, przed którym miała ostrzegać ABW. Przypomniała także, że były prezes Orlenu Daniel Obajtek "nie chciał się poddać tak zwanej wirówce, czyli sprawdzaniu przez służby"

Człowiek widmo w Orlenie. "Tym bardziej bym kogoś takiego nie powoływała"

Człowiek widmo w Orlenie. "Tym bardziej bym kogoś takiego nie powoływała"

Źródło:
TVN24
W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

W lesie niegdyś ogrodzonym drutem kolczastym stanęły tablice. Ziemia wciąż do nas przemawia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Warburg Pincus, właściciel Gemini, jednej z największych sieci aptek w Polsce, oczekuje od Polski wypłaty odszkodowania za tak zwaną Aptekę dla aptekarza albo zmiany prawa. Firma daje czas stronie polskiej do maja. Według nieoficjalnych informacji amerykański gigant może zażądać nawet 25 miliardów dolarów. Resort zdrowia jeszcze w tej sprawie nie odpowiedział - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Źródło:
PAP

Ośmioosobowa Spółdzielnia Mleczarska w Łużnej (woj. małopolskie) pierwszy duży rachunek za gaz otrzymała już w styczniu. 32 tysiące złotych, zamiast sześciu, które płacili dotychczas. - Wystraszyłam się i mówię do ludzi, że gasimy piece, siedzimy w zimnie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Barbara Niemaszyk, prezeska firmy. Ostatnia mleczarnia w powiecie gorlickim zmaga się z groźbą zamknięcia działalności. Pytamy PGNiG, co mają zrobić takie małe firmy.

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Źródło:
tvn24.pl

Po żartobliwych i wymijających odpowiedziach w sprawie obecności Jacka Kurskiego na wieczorze wyborczym PiS, dziś już wiadomo, że były prezes TVP wystartuje w eurowyborach. Jak nieoficjalnie ustalił TVN24 wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim. Dostał zielone światło od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Mimo niezadowolenia w partii i krytycznego głosu z pałacu prezydenckiego. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jacek Kurski kandydatem PiS do europarlamentu. Komentarze polityków

Jacek Kurski kandydatem PiS do europarlamentu. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

Niebezpieczny manewr kierowcy porsche na skrzyżowaniu w Lubiczu Dolnym pod Toruniem. Kierujący z pasa do skrętu w lewo pojechał na wprost, a jego nieodpowiedzialne zachowanie zostało zarejestrowane przez kamerę innego kierowcy. Teraz grozi mu mandat oraz punkty karne.

Niebezpieczny manewr kierowcy porsche. "Okazał brak kultury". Nagranie

Niebezpieczny manewr kierowcy porsche. "Okazał brak kultury". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w tej samej sprawie skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta zostali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Byli agenci CBA byli skazani na rok więzienia. 

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jedna z siedmiu takich niedziel w tym roku. Kolejna handlowa niedziela wypada 30 czerwca.

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ukraiński sąd nakazał w piątek aresztowanie ministra rolnictwa i żywności Mykoły Solskiego w związku z zarzutami o jego udział w nielegalnym nabyciu państwowej ziemi, wartej setki milionów hrywien. Dzień wcześniej minister podał się do dymisji.

Areszt dla ukraińskiego ministra rolnictwa

Areszt dla ukraińskiego ministra rolnictwa

Źródło:
Reuters

Donald Tusk awansował w kwietniu na pierwsze miejsce w rankingu zaufania do polityków - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Premier może pochwalić się zaufaniem na poziomie 45 procent. Swój awans skomentował w mediach społecznościowych.

Donald Tusk liderem rankingu zaufania do polityków. Premier skomentował swój wynik

Donald Tusk liderem rankingu zaufania do polityków. Premier skomentował swój wynik

Źródło:
Onet

Sejmu uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Popierany przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę projekt trafi teraz do Senatu a potem - jeżeli uzyska poparcie - do prezydenta Andrzeja Dudy. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcieli odrzucenia projektu już w pierwszym czytaniu.

Język śląski językiem regionalnym? Jest decyzja Sejmu

Język śląski językiem regionalnym? Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadziła w czwartek 29-dniowy program pilotażowy. Turyści, którzy nie będą nocować w tym mieście, są zobowiązani do zgłoszenia swojego przyjazdu i zapłacenia opłaty w wysokości 5 euro. 113 tysięcy osób zarejestrowało wizytę w Wenecji w pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad, opłatę uiściło już prawie 16 tysięcy osób. - Nie chcemy skończyć jak Barcelona, gdzie mieszkańcy wywieszają w oknach prześcieradła z napisem: tourists go home - mówił burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro.

Turyści muszą zapłacić 5 euro za jednodniowy pobyt w Wenecji. W czwartek ruszył pilotaż

Turyści muszą zapłacić 5 euro za jednodniowy pobyt w Wenecji. W czwartek ruszył pilotaż

Źródło:
PAP

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Już za kilka tygodni mieszkańcy Unii Europejskiej zdecydują, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Na co dzień do budynków PE wstęp mają jednak nie tylko politycy. Na co mogą liczyć odwiedzający Strasburg i Brukselę? I gdzie właściwie mieści się siedziba europarlamentu?

Nie trzeba wygrać wyborów, by znaleźć się w Parlamencie Europejskim. 27 kwietnia dzień otwarty w Strasburgu

Nie trzeba wygrać wyborów, by znaleźć się w Parlamencie Europejskim. 27 kwietnia dzień otwarty w Strasburgu

Źródło:
tvn24.pl

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa z pięciu koni, które w środę spłoszone hałasem uciekły z próby przed paradą wojskową i galopowały po ulicach Londynu, przeszły operacje – poinformował rzecznik brytyjskiej armii. Są w poważnym stanie i nie wiadomo, czy będą mogły powrócić do służby wojskowej - dodano.

Dwa konie, które zbiegły z próby wojskowej w Londynie, były operowane. Są w poważnym stanie

Dwa konie, które zbiegły z próby wojskowej w Londynie, były operowane. Są w poważnym stanie

Źródło:
PAP

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur - poinformował minister finansów. Od 1 lutego 2026 roku do systemu mają wejść firmy o przychodach ponad 200 mln zł. Pozostałe do KSeF wejdą od 1 kwietnia 2026 roku.

Firmowe faktury po nowemu. Są dwa terminy, minister wyjaśnia

Firmowe faktury po nowemu. Są dwa terminy, minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Źródło:
PAP

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Mateusz Półchłopek, krakowski reporter TVN24, został nagrodzony Zieloną Gruszką za rok 2023. To wyróżnienie dla wybitnych dziennikarzy młodego pokolenia, przyznawane przez laureatów z lat poprzednich i zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Kapituła podkreśliła "niekonwencjonalne podejście i obiektywizm" materiałów Półchłopka. - Odbieram Zieloną Gruszkę jako drogowskaz, żeby nadal zadawać pytania, słuchać ludzi - komentuje dziennikarz.

Dziennikarz TVN24 z prestiżową nagrodą. "Drogowskaz, żeby nadal zadawać pytania i słuchać ludzi"

Dziennikarz TVN24 z prestiżową nagrodą. "Drogowskaz, żeby nadal zadawać pytania i słuchać ludzi"

Źródło:
TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24