tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Murzyn to niewolnik. Szkoda, że poseł tego nie łapie"

"Murzyn to niewolnik. Szkoda, 
że poseł tego nie łapie"
Foto: TVN24 Mamadou Diouf pisze do posła Godsona

Ostry spór o "Murzyna". Poseł John Godson uważa, że nie ma nic złego w tym określeniu i zachęca, aby tak go nazywać. - Można mówić Murzyn, można ciemnoskóry, Afrykańczyk albo Afropolak. Nie ma z tym problemu - powiedział poseł w TVN24. Przeciwko używaniu takiego określenia zaprotestował Mamadou Diouf z Komitetu Społeczności Afrykańskiej w Polsce. I zarzucił posłowi niewiedzę. "Murzyn to niewolnik (...). Szkoda, że poseł tego nie łapie - napisał w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

Oglądaj
Rozmowa z Johnem Godsonem (TVN24)
Wideo: TVN24 Rozmowa z Johnem Godsonem (TVN24)

Mamadou Diouf ostro zareagował na słowa posła, które wypowiedział 20 listopada w programie "Ciąg dalszy nastąpił" w TVN24. "Od czasu słynnego podziału afrykańskiego tortu w Berlinie w latach 1884/85 aż do drugiej wojny światowej (nasi ojcowie, dziadkowie

walczyli w obu europejskich wojnach, jako strzelcy senegalscy) słowo >>Murzyn<< miało tylko negatywną konotację. Negre, negro oraz Murzyn mają jedną wspólną historię, jeździły od zawsze tym samym powozem mentalnym" - napisał w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl.

I dodał, że "jeżeli dziś (...) urodzony w subsaharyjskiej Afryce człowiek mówi o dumie z >>bycia Murzynem<<, to coś tu nie gra. Godson jest chyba szczery w tym, bo jesteśmy po wyborach. Niekoniecznie można to interpretować jako próba przypodobania się wyborcom. (...) Myślę, że pan poseł nie zna pochodzenia słowa, o którym mowa. To jedyne wytłumaczenie" - napisał Diouf.

“Murzyn” to pewien (niewolniczy) stan, nie kolor skóry. Okazuje się, że jest jeden człowiek w Polsce, urodzony w Afryce, który (paradoksalnie) tego nie łapie. Szkoda.

mamadou

Zdaniem Polaków

Diouf zapewnia, że przez 28 lat spędzonych w Polsce nie słyszał, aby jego rodacy z Afryki "uważali siebie za >>Murzyna<<". ">>Murzyn<< nie mówi niczego o pochodzeniu. W polskim języku na pewno nie. >>Murzyn<< to pewien (niewolniczy) stan, nie kolor skóry. Tego niektórzy Polacy nie rozumieją, nie słuchają tego, co Afrykanie im próbują im wytłumaczyć w ich języku. Okazuje się, że jest jeden człowiek w Polsce, urodzony w Afryce, który (paradoksalnie) tego nie łapie. Szkoda" - zaznacza Diouf.

I podsumowuje: "Mój znajomy poseł Godson głęboko się myli. To, co powiedział ma gorszy wydźwięk niż to, co mówili panowie Wojewódzki i Figurski o Ku Klux Klanie. Niż to co proponował kiedyś Cejrowski (że problemy Afryki rozwiąże tylko powrót białych

kolonistów - chociaż nie wiem, co powiedziałby Cejrowski w sprawie trzech zaborców w kontekście historii Polski). Godson jest od niedawna osobą publiczną. Mam wrażenie, że słabo zna historię terminu, którym (mnie też) czasem go określają. >>Murzyn<< jest moralnie złym słowem".

Nie jest zwykłą osobą

W rozmowie z tvn24.pl Mamadou Diouf podkreśla, że poseł Godson nie jest "zwykłą osobą, ale parlamentarzystą". - Jest ambasadorem Afryki i moim zdaniem, uprawia złą politykę. Nie wierzę w neutralność tego słowa. Jestem przekonany, że on nie rozumie tego słowa - powtórzył Diouf.

My jesteśmy w Polsce gośćmi i nie powinniśmy zmieniać przyzwyczajeń Polaków. Tak nas nazywają, ale ja wiem, że robią to z sympatią.

godson

Poseł odpiera zarzuty. W rozmowie z nami przekonuje, że doskonale zna etymologię słowa "Murzyn" i nie przeszkadza mu, gdy Polacy tak go określają. - My jesteśmy w Polsce gośćmi i nie powinniśmy zmieniać przyzwyczajeń Polaków. Tak nas nazywają, ale ja wiem, że robią to z sympatią. Mówienie, że takie zachowania to jest określanie nas niewolnikami jest nieporozumieniem, bo najważniejsze nie są słowa, tylko tolerancja i akceptacja - powiedział Godson. I dodał, że on nie ma problemu z tym, że ktoś go nazywa Murzynem.

Poseł podkreślił też, że nie wie dlaczego Mamadou Diouf w ten sposób się wypowiada. - Nie wiem co go inspirowało. Cenię go za to, co robi - deklaruje Godson.

Sonda

zamknij

Czy określenie "Murzyn" jest obraźliwe?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Czy określenie "Murzyn" jest obraźliwe?

Wyniki głosowania

16%
Tak, nie powinno się go używać
16%
1%
Tak, powinno być zakazane
1%
18%
Nie, to wyraz sympatii
18%
65%
Nie, niech każdy mówi jak chce
65%

Oddanych głosów: 8020

mn//mat/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje