tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Przegląd prasy. "Nie ma sporu pomiędzy premierem a prezydentem"

Przegląd prasy. "Nie ma sporu pomiędzy premierem a prezydentem"
Foto: tvn24 Temat fregat nie pojawił się w oficjalnych rozmowach w Australii ["Fakty" TVN z 19.08]

Nie ma sporu między premierem i prezydentem - zapewniał w "Rzeczpospolitej" wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany o blokadę zakupu australijskich fregat i wizytę Andrzeja Dudy w Australii. Jak dodał, informację o tym, że w sprawie zakupu wciąż trwają "konsultacje wewnątrzrządowe", Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekazało prezydentowi kilka dni przed wylotem do Australii.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta był pytany, po co prezydent Andrzej Duda poleciał do Australii, skoro premier Mateusz Morawiecki nie chce zakupu fregat rakietowych typu Adelaide, mimo że jeszcze kilka dni temu sam szef BBN zapowiadał ich niezbędny zakup. Mucha odparł, że wizyta w Australii to "ważna wizyta państwowa, w której istotne znaczenie mają kontekst polityczny, gospodarczy i polonijny". Jak podkreślił, była ona przygotowywana od wielu tygodni.

"Nie ma takiego sporu"

Dziennikarz zauważył, że zakup fregat "został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera Morawieckiego". Na pytanie, czy jest spór między premierem a głową państwa, Mucha odpowiedział przecząco. "Nie ma takiego sporu" - podkreślił.

Mucha zaprzeczył też, jakoby prezydent dopiero w samolocie miał dowiedzieć się o zablokowaniu transakcji przez premiera. "To nieprawda" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"BBN kilka dni przed wylotem przekazał tę informację prezydentowi, że w sprawie podpisania listu intencyjnego dotyczącego ewentualnego zakupu australijskich fregat nadal trwają konsultacje wewnątrzrządowe. Zarówno dla rządu, jak i dla BBN nie ulega na pewno wątpliwości konieczność modernizacji polskiej marynarki. To pilna potrzeba" - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Czterodniowa wizyta

W piątek prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli czterodniową wizytę w Australii. Szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch mówił w ubiegłym tygodniu, że jednym z "kluczowych wymiarów" wizyty prezydenta w Australii będą sprawy związane z bezpieczeństwem, a w tym rozmowy w sprawie zakupu przez Polskę fregat rakietowych typu Adelaide.

W piątek w mediach pojawiły się informacje, że Polska może nie zakupić australijskich fregat. Zastępca szefa BBN Dariusz Gwizdała poinformował w piątek, że ewentualne pozyskanie australijskich fregat jako rozwiązanie pomostowe jest kierunkiem wartym rozważenia do czasu, kiedy polski przemysł stoczniowy nabędzie kompetencji do produkcji tego rodzaju okrętów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje