tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Można wydłużyć sobie życie". I to za darmo

"Można wydłużyć sobie życie". I to za darmo
Foto: TVN24 Bezpłatne badania są wykonywane w 240 placówkach zdrowia w całym kraju

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba, która skraca życie o 10-15 lat. 80 proc. osób w Polsce, które na nią chorują, nawet o tym nie wie. - Dzięki badaniu spirometrycznemu można wykryć ją wcześnie i znacznie wydłużyć sobie życie - przekonują specjaliści. Właśnie dlatego zorganizowano Polski Dzień Spirometrii. W piątek na terenie całego kraju można wykonać darmowe badania.

Badanie spirometryczne pomaga ocenić przepływy powietrza w oskrzelach i płucach. Pacjent musi wykonać głęboki wdech i jak najszybciej wydmuchać cały zapas powietrza do plastikowej rurki połączonej ze spirometrem.

Badanie to jest niezbędne do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego - astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Akcję Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wspiera NFZ. Współorganizuje ją Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

Bezpłatne badania w całej Polsce

Bezpłatne badania są wykonywane w 240 placówkach zdrowia w całym kraju. Ich lista jest dostępna jest TUTAJ.

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje 2,5 mln osób. Z badań wynika jednak, że nawet 80 proc. z nich może nie być tego świadomych i nie leczy się

Ile osób w Polsce choruje na POChP

Skraca życie o 10-15 lat

Specjaliści tłumaczą, że spirometrię powinna na pewno wykonać każda osoba po 40. roku życia, która przez wiele lat pali lub paliła papierosy. Nałóg ten jest głównym czynnikiem ryzyka POChP - ok. 80-85 proc. osób, które na nią cierpią to osoby palące obecnie lub w przeszłości.

Chorzy na POChP stopniowo stają się coraz mniej odporni na wysiłek fizyczny. - Najpierw męczą się przy wchodzeniu na 1-2 piętro, a później trudność sprawiają im proste czynności domowe - tłumaczą lekarze. Choroba ta skraca życie średnio o 10-15 lat.

Obecnie liczbę chorych na POChP na świecie szacuje się na 210 mln, ale wielu ekspertów uważa, że może być ich nawet 600 mln.

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje 2,5 mln osób. Z badań wynika jednak, że nawet 80 proc. z nich może nie być tego świadomych i nie leczy się.

ant//mat/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje