Mówił o fałszerstwie w Radzie Europejskiej. Sąd: powinien ujawnić ekspertyzy

[object Object]
Waszczykowski mówił: "mamy ekspertyzy". Być może wkrótce zostanie zmuszony do ich ujawnieniaTVN 24
wideo 2/6

Sąd upomina ministra spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski próbował bowiem uniknąć ujawnienia ekspertyz, na których oparł swe twierdzenie, że Donald Tusk został wybrany na szefa Rady Europejskiej niezgodnie z unijnym prawem, a wybory zostały sfałszowane. Sąd wprawdzie nie zobowiązał Waszczykowskiego do udzielenia informacji, ale znacznie zawęził mu możliwości odmowy.

O informację wystąpiło Stowarzyszenie Watchdog Polska tego samego dnia, w którym Witold Waszczykowski w "Jeden na Jeden" TVN24 wygłosił pogląd, który wywołał polityczną burzę.

- Doszło do fałszerstwa. Mamy dzisiaj ekspertyzy mówiące o tym, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego. Będę przedstawiał te ekspertyzy pani premier. Oczywiście zależy to od rządu, czy warta jest skórka wyprawki. Zastosowano podwójne standardy i dwulicowość. Wykazaliśmy to i będziemy to pokazywać społeczeństwu, w jakiej Unii w tej chwili funkcjonujemy - w Unii, która stosuje podwójne standardy w zależności od tego, jak tego potrzeba dużym krajom europejskim - tłumaczył Waszczykowski 27 marca br.

Ta wypowiedź spotkała się z krytyką opozycji, ale też wywołała konsternację w ekipie rządzącej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wkrótce po ponownym wyborze Tuska zapewnił, że jego legalność jest "oczywista". Nie podważał jej także prezydent Andrzej Duda, składając Tuskowi gratulacje. Rzecznik rządu również nie kwestionował wyboru dokonanego przez Radę Europejską, mówiąc, że "sprawa Tuska jest zamknięta". Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział zaś wprost, że nie wie, co miał na myśli jego szef, mówiąc o domniemanym fałszerstwie i posiadanych ekspertyzach.

MSZ: to prywatne opinie. WSA: no to co? Trzeba ujawnić!

Ekspertyzy, które miał posiadać minister, zainteresowały Watchdog Polska - stowarzyszenie, które działa na rzecz jawności życia publicznego. Złożyło wniosek o ich udostępnienie. Ministerstwo nie odmówiło wprost udzielenia informacji. Napisało, że ich nie ma, ale w taki sposób, by nie narazić ministra na zarzut, że kłamał.

Ministerstwo twierdziło, że znawcy prawa europejskiego dobrowolnie udostępnili MSZ swoje ekspertyzy. Resort jednak ich nie zamawiał ani za nie nie płacił, nie może więc udostępnić nie swoich ekspertyz.

Stowarzyszenie uznało to stanowisko MSZ za bezczynność i poskarżyło się do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie surowo ocenił postępowanie ministra.

"Minister Spraw Zagranicznych w wywiadzie udzielonym komercyjnej telewizji powołał się na żądane ekspertyzy, użyte one zostały do zaprezentowania publicznego stanowiska ważnego przedstawiciela władzy wykonawczej. Ekspertyzy (...) służyły do wypracowania stanowiska zaprezentowanego opinii publicznej. Nie przekonujące są więc wyjaśnienia organu, że przedstawione ekspertyzy mają charakter prywatny" - napisał Wojewódzki Sąd Administracyjny w uzasadnieniu do wyroku.

Sąd nie nakazał jednak ministrowi udostępnienia treści ekspertyz, a jedynie rozpatrzenie wniosku Watchdog Polska. Wszystko dlatego, że stowarzyszenie zaskarżyło bezczynność, a nie odmowę udzielenia informacji.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze rzecznika prasowego MSZ, wyrok został doręczony ministerstwu 15 listopada. Od tego dnia resort ma 30 dni na odwołanie się od wyroku.

"Aktualnie Ministerstwo analizuje argumentację WSA zawartą w treści uzasadnienia do wyroku. Po dokonaniu analizy zostanie podjęta decyzja dotycząca ewentualnego zaskarżenia" - poinformowało nas biuro rzecznika.

Sąd ogranicza możliwości odmowy

Jeżeli wyrok ten utrzyma się w NSA, to i tak ministerstwo będzie musiało "rozpatrzyć wniosek", a nie udzielić żądanej informacji. Teoretycznie więc ministerstwo może jeszcze raz, tym razem jednoznacznie, odmówić udostępnienia ekspertyz mających świadczyć o fałszerstwie wyborczym w Radzie Europejskiej.

Jeśli NSA podtrzyma wyrok, to znacznie ogranicza on możliwości odmowy informacji. Na pewno ministerstwo nie będzie mogło powoływać się na roboczy i wewnętrzny charakter ekspertyz, na co obecnie często i z upodobaniem powołują się urzędy państwowe, odmawiając udostępnienia informacji obywatelem.

WSA w Warszawie stwierdził jednoznacznie, że jeżeli polityk powołuje się w swojej wypowiedzi na jakieś dokumenty, to ma je obowiązek ujawnić (chyba że są tajne na mocy innych przepisów).

"To, że (...) nie zostały one opłacone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie przesądza o tym, że mają one charakter wewnętrzny, ponieważ dla ich ujawnienia decydujące znaczenie posiada fakt ich użycia dla publicznego zaprezentowania stanowiska Ministra Spraw Zagranicznych" - pisze sąd w uzasadnieniu.

Jak polityk powołuje się na dokumenty, to powinien je ujawnić

Sąd zauważa również, że w takich przypadkach jak sprawa Waszczykowskiego ujawnienie dokumentów jest szczególnie ważne dlatego, żeby obywatele mogli sprawdzić, czy polityk nie kłamie. Skład sędziowski - Przemysław Szustakiewicz (przewodniczący i sprawozdawca), Stanisław Marek Pietras, Danuta Kania - ujął to w następujących słowach:

"Celem przepisów o dostępie do informacji publicznej jest poddanie społecznej kontroli organów władzy. (...) Udostępnienie ekspertyz (...) pozwoli ocenić na ile prezentowane stanowisko istotnie poparte było wiedzą fachową oraz czy wykorzystane ekspertyzy były wiarygodne".

Jedyne co ujawnili, to artykuł w gazecie

W dniu, w którym Witold Waszczykowski wypowiedział swe słowa o domniemanym fałszerstwie, możliwościach podważenia głosowania i posiadanych ekspertyzach, portal tvn24.pl próbował dowiedzieć się, jakie to konkretnie ekspertyzy minister miał na myśli.

Jedyna nosząca ślad konkretu informacja, którą MSZ zdecydowało się udzielić 27 marca, było przywołanie w charakterze ekspertyzy... publicystyki profesora nauk społecznych Jacka Czaputowicza na łamach "Do Rzeczy". Autor dowodził w niej, że podważenie głosowania Rady Europejskiej nad wyborem Tuska jest możliwe do podważenia na gruncie prawa europejskiego.

W dniu publikacji swoich publicystycznych tez, w poniedziałek 27 marca, Jacek Czaputowicz był podwładnym Witolda Waszczykowskiego. Zasiadał bowiem w fotelu dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ. Obecnie również jest podwładnym, tyle że awansował. Od września jest podsekretarzem stanu w MSZ.

Autor: jp/sk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24