tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Otrucie Siergieja Skripala

Morawiecki rozmawiał z May. "Stoimy ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii"

zobacz więcej wideo »
Morawiecki rozmawiał z May. "Stoimy ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii"
 • Kopcińska: premier Morawiecki rozmawiał z May, tematem postępowanie wobec Rosji Kopcińska: premier Morawiecki rozmawiał z May, tematem...
 • Rzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważnaRzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja...
 • Michał Dworczyk o sprawie SkripalaMichał Dworczyk o sprawie Skripala
 • Krzysztof Łapiński o ingerencji Rosji w politykę europejskąKrzysztof Łapiński o ingerencji Rosji w politykę europejską
 • Michał Dworczyk o wizycie Merkel w WarszawieMichał Dworczyk o wizycie Merkel w Warszawie
 • Atak na Skripala spotkał się z ostrą reakcją brytyjskich władzAtak na Skripala spotkał się z ostrą reakcją brytyjskich władz
 • Reporter TVN24: para z Amesbury zetknęła się z nowiczokiem przez przypadekReporter TVN24: para z Amesbury zetknęła się z nowiczokiem...
 • "Obydwoje wracamy do sił i żyjemy". Rozmowa z Julią Skripal"Obydwoje wracamy do sił i żyjemy". Rozmowa z Julią Skripal
 • "Jest zwiększona aktywność służb rosyjskich w Europie""Jest zwiększona aktywność służb rosyjskich w Europie"
 • Zaucha: niemal pewne, że Rosja zamknie któryś konsulat USAZaucha: niemal pewne, że Rosja zamknie któryś konsulat USA
 • USA wydalą 60 rosyjskich dyplomatówUSA wydalą 60 rosyjskich dyplomatów
 • Tusk: 14 krajów Unii zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatówTusk: 14 krajów Unii zdecydowało o wydaleniu rosyjskich...
 • Premier w sprawie ataku na Skripala: w poniedziałek odpowiedź państw Unii EuropejskiejPremier w sprawie ataku na Skripala: w poniedziałek odpowiedź...
 • Sienkiewicz w sprawie Skripala: Rosja się posuwa do coraz bardziej agresywnych poczynańSienkiewicz w sprawie Skripala: Rosja się posuwa do coraz...
 • Całe przemówienie May w Izbie Gmin po ataku na Skripala Całe przemówienie May w Izbie Gmin po ataku na Skripala
 • May: musimy zjednoczyć się z naszymi sojusznikami broniąc bezpieczeństwaMay: musimy zjednoczyć się z naszymi sojusznikami broniąc...
 • May: musimy powstrzymać falę rosyjskiej agresji May: musimy powstrzymać falę rosyjskiej agresji
 • May: reakcja Rosji demonstruje absolutną pogardę dla tej sytuacjiMay: reakcja Rosji demonstruje absolutną pogardę dla tej sytuacji
 • May: Musimy odpowiedzieć z pełną mocą na działanie Rosji May: Musimy odpowiedzieć z pełną mocą na działanie Rosji
 • Operacja na szeroką skalę. Poszukują sprawców ataku na SkripalaOperacja na szeroką skalę. Poszukują sprawców ataku na Skripala
 • Brytyjscy śledczy: Skripala próbowano zamordować przy użyciu toksynyBrytyjscy śledczy: Skripala próbowano zamordować przy użyciu...
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May

Rozmawiałem z premier Wielkiej Brytanii Theresą May o konieczności bliskiej współpracy sojuszników NATO w obliczu nielegalnych i agresywnych działań Rosji. Stoimy ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii - napisał w niedzielę na Twitterze Mateusz Morawiecki. Theresa May podziękowała premierowi Morawieckiemu za "stanowcze wsparcie" ze strony Polski. Wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska informowała, że May chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec zagrażającego działania Rosji.

"Rozmawiałem dziś z Panią Premier Theresą May o konieczności bliskiej współpracy sojuszników NATO w obliczu nielegalnych i agresywnych działań Rosji. Stoimy ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z UK" - napisał na Twitterze premier Morawiecki.


 

May podziękowała za "stanowcze wsparcie"

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May podziękowała premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za "stanowcze wsparcie" ze strony Polski w związku z kryzysem brytyjsko-rosyjskim po ataku bronią chemiczną na Siergieja Skripala - poinformowała z kolei kancelaria brytyjskiej premier.

W przekazanym mediom oświadczeniu podkreślono, że May oceniła, iż próba zabójstwa Skripala to "kolejny przykład nieakceptowalnego, agresywnego zachowania Rosji".

Liderzy obu państw zgodzili się także "co do znaczenia zdecydowanej odpowiedzi ze strony Unii Europejskiej i szerszej wspólnoty międzynarodowej".

Ustalili, że kolejne rozmowy na ten temat odbędą się podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

"Premier chciała skonsultować z Polską dalsze postępowanie"

O niedzielnej rozmowie telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z premier Wielkiej Brytanii Theresą May poinformowała wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Jak mówiła, brytyjska premier chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec "zagrażającego postępowania Rosji".

- Atak chemiczny, jaki odbył się na terenie Wielkiej Brytanii, jest zagrożeniem nie tylko dla niej, ale również dla innych krajów na terenie Europy, dla krajów Unii Europejskiej, stąd rozmowa, stąd dyskusje, jaka powinna być reakcja - zaznaczyła.

Jak dodała, wniosek jest taki, że "reakcja powinna być reakcją solidarną, nie tylko bilateralną, ale wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej".

"Polski rząd dostrzega poziom negatywnego zaangażowania"

Do niedzielnej rozmowy premiera z brytyjską szefową rządu Theresą May odniósł się także w "Kawie na ławę" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak mówił, rozmowa odbyła się "na życzenie strony brytyjskiej". - Nasi dyplomaci na bieżąco pracują z brytyjskimi dyplomatami - przyznał Dworczyk. - W ostatni piątek minister Czaputowicz był z wizytą w Londynie - przypomniał. Dodał, że "Wielka Brytania może liczyć na solidarność ze strony Polski".

Dworczyk zaznaczył, że "polski rząd dostrzega poziom negatywnego zaangażowania Federacji Rosyjskiej, który ostatnio cały czas się zwiększa".

- Co chwila samoloty rosyjskie naruszają przestrzeń powietrzną krajów NATO, co chwila mamy do czynienia z incydentami, którymi Rosja testuje, na jak wiele może sobie pozwolić - powiedział minister.

W środę brytyjska premier Theresa May obarczyła Rosję odpowiedzialnością za otrucie byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala oraz jego córki Julii w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy śledczy ustalili, że w ataku na Skripala i jego córkę wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu nowiczok. Obie ofiary pozostają w stanie krytycznym.


Oglądaj
Michał Dworczyk o sprawie Skripala
Wideo: tvn24 Michał Dworczyk o sprawie Skripala

"Wizyta Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna"

W poniedziałek wizytę w Polsce złoży - pierwszy raz po ponownym objęciu urzędu - kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Według rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej, przyjazd Merkel jest "o tyle istotny", że po wybraniu nowego rządu Niemiec, podróż do Warszawy jest drugą - po Paryżu - zagraniczną wizytą kanclerz.

- Pokazuje to, jak dobre pozostają relacje Warszawy i Berlina. Polska odgrywa istotną rolę w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej, zarówno jeżeli chodzi o instytucjonalną, jak i finansową jej przyszłość - mówiła Kopcińska.

Zdaniem rzeczniczki rządu, na ważną pozycję Polski wskazuje także agenda poniedziałkowych rozmów. Są w niej - jak poinformowała Kopcińska - problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna - w tym sprawa budowy gazociągu Nord Stream 2.

Oglądaj
Rzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna
Wideo: tvn24 Rzecznik rządu: wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna

Morawiecki będzie rozmawiał z Merkel o Nord Stream 2

Również Michał Dworczyk w "Kawie na ławę" w TVN24 zapowiadał, że sprawa gazociągu Nord Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów poniedziałkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dodał, że rozmowy będą dotyczyły także przyszłości Unii Europejskiej oraz przyszłego budżetu unijnego.

- Nord Stream 2 będzie jednym z ważnych tematów na agendzie tego spotkania - powiedział Dworczyk. - Tak samo jak przyszłość Unii Europejskiej, przyszły budżet unijny, a także szereg innych spraw, nie tylko bilateralnych, ale również dotyczących całej Unii - zaznaczył.

Oglądaj
Michał Dworczyk o wizycie Merkel w Warszawie
Wideo: tvn24 Michał Dworczyk o wizycie Merkel w Warszawie

- Prezydent Duda także spotka się jutro wieczorem z kanclerz Merkel - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Oglądaj
Krzysztof Łapiński o ingerencji Rosji w politykę europejską
Wideo: tvn24 Krzysztof Łapiński o ingerencji Rosji w politykę europejską

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje